Pojmy, jako jsou pigmentová skvrna a mateřské znaménko, se často pletou. Vysvětluje je profesorka Jana Hercogová z Kliniky preventivní dermatologie: „Pigmentová skvrna znamená změnu pigmentace v kůži. Může mít různé odstíny od bílé po černou a je dána poruchou pigmentových buněk – melanocytů. Termín mateřské znaménko se používá pro pigmentové névy neboli nakupení pigmentových buněk.“ Ty mohou být vrozené nebo získané během života. Mateřské znaménko je tedy jakousi podmnožinou pigmentové skvrny.

Kdy pro nás mohou být nebezpečné? „Vyšší riziko vzniku zhoubného melanomu představují zejména pigmentové névy, které jsou mnohočetné, tzv. Dysplastické, a také ty obrovské vrozené,“ říká dermatoložka. Riziko navíc vzrůstá s častým sluněním. Ultrafialové záření je známý karcinogen, a proto by se podle Jany Hercogové lidé s těmito pigmentovými névy neměli vystavovat ani slunci, ani soláriu.

Občas se také může stát, že si znaménko poraníme. Je to důvod, proč jít k lékaři? „Poranění je poměrně běžné zejména u typů, které mají podobu pupínků, tedy jsou vystouplé nad povrch kůže. Ty nebezpečné nejsou. Někdy se ale může jednat o již zvětšující se melanom, a proto je vhodné kožního lékaře vždy navštívit,“ doporučuje Jana Hercogová.

Skalpel i kosmetika

Každý kožní nádor, pokud je odhalen včas, je dobře léčitelný, a to včetně počínajícího melanomu. Pokud máte znaménko jednoznačně nezhoubného původu, nejčastěji se k jeho odstranění používá výkonný laser, který jej „odpaří“.

„To rizikové je naopak vždy záhodno odstraňovat chirurgicky, vyříznutím skalpelem tak, aby se neporušila struktura tkáně. Po chirurgickém zákroku vznikne ranka, která se buď nechá volně zhojit, nebo se uzavře stehem,“ popisuje dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology a dodává: „Všechna riziková znaménka a kožní projevy, u kterých si nejsme jisti, zda jsou nezhoubné, musíme vyříznout a histologicky vyšetřit. U nezhoubných kožních nádorů, ale i včas zachyceného nepokročilého melanomu často stačí excize s menším lemem a pacient je vyléčený, bez nutnosti následné onkologické léčby. Dochází jen na preventivní kontroly a pečlivě se musí chránit na slunci.“

Na pigmentové skvrny, které nejsou příliš výrazné, a nejsou tedy uloženy hlouběji v kůži, stačí používat vhodnou dermokosmetiku s bělicím účinkem, která naruší tvorbu pigmentu.

„Máte-li skvrny již výraznější, je dobré zajít k dermatologům, kteří mohou nerizikové pigmentace odstranit chemickým peelingem s kyselinou glykolovou. Chemický peeling pomůže sjednotit barvu pokožky i texturu pleti. Je vhodný i k redukci drobných vrásek. Ideální dobou je právě konec léta,“ doporučuje dermatoložka Lucia Mansfeldová s tím, že dobrou a účinnou metodou je i laser, který šetrně sjednotí tón pleti. Po odstranění pigmentových skvrn se však musí dodržovat důsledná ochrana před sluncem přípravky s vysokým UV filtrem.

Kdy hrozí nebezpečí?

* Skvrna má nepravidelný tvar, kterým se liší od ostatních. Její okraje jsou nepravidelné, hranice se rozplývají.

* Má nepravidelné zbarvení, převažují různé odstíny hnědé i červené barvy, některé části mohou být často i růžové, červené, šedomodré či bílé. 

* Její rozměr přesahuje 6 milimetrů.

* Mění se její velikost, tvar a povrch.