Alice je pohledná veselá žena. I po třicítce ale bez stálého partnera. Protože je masochistka. „Sex bez násilí mě nebaví. Když se snažím přemoci, výsledek je akorát frustrace, podráždění a další důvod, proč ode mne utíkají,“ přiznává Alice.

Odbornou pomoc nevyhledává, důvod k tomu nevidí. „Že jsem jiná vím od dětství, ale kromě vztahů moje záliba žádný dopad na mě nebo mé okolí nemá,“ konstatuje.

Rocking, angling, pairing či shallowing. Tak zní názvy čtyř metod, které v průměru 80 procentům žen spolehlivě pomáhají k lepšímu a intenzivnějšímu sexu.
Lepší sex? Ženám pomůže rocking, shallowing či pairing

„Nejsem profesionální oběť, dokážu rozlišit, co je společensky neúnosné, neschvaluji násilí na ženách a s někým, kdo mlátí ženskou jen proto, že ji chce týrat, bych nikdy nebyla. Přesto nepopírám, že mě to vzrušuje,“ říká.

Dodržování určitých hranic 

Uvědomění si společenských, zákonných a morálních hranic a snaha dodržovat je dělá z těchto lidí odborně jsou nazýváni parafilici běžné pacienty, a snižuje tak pravděpodobnost páchání násilí na jiné osobě nebo sobě samém. Bez ohledu na to, jestli předmětem vzrušení je pohled na rákosku, ovci, fekálie, nebo třeba požár.

Mohutné páchání trestné činnosti, které u parafiliků i česká společnost jednoznačně předpokládá, policejní statistiky přímo nepotvrzují. Institut pro kriminologii a sociální prevenci vedl několikaletý výzkum o násilné sexuální kriminalitě v Česku. Zkoumal téměř 800 trestných činů a dospěl k závěru, že parafilie neboli sexuální deviace nebyly tou hlavní motivací pro jejich spáchání.

„Podíl sexuálních deviantů je relativně nízký, přibližně dvacet procent,“ uvádějí výzkumníci.

Beate Uhse, zakladatelka prvního sex shopu na světě.
Vibrátor je nejlepším vynálezem všech dob, říkala zakladatelka prvního sex shopu

V roce 2016 vyšla v odborném magazínu The Journal of Sex Research studie, podle níž má nějakou „úchylku“ každý druhý člověk. České prostředí k jejich přijetí ale zatím nedospělo. „Tito lidé nejsou tak ostrakizováni jako před třiceti lety, pořád jsou ale tabu a despekt vůči odlišné sexualitě je ve společnosti značný,“ potvrzuje Želmíra Herrová, primářka sexuologického oddělení Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod.

Pomoc i prevence trestné činnosti

Pomoci jim má i aktuální kampaň Národního ústavu duševního zdraví a projekt Parafilik. Cílí především na ty, kteří ještě nevyhledali odbornou pomoc a cítí, že by mohli mít potíže s překračováním zákona.

„Nabízíme kromě online poradny také telefonickou a online krizovou intervenci a dlouhodobou kontaktní terapii pro parafiliky a osoby jim blízké,“ uvedl Martin Hollý, lékař a metodik projektu Parafilik.