„Byl jsem darovat krev. Na lékařském vyšetření, které odběru předchází, se mě paní doktorka ptala, jestli jsem byl někde v zahraničí. V neděli jsem se vrátil z Německa, takže mi řekla, že je zde měsíční karanténa, takže krev darovat nemůžu a mám přijít znovu za měsíc,“ říká Českému rozhlasu pravidelný dárce Tomáš z Kladna. Ostatní nemocnice v zemi nejsou tak úzkostlivé nejsou, z transfúzí vyřadily pouze pacienty ze zasažených zemí.

Ze začátku se jeví jako chřipka

Virus se projevuje příznaky podobnými chřipce, ale v extrémních případech vyvolá třes, horečku, bezvědomí a smrtelně nebezpečný zánět mozku známý jako encefalitida. Může také způsobit meningitidu, tedy zánět mozkových blan. Úmrtnost v případě nakažení virem dosahuje až 15 procent.

Poprvé byl objeven v roce 1937 v Ugandě, přenášejí jej komáři a nakazit se jím mohou jak savci, tak i ptáci, včetně stěhovavého ptactva. Objevuje se v Africe, v Asii, v Evropě a v Austrálii. Případy výskytu viru západonilské horečky byly letos hlášeny také v Maďarsku, v Itálii, v Rumunsku a Srbsku.