Pro posílení imunitního systému je nutné dodávat probiotika organismu zvenku.

„Probiotika mají velmi silný imunologický efekt. Působí proti zánětům, upravují mikrobiální prostředí ve střevě a zabraňují kolonizaci a ulpívání patogenů,“ popisuje profesorka Helena Tlaskalová-Hogenová z oddělení imunologie a gnotobiologie z Mikrobiologického ústavu Akamedie věd ČR.

Přírodním zdrojem probiotik je například kvašená zelenina. Ta však obsahuje mnohem méně bakterií než probiotika vyráběná průmyslově. Výroba nápoje s obsahem bakterie Lactobacillus casei je technologicky velmi náročná.

Zatímco výroba obyčejného jogurtu trvá zhruba čtyři hodiny, probiotický mléčný výrobek vzniká až několik dní. Bakterie v něm jsou totiž živé a udržované v kyselém prostředí, aby byly pro lidský organismus co nejužitečnější.

Probiotika jsou účinná nejen jako prevence, ale také při léčbě už rozvinutého onemocnění. „Studie potvrdily, že pravidelné užívání Lactobacillus casei zvyšuje účinnost očkování proti chřipce,“ popisuje profesorka.

Češi jsou v konzumaci potravin s vysokým obsahem probiotik na jednom z posledních míst ve světě. „Výzkum, který provedl profesor Wheeling na vzorcích stolice, ukázal, že nejzdravěji se stravují lidé v Belgii a Řecku,“ říká Helena Tlaskalová-Hogenová.