Většina lidí je věrná jedné kosmetické značce i několik let a experimentovat s kosmetickými dárky se tak příliš nevyplácí. Nová, nevyzkoušená značka kosmetiky může totiž občas způsobit i zdravotní komplikace.

„Zejména v okolí očí je pleť velmi citlivá a častým střídáním kosmetiky kůže trpí. Velmi citlivé je i samotné oko – v případě nákupu řasenek nebo očních stínů je proto dobré zjistit, jakou značku už obdarovaný používá, a držet se jí. Nevyzkoušené kosmetické přípravky mohou nejen zatěžovat pleť, ale i obsahovat různé alergeny, které mohou vyvolat nepříjemné zdravotní komplikace v podobě zarudnutí očí, nadměrného slzení nebo otoků,“ upozorňuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Pozor na složení produktu

Přečtěte si složení svého nového kosmetického dárku dříve, než ho použijete, a pokud jste už někdy měli problémy s citlivostí či alergií, buďte opatrní. V dnešní době kosmetické přípravky obsahují hodně pomocných látek, jako jsou polyethylénglykol, parabeny, phenoxyethanol, parfémy, či butylhydroxyanisol, na které může citlivá pokožka reagovat podrážděním, nebo až alergickou reakcí.

Vyšetření zraku u specialisty by měl zdravý člověk absolvovat alespoň jednou za dva roky, ideálně ale každý rok.
Potřebujete dioptrické brýle? Nechoďte k lékaři, ale do oční optiky

Alergie na kosmetiku, zejména na vonné složky, rostlinné extrakty či konzervační látky, se bohužel objevují u stále většího počtu lidí.

Málo se navíc myslí na to, že se alergická reakce nemusí objevit jenom při prvním kontaktu s látkou, ale i po letech používaní přípravku bez reakce.

V případě alergické reakce je dobré oči okamžitě vypláchnout vodou, případně vykapat umělými slzami.V případě alergické reakce je dobré oči okamžitě vypláchnout vodou, případně vykapat umělými slzami.Zdroj: Shutterstock

To může být zapříčiněno opakovaným drážděním, ale i faktem, že v kosmetických přípravcích se množí bakterie, stejně jako v aplikátorech, které na roznášení kosmetiky používáme. U kosmetiky proto pravidelně kontrolujte datum spotřeby a starou rozhodně nepoužívejte.

Alergie nejčastěji mohou být jak na různá séra a krémy, tak i na líčidla. „Výjimečná nebývá ani alergie na lepidlo používané při lepení umělých řas, které ve většině případů spíše dlouhodobě dráždí okraj očního víčka. Tam se pak objevuje chronický zánět, v horším případě se může alergizující látka dostat i do oční štěrbiny a dráždit jak spojivku, tak i rohovku a může vzniknout až zánět, nebo dokonce vřed rohovky,“ vysvětluje MUDr. Lucia Škrovinová z oční kliniky Gemini ve Zlíně.

Zhoršené vidění či vřed na rohovce

S velkou většinou alergických obtíží po kosmetických přípravcích se pacienti obracejí na kožní specialisty, tedy na dermatology, a to i když se jedná o problémy očního okolí zahrnujícího kůži očních víček. K očnímu lékaři se většinou dostanou ti lidé, kteří mají projevy přímo oční.

Diabetická retinopatie je onemocnění postihující cévy sítnice v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi
Milion Čechů má kvůli cukrovce ohrožené oči. Pomoci jim může jediná fotografie

„Nejčastěji k nám pacienti přicházejí s alergickým zánětem spojivek nebo víček po podráždění očního okolí. Většinou stačí symptomatická léčba. V horších případech příznaky jako řezání, pálení, svědění oka a víček, nebo až bolestivost oka s hnisavým výtokem přetrvávají i déle. Poté můžou přetrvávající příznaky alergické reakce i zhoršovat vidění, v případě podráždění rohovky můžou vzniknout i trvalé jizvy,“ upozorňuje doktorka Škrovinová.

Pokud se po nějakém kosmetickém přípravku objeví známky podráždění očí, je nutné přestat ho ihned používat. „V případě alergické reakce je dobré oči okamžitě vypláchnout vodou, případně vykapat umělými slzami. Pokud podráždění neustupuje, je třeba navštívit očního lékaře,“ doporučuje doktor Stodůlka.