Vyšetření nakonec u muže ukázalo, že má zelený zákal. „Zorné pole už měl zúžené natolik, že byl z oftalmologického hlediska skoro slepý,“ doplňuje Karhan. 

Riziko stoupá s věkem

Příběhů, jako je tento, lékaři zaznamenávají stále víc. Podle posledních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky vzrostl počet pacientů s glaukomem jen od roku 2014 do roku 2017 skoro o dvojnásobek – na 367 tisíc. Nejvíc právě na střední a východní Moravě, Královéhradecku a v Praze.

Zákal - InfografikaPopulace totiž stárne a riziko glaukomu s věkem stoupá. „Doktoři mají navíc k dispozici moderní vyšetřovací metody, které nemoc zachytí už v předklinické fázi, tedy u většího množství lidí,“ pokračuje lékař. Díky tomu dokážou chorobu „udržet na uzdě“ a pacient neztratí zrak.

Dříve hrozila slepota

To se přitom dříve dělo, zelený zákal je jednou z nejčastějších příčin slepoty na světě.

Způsobuje ho zvýšený nitrooční tlak, který poškodí oční nerv. Podle lékařů postihuje až tři procenta všech lidí nad čtyřicet let, po padesátce už je to osm procent. Odborníci proto všem čtyřicátníkům, kteří potřebují své první brýle, doporučují návštěvu nikoli běžné optiky, ale oftalmologické ordinace. Tam totiž pacientům změří i nitrooční tlak.

Přibývá ale i dalších očních chorob: třeba lidí s šedým zákalem je o 27 procent více.