Eleuterokok ostnitý nebo také čertův kořen posiluje odolnost všech orgánů v těle, zbavuje nás únavy, stresu. Když nás čeká náročný pracovní den, měli bychom si připravit čaj právě z eleuterokoku, protože vylepšuje paměť a zvyšuje aktivitu mozku. Pravidelným užíváním také získáme ochranné látky proti chřipce.

Příprava odvaru z kořene eleuterokoku vezme jednu polévkovou lžíci sekaného kořene, zalijeme půl litrem vroucí vody a ještě krátce povaříme. Necháme odstát a přecedíme. Pijeme v přiměřeném množství, abychom se příliš nevybudili a dokázali večer usnout.

Ilustrační foto.
Chřipka zatím lidi netrápí, viróz ale přibývá

Přípravky z Aralky mandžuské jsou vhodné na posílení nervové soustavy, mají antidepresivní účinky, působí proti celkové fyzické i psychické únavě a posilují tělo třeba po rekonvalescenci. Nejrychlejší účinky jsou formou tinktury, která se připravuje z kořenů aralky.

Hlíva ústřičná obsahuje řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků, je dobré ji zařazovat do jídelníčku. Speciální doplňky stravy s obsahem hlívy komplexně posilují organismus a odstraňují únavu.

oční vyšetření
U zraku se vyplatí pamatovat na prevenci

Rakytník řešetlákový je známý svým vysokým obsahem vitamínu C, který kromě jiného bojuje s únavou a špatnou náladou. K užití je vhodná celá rostlina. Nejsilnější účinky mají plody, ze sušených se připravuje čaj a z čerstvých rakytníková šťáva.

Posilující a tonizující čaj získáme ze čtyř dílů úročníku bolhoje, dvou dílů vřesu a kořene leuzey a jednoho dílu nati rdesna ptačího a tymiánu. Čaj z bylinné směsi pijeme pravidelně sedm deci denně, posílíme organismus a zbavíme se únavy.

Zdena Nováčková