Podobných příběhů lékaři zaznamenávají stále víc. Podle čerstvých dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky vzrostl počet pacientů s glaukomem za posledních patnáct let skoro na dvojnásobek – na 365 tisíc. Nejvíc právě na střední a východní Moravě nebo na Královéhradecku.

Populace stárne
Důvod? Populace stárne a riziko glaukomu s věkem stoupá. „Doktoři mají navíc k dispozici moderní vyšetřovací metody, které onemocnění u většího množství lidí zachytí ve fázi, kdy ještě nepociťují žádné subjektivní potíže,“ pokračuje oftalmolog.
To je podle Karhana samozřejmě dobře, lékaři díky tomu dokážou chorobu „udržet na uzdě“. „Umíme spolupracujícímu pacientovi udržet užitečné vidění až do jeho smrti,“ doplnil.
TICHÝ ZLODĚJ ZRAKU
Zelený zákal je jednou z nejčastějších příčin slepoty na světě. Způsobuje ho zvýšený nitrooční tlak, který poškodí oční nerv. Podle lékařů postihuje až tři procenta všech lidí nad čtyřicet let, po padesátce už je to osm procent „Choroba je přitom zákeřná hlavně tím, že nebolí. Člověka pomalu okrádá o zrak, aniž by si toho všiml,“ říká Jaroslav Karhan.

Všem čtyřicátníkům, kteří potřebují své první brýle, proto doporučuje návštěvu nikoliv běžné optiky, ale oftalmologické ordinace, kde pacientům změří i nitrooční tlak. Přibývá ale i dalších očních chorob. Například operaci šedého zákalu se každoročně podrobí až 85 tisíc lidí. Jinak by oslepli. Přitom ještě před deseti lety byl počet zákroků poloviční.
