Průdušky

Sléz je možné doporučit při zahlenění, zánětu průdušek, kašli a silném chrapotu, dále také při zánětu mandlí a hrtanu. Aby se nezničil a nesnížil se jeho účinek, používá se studený nálev. Sušené nebo čerstvé květy slézu se přes noc namočí do studené vody, potom se přecedí.

Vznikne nálev namodralé barvy, který můžete ohřát (ale nevařit). Léčebná kúra spočívá v pití dvou až tří šálků vlažného čaje během dne. Slezový macerát nemá vedlejší účinky ani při dlouhodobém užívání. Obecně se nemá jakýkoliv bylinkový výluh nebo odvar brát současně s léky, doporučuje se alespoň dvouhodinový časový odstup. Kloktání slézovým macerátem bezpečně pomůže při začínajícím chrapotu. Sléz bývá často pro svoji schopnost chránit sliznice a ředit hledy součástí průduškových čajových směsí a sirupů.

Ústní dutina

Sléz je vhodným kloktadlem podporujícím hojení zanícené ústní sliznice. Výluhem z květu slézu se potírá bolestivá dáseň, výluh můžete využívat i formou ledu, účinek tak zesílíte. Jestli trpíte pocitem suchosti úst, pomůže slézový macerát. Macerát slézu můžete použít jako kapky do nosu, zbavíte se rýmy a regenerujete nosní sliznici.

Trávicí soustava

Sléz se užívá při žaludečních a střevních potížích. Slezový čaj pomáhá při vředech na dvanácterníku, stačí připravit macerát, který se popíjí během dne a hlavně před jídlem. Příznivé účinky má sléz i na střevo, při hemoroidech se doporučuje nejen vnitřní užívání, ale i obklady nebo koupele.

Otoky

Účinky slézu můžete zevně použít na různé otoky, zejména na otoky vzniklé při zlomeninách. Stačí gázu nebo plátýnko namočit v silném slézovém macerátu a přiložit na postižené místo, obtočit potravinovou folií a nechat působit. Nebo si můžete připravit z rostliny pastu, třeba na otoky očí nebo kruhy pod očima. Stačí sušený léz rozmíchat s několika kapkami vody a nanést pastu na oční okolí a nechat působit asi pět minut. Kůžička pod očima se rozjasní a ještě uděláte dobře oční sliznici, protože výluh ze slézu pomáháse zvlhčením u syndromu suchého oka. Hodí se pro oči, které často koukají na monitor. 

Pleť

Velmi pozitivní jsou účinky slezové hmoty na akné. Stačí rozmixovat květy, listy, případně i stvol na kašovitou hmotu, kterou si přiložíte asi na půl hodiny na zanícené místo, zarudnutí zmizí, zánět ustoupí. Vždy je třeba používat čerstvou směs. Pomáhá také při některých kožních chorobách, například mokvavých ekzémech nebo růži. 

V kuchyni do salátů

V kuchyni můžete využít květů slézu jako ozdobu i součást salátů. Čerstvá poupata a mladé plody můžete naložit do octa. Rostlina zvyšuje imunitu, obsahuje řadu minerálů, vitamínů, proteinů. Květy jsou jedlé, ale mají nevýraznou chuť.