Američtí vědci zjistili, že bílkovina obsažená ve slinách amerického ještěra korovce jedovatého je velmi podobná lidskému hormonu inkretinu GLP-1.

Tento hormon pomáhá tělu regulovat hladinu cukru v krvi. Jeho výhodou je to, že stimuluje tvorbu inzulínu, jen pokud jej tělo potřebuje. Pacientům tedy odpadá složité vypočítávání dávky inzulínu s ohledem na očekávanou stravu či pohybovou aktivitu.

Snižuje také nebezpečí hypoglykémie, což je stav, kdy hladina cukru v krvi klesne pod doporučovanou hodnotu (2,5 – 2,8 mmol/l).

Hypoglykémie se projevuje zvýšeným pocením, „vlčím hladem“, závratí, bolestí hlavy, třesem, neostrým viděním a bez okamžitého podání sacharidů (rohlík, chléb, sladké pečivo) což může vést až k bezvědomí, poškození mozku nebo dokonce smrti.

Lék se aplikuje dvakrát denně injekčně do podkoží a v těle působí 12 hodin. Dávkování není potřeba regulovat podle množství přijaté potravy, fyzické aktivity ani není odvozeno od aktuální glykémie.

Přestože jeho používání nemá téměř žádné nežádoucí účinky, lék není určený dětem. „Prakticky neexistuje žádný lék, který by byl prost nežádoucích účinků. Počet pacientů, kteří musí přerušit léčbu z důvodu komplikací je okolo deseti procent.

V naprosté většině případů se jedná o nezávažné příhody, charakteru nevolností, průjmů a podobně,“ říká diabetolog a předseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil.

V České republice je lék už dostupný pod názvem Exenatid a lékaři ho předepisují zejména pacientům s vysokou obezitou (index tělesné hmotnosti /BMI/ nad 35), pro které je s minimálním doplatkem.

Ani DIA není to pravé

Objev nového, podle některých odborníků až zázračného, léku ale neznamená, že diabetici II. typu mohou přestat s dietou a úpravou stravovacích a pohybových návyků.

„Dietu musí lidé trpící cukrovkou držet až do konce života,“ říká dietoložka Pavlína Zdeňková Kroužková. Podle ní si diabetici často myslí, že „oblafnou“ svého lékaře tak, že celé měsíce jedí sladké a týden před vyšetřením naopak nejedí téměř vůbec, aby glykémie byla v normě.

Testy na dlouhodobý cukr v krvi však ukáží i to, co pacient jedl šest týdnů předem. Dalším omylem je podle dietoložky také to, že pokud je na výrobku napsáno DIA, pacienti si myslí, že jej mohou konzumovat neomezené množství.

„Takové výrobky obsahují náhradní sladidla, ale i vysoké procento tuku, který pro diabetiky II. typu není také vhodný,“ vysvětluje dietoložka. Vhodnější než DIA potraviny jsou proto nízkotučné výrobky s náhradními sladidly a minimem tuku, u mléčných výrobků například ještě s probiotickými kulturami.

Problém s cukrem

Diabetes mellitus neboli úplavice cukrová je nemoc, při které tělo neumí správně zpracovávat cukr. Při jídle se potrava v žaludku rozkládá na části, jednou z nich je právě cukr (glukóza). Ten se poté dostává do krve, která ji rozvádí k jednotlivým buňkám.

Aby buňky mohly použít energii z glukózy, potřebují jakýsi klíč – a tím je inzulín, který produkuje slinivka břišní (pankreas). Pankreas sice u diabetiků II. typu inzulín produkuje, ale jejich tělo ztrácí schopnost využívat ho k přeměně glukózy v energii.

Svou roli ovšem nehraje jenom inzulin. V lidském organismu se přirozeně vyskytují inkretiny, což jsou hormony zažívacího traktu a běžně je vylučují buňky tenkého střeva. V těle pak zvyšují uvolňování inzulínu, navozují pocit sytosti a zpomalují vyprazdňování žaludku po jídle.

Tím napomáhají snižování hladiny cukru nalačno a především po jídle. U většiny pacientů s diabetem II. typu je však účinek některých inkretinových hormonů nižší nebo chybí úplně.

Korovec jedovatý
Je to největší chráněný ještěr žijící v pohoří Gila v Arizoně, v Utahu a mexické poušti Sonora. Měří od 38 do 58 cm. Jeho kůže je černě nebo hnědě zbarvená a má světle růžové, žluté nebo bílé nepravidelné vzory. Mají rýhované zuby a jedové žlázy umístěné v dolní čelisti, na rozdíl od hadů, kteří je mívají v horní čelisti. Dávka jedu, kterou má v zásobě by stačila k usmrcení až pěti lidí.
Typy diabetu
1. typu: inzulín se ve slinivce nevytváří (laicky řečeno vrozená cukrovka)
2. typu: tělo nedokáže inzulín dostatečně využít (získaná cukrovka)