Na rozdíl od černého čaje se nedováží z Asie, ale ze západokapské části Jižní Afriky, kde se čajovníkovec kapský pěstuje. Je to vytrvalá rostlina s drobnými jehličkovitými listy, která dorůstá do výšky jednoho metru. Zpracovává se nať odříznutá asi 35 centimetrů nad zemí. Na trh přichází už rozdrcená a fermentovaná jako ostatní čaje. Na Západ se bylina dostala na začátku 19. století, kdy Benjamin Ginsberg přesvědčil kapské Búry ke sběru divoce žijících bylin. Později začali čajovníkovec i pěstovat. Způsob sběru, sušení a zpracování pravděpodobně pochází od jihoafrických domorodců, nejspíše Masajů.

Proč ho pít?

Rooibos obsahuje kvalitní třísloviny, které podporují trávicí soustavu a působí močopudně. Vedle nich v něm najdete i celou řadu stopových prvků a minerálů – železo, zinek, hořčík, vápník, fluor a mnohé další. Doporučuje se proto i k doplnění důležitých látek po sportu nebo velké fyzické zátěži.

V minulosti byl kratom „pohonnou látkou“ pracovníků všeho druhu.
Je kratom zázračný lék, nebo droga? V Česku je volně dostupný, v Polsku zakázaný

Bez zajímavosti není ani obsah vitaminu C v kombinaci s flavonoidy, které zpevňují stěny cév a snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Specifikem rooibosu je látka aspalathin (latinský název rostliny zní také Aspalathus linearis), která příznivě ovlivňuje vývoj cukrovky u diabetiků. Vedle toho rooibos oddaluje pocit hladu, podporuje spalování tuků a působí močopudně, proto je výborným parťákem pro hubnutí.

Komu pomůže?

Každému. Na rozdíl od čaje neobsahuje kofein v žádné jeho podobě. Nejsou dokonce známy ani žádné kontraindikace nebo vážnější nežádoucí účinky, proto je vhodný i pro děti, těhotné a kojící ženy. Domorodci ho užívají k uvolnění dětských kolik nebo ho servírují dětem, které mají neklidný spánek. Účinkuje i na bolest hlavy, proti nespavosti, při depresi a pozitivní vliv má také na kožní problémy a alergie.

Pravidelné preventivní gynekologické prohlídky by měly být u žen samozřejmostí v každém věku.
Šest mýtů o rakovině děložního čípku, kterým lidé často (ne)věří

Uznávaný Herbář léčivých rostlin Jiřího Janči a Josefa A. Zentricha radí povařit asi jednu minutu dvě čajové lžičky rooibosu ve čtvrt litru vody. Takový odvar má prý největší účinky. Ani jiné zdroje nedoporučují dlouhé louhování – po více než pěti minutách čaj hořkne a ztrácí svou příjemně nasládlou chuť. Výsledný nápoj bude krásně červenohnědý.

Tip bylinářů Janči a Zentricha
Proč nespojit příjemné s užitečným? Spojte oslavy konce roku, který byl opravdu náročný, se všemi výhodami rooibosu. Ve svém herbáři uvádějí uznávaní znalci bylin recept na Kapský pohár. V 0,4 l horkého čaje rooibos rozmíchejte 75 g cukru a dejte chladit do ledničky. Jakmile je čaj chladný, přidejte 0,4 l pomerančové šťávy a 0,75 l sektu. Promíchejte, přidejte kostky ledu a ihned podávejte. Tak na zdraví.