Pravidlo bude nejprve platit jen u těhotných či kojících žen a dětí. Později se ale rozšíří i na další obyvatelstvo.

Kolik stojí kazy?

„Výplně z takzvaného dózovaného amalgámu, který se míchá přímo v ordinaci, postupně nahradí bílé plomby ze skloinomerního cementu,“ přibližuje Roman Šmucler.

Pojišťovny už se proto připravují na velký skok ve výdajích. „Prozatím to nevíme přesně, ale podle předběžných kalkulací by měl celý systém zaplatit kolem 400 milionů ročně navíc,“ řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Bílé plomby jsou totiž výrazně dražší. Zatímco amalgámová výplň přišla pojišťovnu jen na 270 korun, za porci skloinomerního cementu vydá i dvojnásobek.

„U mléčného zubu zaplatíme 390 korun a u dospělého dokonce 495 korun,“ potvrzuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Největší pojišťovna proto předpokládá, že kvůli změně vydá za zkažené zuby o 150 milionů korun víc.

Bílý cement nevydrží dlouho

Od roku 2030 by měl navíc amalgám zmizet z úst lidí úplně. Lékaři proto doporučují, aby si do budoucna pacienti na výplně přispívali. „Pojišťovny to finančně neutáhnou. Navíc ačkoliv to pacienti neradi slyší, člověk je za stav svého chrupu plně zodpovědný. Pokud o něj správně pečuje, má ho zdravý,“ vysvětluje stomatolog Pavel Chrz.

Cementové plomby mají navíc velkou nevýhodu – nevydrží dlouho. Plomby mohou lidem vypadávat. Levný amalgám se proto bude muset časem nahradit ještě dražším materiálem. „Skloinomerní cement vydrží jen několik let. Hodí se proto jen pro dočasné dětské zuby nebo kojící matky, kterým posléze výplň vyměníme,“ řekl Šmucler.

Ministerstvo zdravotnictví v současnosti už evropské nařízení zapracovává do zákonů.