Stačilo jedno rozhodnutí Ústavního soudu a z účtů pojišťoven rázem zmizely dvě miliardy korun. Soudci se totiž loni v dubnu zastali pacientů s rakovinou prostaty, kterým stát nechtěl zaplatit jejich lék. Tvrdil, že už na trhu jeden plně hrazený přípravek ve stejné skupině je. Jenomže tento lék byl pro muže s nádorem prostaty nepoužitelný – sloužil totiž k léčbě rakoviny prsu.

Kolik peněz bude na léčení?Zdroj: DeníkPojišťovny proto musely začít medikament hradit. A nejenom ten. „Průlomové rozhodnutí soudu způsobilo, že výdaje pojišťoven skokově narostly o miliardy. Už totiž neplatí, že hradíme jen nejlevnější lék s danou účinnou látkou, ale musíme zaplatit prakticky cokoliv, co lékař označí za přínosné,“ uvedl šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. Pro pacienta je to sice podle něj dobře, pojišťovnám to ale ubírá na kondici.

Na reformu psychiatrie 750 milionů

Stejně jako další výdaje, které zase souvisejí s nově přijatými zákony. Třeba od příštího roku musejí pojišťovny najít 750 milionů na reformu psychiatrie a 300 milionů na mobilní hospice. „Podobnou částku si vyžádá i léčebné konopí,“ vyjmenovává další doposud neplánované položky Friedrich. Pokud se k tomu přidá i dovoz pilulek ze zahraničí, kterými se mají nahradit výpadky z českého trhu, začnou mít pojišťovny pořádný problém.

Česká ekonomika totiž zpomaluje a rezervy na účtech se tenčí. Ještě loni rostly příjmy ze zdravotního pojištění kolem osmi procent. Letos už poskočily jen o šest procent. „Navíc populace stárne, takže stále více lidí potřebuje péči. Výdaje proto rostou i bez vstupu moderních léčiv a dalších opatření,“ upozorňuje předsedkyně zdravotní sekce svazu Renata Knorová.

Pojišťovny proto vymýšlejí, co s tím. Systém podle nich nemůže zůstat beze změn, jinak se zhroutí. Škrty se podle nich musí odehrát jak v nemocnicích, tak v menších ambulancích. Dnes je totiž jejich síť nevyvážená.

„Jakmile tedy začnou cenová jednání na rok 2020, což bude už za tři týdny, budeme tyto věci zohledňovat. Už nebudeme navyšovat platby všem stejně. Budeme přihlížet třeba i tomu, v jakém regionu lékař působí,“ vysvětluje Knorová. Pojišťovny chtějí odměňovat i kvalitu.