Pokud mu nějaká léčba nezabere, nebo mu dokonce způsobí problémy, bude to moct do své elektronické karty sám zaznamenat.

Něco jako známý IZIP

„To přispěje ke zvýšení bezpečnosti zdravotní péče, omezení opakovaných vyšetření a snížení zdravotní zátěže pacienta. Lidé budou mít přehled o svém zdraví. Zlepší se také koordinace zdravotní péče,“ plánuje vedení resortu zdravotnictví.

Se službou, která se nápadně podobá někdejším elektronickým zdravotním knížkám společnosti IZIP, počítá ve svém věcném záměru zákona o elektronizaci zdravotnictví. Ten už prošel připomínkovým řízením, novinka by měla začít platit během příštího roku. „Dostupnost této služby zajistíme všem českým občanům,“ uvádí se v dokumentu.

Lidé si jenom budou muset vybrat, komu svá citlivá data svěří – jestli se radši spolehnou na „osobní zdravotní záznam“ poskytovaný státem, nebo zvolí některou z certifikovaných soukromých firem. Například už zmíněnou společnost IZIP, která se předloni na jaře přejmenovala na Společnost pro eHealth databáze.

„Teoreticky to budou moci spravovat i zdravotní pojišťovny, když se tak rozhodnou, a když si je pacient k tomu vybere. Určitě ale nebudou výlučnými, ani povinnými správci,“ napsala Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
Výhradně na pacientech bude i to, koho ke své dokumentaci nakonec pustí.

„Předávání a poskytování zdravotních informací bude plně dobrovolné a vždy musí podléhat předcházejícímu souhlasu, který bude kdykoli odvolatelný,“ doplňuje návrh.

Podle lékařů by ale mělo totéž platit i pro zdravotníky. Jinak se prý naruší křehká důvěra mezi lékařem a pacientem. „Pro některé pacienty je totiž sdílení těch nejcitlivějších dat elektronickou cestou doslova černou můrou – jde samozřejmě hlavně o psychiatrické pacienty,“ vysvětluje viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek.

Kilometry dat

Vadí mu také potenciální riziko, že budou lékaři v určitých případech popotahováni za to, že si celou dokumentaci pacienta neprostudovali, přestože ji měli k dispozici. „Dovedu si představit, jak budou takové záznamy pacienta vypadat – půjde o kilometry dlouhé pasáže. Na pročítání takového množství dat ale v praxi nikdo nemá čas,“ řekl. Data by proto měla být v dokumentaci alespoň jasně strukturovaná.

Podle šéfa Svazu zdravotních pojišťoven Ladislava Friedricha by se navíc měly do „elektronických knížek“ zapisovat jen údaje o léčbě hrazené z veřejného pojištění.