Problém se podle ní víc týká okresních měst, protože v krajských je větší počet sanitek. Konkrétně na Vyškovsku loni stouplo množství výjezdů rychlé záchranné služby ve srovnání s rokem 2013 o víc než dvě stovky na 6 761. Počet případů, kdy se sanitka v místě zdržela víc než dvacet minut, se pak zdvojnásobil. „Problém je částečně i v tom, že už v podstatě neexistuje lékařská služba první pomoci. Je to klasická pohotovost, ale dřív také vyjížděli k případům. Například když se pacient nemohl na pohotovost dostat sám," vysvětlila Zuchová.

Že někteří pacienti mají sanitky záchranky spíš za městskou hromadnou dopravu zdarma, si myslí třeba Vyškovanka Zdena Bohuslavová. „Například když se člověku udělá špatně a zavolá sanitku, aby ho odvezla do nemocnice, a on tak nemusel jet autobusem, ačkoli by cestu zvládl. Sanitka by však mohla v tu samou chvíli být u vážnějšího případu," poukázala žena.

Lidé navíc podle Zuchové zapomínají, že linka 155 může sloužit jako konzultační. „Operátoři jsou prvním filtrem, který oddělí akutní případy od méně akutních, ale setkáváme se už i s tím, že je lidé umí podat tak, aby sanitka musela vyjet," sdělila Zuchová.

Zpoplatnění služby ale jako východisko nevidí. „Poplatky za výjezd není možné po lidech chtít. Člověka, který potřebuje pomoc, mnohdy najdeme na ulici. Tak to nejde vyřešit," okomentovala.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ