Pěstování
Především je potřeba umístit květináč eukalyptu na světlé místo v bytě. Je to rostlina, která se výborně hodí do ložnice, protože zvlhčuje vzduch a uvolňuje silice, které zlepšují dýchání. Nemá ráda průvan a potřebuje pravidelnou zálivku, vyschnutím substrátu o ni můžete přijít. Eukalyptu dělá dobře letnění, jestli máte balkón nebo kam ji v létě umístit ven, je to vhodná rostlina pro vás. Venku se dá pěstovat celoročně, ale teplota nesmí v zimě překročit -10 st. Celsia, aby nezmrznul. Na zeminu není náročný, potřebuje propustnější a lehčí půdu a hnojení jednou týdně, kromě zimních měsíců.

Bylinkový čaj
Zelená Lékárna: Restart organismu po zimě. Vyzkoušejte detoxikační kůru

Využití
Nejjednodušší použití eukalyptu v domácím prostředí je, že utrhnete pár lístků a promnete je mezi prsty a uvolněnou silici vdechnete. Má to dvojí efekt, protože když rostlinku narušíte, zároveň se i do okolí rozptýlí příznivé látky pro průdušky. Kromě toho tímto zaštipováním rostlina houstne a košatí, což je pro ni ozdravující proces.

Koupel
Eukalyptus můžete jednoduše použít i na relaxační lázeň. Stačí vzít pět nebo šest snítek rostliny, najemno je rozmixovat s kapkou oleje – nejlépe mandlového a směsí naplnit sáček od čaje a vložit do horké lázně, ve které relaxujete a vdechujete páry aspoň dvacet minut. Prospějete tak svým plicím, ale také kloubům a svalům, protože eukalyptus se používá pro jejich uvolnění. Eukalyptová koupel zlepší náladu, odstraní vyčerpání, připraví ke spánku, protože zklidňuje nervy.

#clanek|3895391#

Tinktura
Z eukalyptu si můžete připravit alkoholový extrakt. Vezmete jeden díl rostliny a tři díly alkoholu necháte tři týdny louhovat a potom scedíte. Vzniklou tinkturu můžete používat do koupele, k inhalaci, ale třeba také pro masáž dásní, protože eukalyptus je protizánětlivý a antibakteriální a bývá častou součástí zubních past. Eukalyptus dokáže pohlcovat pachy, takže je vhodný i pro voňavější dech. Nepožívat vnitřně, může dojít k alergii.

Olej pro zevní užití
Připravit si také můžete masážní eukalyptový olej. Dva díly rostlinného oleje nejlépe olivového smísíte s jedním dílem rostliny, vše zahřejete nejlépe ve vodní lázni a necháte dva tři dny louhovat, znovu zahřejete a scedíte a je připravený k použití. Pozor si dávejte při aplikaci čistého éterického eukalyptový olej, protože je hodně silný, a jeho silice by mohly dráždit, proto je potřeba dodržovat přesný návod užití. Tyto masážní oleje se podporují regeneraci pokožky, zjemňují pokožku a zanechávají na pokožce příjemnou uklidňující vůni. Vhodné jsou pro podrážděnou a problematickou kůži.

Sušené listy
Eukalyptus sušíte nejlépe ve svazečcích, které zavěsíte na místa, kde proudí vzduch, ale ne na přímém slunci. Sušené listy potom vložíte do plátěných sáčků a můžete je využít na odpuzování hmyzu ze skříní, nebo položit mezi okna apod. Také je můžete dát do vykuřovadel, spalování listů spolehlivě vyžene hmyz ze všech koutů místnosti.

Ostropestřec mariánský
Zelená lékárna: Máte problémy se žlučníkem? Pomůže ostropestřec či bazalka