Vědci na univerzitě v Birminghamu ve Velké Británii vyvinuli převratnou metodu, pomocí které by mohla být operace nádorů mozku znatelně jednoduší. Onkologický pacient před operací vypije speciální tekutinu, která doslova "rozsvítí“ nádorové buňky dorůžova. Chirurgové by tak mohli během náročné operace postupovat naprosto přesně a nádor zcela lokalizovat.

Ilustrační foto
Kuřáci mají šestkrát vyšší riziko mrtvice. Zapříčinit ji může i zubní kaz

Právě odstranění většiny rakovinových tkání je pro chirurgy během operace naprosto zásadní. Především u nádorů, jejichž stádium je považováno za vysoké. Pacient má tak šanci se vyhnout náročné a často invazivní léčbě.

„Výhodou této metody je fakt, že rychle a efektivně „zvýrazní“ oblast, kde se nachází nádorové bujení. Máme tak větší šanci, že odstraníme velkou část nádoru a to vždy znamená menší komplikace pro pacienta. Především v případě vysokého stádia je to zcela zásadní,“ uvádí profesor Colin Watts, neurochirurg a vedoucí výzkumu.

Hrají o čas

Autoři výzkumu současně předpokládají, že díky "zázračnému nápoji" budou chirurgové schopni stanovit postup další léčby, aniž by museli čekat na výsledky rozborů, jak tomu bylo doposud.

Současně se v předběžné studii zaměřili pouze na to, zda látka označována jako 5-aminolevulinic acid skutečně funguje. Dále už ale vědci nesledovali, zda byla léčba u těchto pacientů úspěšnější, než u těch, kteří nápoj před operací nepožili. 

Ani v důchodovém věku by lidé neměli slevit z aktivního života.
Průměrná délka života se mezi kraji liší až o čtyři roky

„Zoufale potřebujeme nové metody a postupy u nádorů na mozku. Pacienti většinou skutečně hrají o čas, zbývají jim často pouze měsíce života,“ vysvětluje onkolog Anthony Chalmers, který se na výzkumu taktéž podílel.

Výsledky studie vědci poprvé oficiálně představili v neděli na konferenci Národního institutu pro výzkum rakoviny ve skotském Glasgow.

Ilustrační foto
Lékaři: Cukrovkáře častěji ohrožují infarkty a infekce