Odpočinek? To slovo neznám, říká lékař Jan Greguš. V práci prý bývá i celé tři dny v kuse. 

„Naprosto běžně se stává, že v sobotu ráno nastoupíte do služby a jste tam až do neděle. Odpočinek, který by měl po této šichtě následovat, se ale nekoná. Provoz vám to jednoduše neumožní. Zůstanete ještě v pondělí,“ popisuje běžnou nemocniční praxi mladý gynekolog. 

Zdaleka není sám. Zákoník práce, který nepovoluje víc než osm přesčasových hodin týdně, porušuje nejméně polovina českých nemocnic. „Musí. Jinak by nezajistily ani svůj základní provoz,“ tvrdí Asociace krajů České republiky.

Omezení se týká čtyř nemocnic z deseti

Další české nemocnice už ale nezvládají ani to. Čtyři z deseti špitálů musejí část svých oddělení úplně zavřít. Nebo alespoň výrazně omezit.

Zavírání nemocnic

„Týká se to dokonce 38 procent všech lůžkových zařízení v Česku. Nejčastěji se omezuje provoz interních a chirurgických oddělení, někdy bývá problém i v porodnicích,“ přibližuje situaci, která panuje především v menších lůžkových zařízeních, šéf Asociace českých a moravských nemocnic Ladislav Fiala.

V praxi to podle něj znamená především delší čekací lhůty na operace nebo náročnější cestování za výkony.

Jeho slova potvrzují i data Ústavu zdravotnických informací a statistky. Tedy úřadu, který sbírá údaje pro ministerstvo zdravotnictví. Z jeho nedávného průzkumu vyplynulo, že ve špitálech chybí více než tři tisíce lékařů, tedy asi patnáct procent stávajícího personálu. Počty sester by bylo třeba navýšit o osm procent.

Zachrání nás Ukrajina?

Ministerstvo zdravotnictví už proto hledá řešení. A jedno skutečně našlo: pacienty mají zachránit zdravotníci z Ukrajiny.

„Jednou z možností, jak rychle vyřešit nedostatek lékařů a sester v českých nemocnicích, zejména v pohraničních oblastech, je příchod ukrajinských zdravotníků,“ domnívá se šéf resortu Adam Vojtěch. Poptávka po této pracovní síle je podle něj hlavně v Ústeckém a Karlovarském kraji - tedy v regionech, kde se nemocniční oddělení ruší nejčastěji.

Miliardy na mediky

Do budoucna by se měly rozšířit i řady českých zdravotníků. Vláda kvůli tomu chce zvýšit počet studentů medicíny o patnáct procent. Vyhradit na to má v příštích jedenácti letech 6,8 miliardy korun. 

Dnes má totiž Česko osmý nejmenší počet absolventů medicíny na světě. Vyplývá to z dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). 

Tuzemské lékařské fakulty podle ní „vypouštějí“ jen asi 15 novopečených lékařů na 100 tisíc obyvatel ročně. Přitom v Německu je to 54 absolventů a v Rakousku dokonce 58 mediků na 100 tisíc obyvatel ročně. Tedy téměř čtyřnásobek.