Západní Čechy jsou regionem, který negativně vybočuje z průměru pacientů se zhoubnými nádory tlustého střeva. I tato problematika se řeší na 17. ročníku kongresu gastroenterologů, který v těchto dnech hostí Lázeňské sanatorium Thermal v Karlových Varech.

Předseda České gastroenterologické společnosti (ČGS) Ondřej Urban, který je zároveň přednostou II. interní kliniky ve Fakultní nemocnici v Olomouci, říká, že hranice onemocnění nekopíruje hranice krajů.

„Proč právě tento region převyšuje ve statistikách s onkologickými pacienty tlustého střeva? Může to být dáno kvalitou zdejšího životního prostředí a pochopitelně i genetickým pozadím,“ vysvětluje předseda ČGS.

Co se týče genetiky, připouští, že ta v Karlovarském kraji nemusí hrát až tak zásadní roli. Velké procento obyvatel je totiž náplavou, protože region byl po druhé světové válce dosídlen obyvateli z různých koutů republiky.

Screening střeva může zachránit život 

Odborníci ale mají pro potenciální pacienty jednu dobrou zprávu. Velmi dobře totiž funguje screening tlustého střeva. I díky tomu se Česká republika s počtem úmrtí pacientů této diagnózy propadla za posledních 12 let z nelichotivých předních příček. „Ještě v roce 2010 jsme byli na pátém místě, dnes jsme na třiadvacátém. Úmrtnost se během posledních patnácti let snížila o neuvěřitelných 42 procent,“ konstatuje.

Včasný screening totiž dokáže odhalit v tlustém střevě nekarcinogenní stádium. „Jde o polypy. Ty jsou nerakovinové. Pokud se včas neodstraní, pak se zvrtnou ve zhoubný nádor. Tento vývoj trvá přitom poměrně dlouho, a to deset až patnáct let. Pokud jsou ale odstraněny, pak nádor nepropukne. Problém je, že o přítomnosti těchto polypů se běžně člověk nedozví,“ poznamenává Urban.

Právě screening ovšem dokáže včas polypy odhalit. V současné době ho podstupují pacienti starší padesáti let, gastroenterologové ho ale chtějí zavést už u pacientů, kteří dovrší čtyřicátý rok. Metody jsou dvě. „Buď se udělá test stolice, protože polyp ztrácí malé množství krve, která ale běžným okem není zpozorovatelná. A nebo pacient podstupuje kolonoskopii. V rámci ambulantního kolonoskopického ošetření se pak polyp i odstraní,“ uvádí přednosta interní kliniky olomoucké fakultní nemocnice.

Pacient, který splňuje podmínky screeningu, si může sám vybrat metodu. Praktický lékař by ho měl upozornit, že nadešla adekvátní doba pro preventivní vyšetření. „Kvůli covidu se nám poněkud prodloužily čekací doby. Ale pokud jde o screening, není několikatýdenní čekací lhůta problém,“ dodává Urban.