Pěstování
Především je potřeba umístit květináč eukalyptu na světlé místo v bytě. Je to rostlina, která se výborně hodí do ložnice, protože zvlhčuje vzduch a uvolňuje silice, které zlepšují dýchání. Nemá ráda průvan a potřebuje pravidelnou zálivku, vyschnutím substrátu o ni můžete přijít. Eukalyptu dělá dobře letnění, jestli máte balkón nebo kam ji v létě umístit ven, je to vhodná rostlina pro vás. Venku se dá pěstovat celoročně, ale teplota nesmí v zimě překročit -10 st. Celsia, aby nezmrznul. Na zeminu není náročný, potřebuje propustnější a lehčí půdu a hnojení jednou týdně, kromě zimních měsíců.

Využití
Nejjednodušší použití eukalyptu v domácím prostředí je, že utrhnete pár lístků a promnete je mezi prsty a uvolněnou silici vdechnete. Má to dvojí efekt, protože když rostlinku narušíte, zároveň se i do okolí rozptýlí příznivé látky pro průdušky. Kromě toho tímto zaštipováním rostlina houstne a košatí, což je pro ni ozdravující proces.

Koupel
Eukalyptus můžete jednoduše použít i na relaxační lázeň. Stačí vzít pět nebo šest snítek rostliny, najemno je rozmixovat s kapkou oleje – nejlépe mandlového a směsí naplnit sáček od čaje a vložit do horké lázně, ve které relaxujete a vdechujete páry aspoň dvacet minut. Prospějete tak svým plicím, ale také kloubům a svalům, protože eukalyptus se používá pro jejich uvolnění. Eukalyptová koupel zlepší náladu, odstraní vyčerpání, připraví ke spánku, protože zklidňuje nervy.

Tinktura
Z eukalyptu si můžete připravit alkoholový extrakt. Vezmete jeden díl rostliny a tři díly alkoholu necháte tři týdny louhovat a potom scedíte. Vzniklou tinkturu můžete používat do koupele, k inhalaci, ale třeba také pro masáž dásní, protože eukalyptus je protizánětlivý a antibakteriální a bývá častou součástí zubních past. Eukalyptus dokáže pohlcovat pachy, takže je vhodný i pro voňavější dech. Nepožívat vnitřně, může dojít k alergii.

Olej pro zevní užití
Připravit si také můžete masážní eukalyptový olej. Dva díly rostlinného oleje nejlépe olivového smísíte s jedním dílem rostliny, vše zahřejete nejlépe ve vodní lázni a necháte dva tři dny louhovat, znovu zahřejete a scedíte a je připravený k použití. Pozor si dávejte při aplikaci čistého éterického eukalyptový olej, protože je hodně silný, a jeho silice by mohly dráždit, proto je potřeba dodržovat přesný návod užití. Tyto masážní oleje se podporují regeneraci pokožky, zjemňují pokožku a zanechávají na pokožce příjemnou uklidňující vůni. Vhodné jsou pro podrážděnou a problematickou kůži.

Sušené listy
Eukalyptus sušíte nejlépe ve svazečcích, které zavěsíte na místa, kde proudí vzduch, ale ne na přímém slunci. Sušené listy potom vložíte do plátěných sáčků a můžete je využít na odpuzování hmyzu ze skříní, nebo položit mezi okna apod. Také je můžete dát do vykuřovadel, spalování listů spolehlivě vyžene hmyz ze všech koutů místnosti.