Jak sama přiznává, dlouho nedodržovala léčebný režim. „Byla jsem neposlušná a nedbala rad lékaře. Pokud se dostavily problémy, vdechla jsem jenom sprej na úlevu, a bylo to,“ říká. Přístup změnila až tehdy, kdyžuž nemohla dál. „Pochopila jsem, že bez pravidelného užívání protizánětlivých přípravků to nedám,“ uzavírá.

Nedbalost končí fatálně

Pacientů, jako je Petra, jsou podle lékařů tisíce. „Předepsané léky správně neužívá až polovina z nich. A dvě třetiny astmatiků vůbec nevidí rozdíl mezi protizánětlivoua úlevovou léčbou,“ přibližuje Milan Teřl z Kliniky pneumologie a ftizeologie při Fakultní nemocnici v Plzni.

To má ovšem fatální dopad na jejich zdraví: pokud se dostanou do nějaké zátěžové situace, nemusí ji vůbec rozdýchat. „Počet úmrtí na astma tak začal po mnoha letech znovu stoupat, což je alarmující. Jen za posledních deset let se úmrtnost zvedla o víc než třetinu – na 136 případů ročně,“ připomná Milan Teřl.

Astma.Zdroj: DeníkKaždé z těchto úmrtí je přitom podle lékařů zbytečné. „Pokud se zánět správně léčí, lze s ním bez problémů žít, dokonce i sportovat. Bohužel ale není nic obtížnějšího než přesvědčit pacienta, který je zrovna bez obtíží, aby dlouhodobě a pravidelně bral svoje léky,“ řekl Petr Pohunek z Pediatrické kliniky při Fakultní nemocnici v Motole.

Častěji trpí ženy

Problém je to přitom rozsáhlý – astmatem trpí přibližně 800 tisíc českých dospělých a zhruba 220 tisíc dětí. Asi desetina z nich má těžkou formu astmatu. Další tisíce lidí nemají chorobu diagnostikovanou, takže o ní nevědí. Nemoc si vybírá častějiženy. Proč tomu tak je, ale lékaři nevědí.

Mezi typické příznaky astmatu patří zúžení průdušek, které provází charakteristický pískot při dýchání či kašel. „Dýchací cesty jsou zanícené, nateklé a tvoří se v nich hlen, který schopnost dýchat ještě ztěžuje,“ popisuje Petr Pohunek. Dušnost se podle něj objevuje zejména při zátěži. Pokud se lidé správně neléčí, bývají záchvaty stále častější.

Léčba astmatu vyjde Česko na stovky milionů korun. Třeba největší Všeobecná zdravotní pojišťovna vydala na péči o alergiky a astmatiky v roce 2017 téměř 579 milionů korun. Část léků si přitom pacienti hradí sami.