„V absolutních číslech to znamená, že je potenciálně ohroženo 30 tisíc mladých lidí,“ řekl Michal Kalman z Univerzity Palackého v Olomouci s odkazem na novou studii, do níž se zapojilo 250 škol.

Na dotazy v ní odpovídalo bezmála 14 tisíc školáků ve věku 11, 13 a 15 let. „Studie zkoumá životní styl mladé generace z mnoha úhlů pohledu a hledá vzájemné souvislosti,“ konstatoval.

Astma. Ilustrační foto.
Zbytečná úmrtí: astma si vybírá o třetinu víc obětí, lidé neužívají správně léky

Podle vědců z Olomouce se za problémové konzumování energetických nápojů považuje vypití více než dvou nápojů týdně. Časté popíjení energetických nápojů se pojí s projevy rizikového chování školáků – především kouřením, opakovanou opilostí a konzumací marihuany.

Apel na rodiče

Energetické nápoje.Zdroj: DeníkV největší míře děti energetické nápoje popíjejí v Ústeckém kraji – tam je dokonce jejich pravidelným konzumentem každý pátý školák. Jen o málo lepší je situace v Libereckém a Karlovarském kraji. Naopak v Praze si je pravidelně kupuje jen 7,7 procenta školáků.

Podle Miroslava Koberny z Potravinářské komory ovšem není jisté, zda lze dětským odpovědím beze zbytku věřit. „Děti mají tendenci nadhodnocovat a trochu se předvádět,“ uvedl Koberna. Důvěryhodnost studie ovšem nezpochybnil.

Pozor na to, co děti konzumují, by si měli dát i rodiče. „Energetické nápoje nejsou primárně určeny dětem, a my to označujeme na jejich obalech,“ řekl prezident Svazu výrobců nealkoholických nápojů Jiří Pražan. 

Ilustrační foto
Z trhu zmizel další lék: bez pomoci se ocitli lidé s depresí