Stačilo málo: zajít včas ke svému doktorovi a dostat tu nejmodernější léčbu. Jenomže ani jedno se některým českým pacientům nepodařilo. Zemřeli. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podlehli své chorobě zbytečně.
„Českému zdravotnictví se sice daří dělat obrovské pokroky, nějaké rezervy ale přece jen stále má. Například podle posledních dat zemře celých 16 procent českých pacientů na své choroby zbytečně – především kvůli nedostatečné prevenci a pomalému zavádění moderních metod léčby,“ hodnotí české zdravotnictví nejnovější zpráva OECD. To představuje 18 tisíc ztracených životů.
Cukrovka a poškozená játra
Platí to hlavně pro lidi s rakovinou tlustého střeva nebo pro pacienty s cukrovkou. Daleko častěji jsou v Česku ohroženi také lidé s jaterním onemocněním nebo oběti dopravních nehod.
„Například míra úmrtnosti na diabetes byla ve srovnání s průměrem Evropské unie až dvojnásobná. Na chronická onemocnění jater Češi umírali o 24 procent častěji než jiní Evropané. A při dopravních nehodách to bylo dokonce o 29 procent více,“ přibližuje konkrétní čísla zpráva OECD.
K lepšímu výsledku by přitom podle odborníků stačilo málo: třeba lépe zorganizovat péči o pacienta tak, aby se choroby daly rozpoznat co možná nejdříve.
„Jedním z doporučení OECD pro Českou republiku je proto výrazně posílit úlohu primární péče poskytované praktickými lékaři,“ potvrdil šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch.
Příliš levné cigarety
Rozšířit by se měly také preventivní programy. Zvlášť takové, které by cílily na rizikové skupiny obyvatelstva, například na kuřáky. Ostatně kouření a pití alkoholu si ve zprávě OECD vysloužilo dokonce celou speciální kapitolu.
Češi jsou totiž podle odborníků z mezinárodní organizace jedněmi z největších hříšníků na světě.
Pro změnu přitom dělají málo: cigarety se v tuzemsku stále prodávají za třetí nejnižší cenu na světě. Ukázal to alespoň žebříček sestavený z pětatřiceti zemí světa. Méně už za tabák platí jen kuřáci v Lotyšsku a Mexiku. Podílí se na tom hlavně velmi nízká daň z této suroviny.
Podobně Češi přistupují i k lihovinám. Spotřební daň na hektolitr absolutního alkoholu je podle OECD dokonce šestá nejnižší na světě. „Ministerstvo zdravotnictví už proto vypracovalo konkrétní návrh, který počítá s navýšením těchto daní,“ přiznal Adam Vojtěch. Dokument pode něj nyní zkoumá resort financí.
Problematický je podle odborníků také příliš pomalý příchod nejnovějších poznatků medicíny a velké rozdíly v kvalitě a dostupnosti péče v jednotlivých regionech.