Tato špičková technologie je přitom pacientům dostupná pouze na třech místech světa. Jedním z nich je Japonsko, druhým Omán a třetím je právě Zlín. Lidem s oční vadou přináší laser jednu podstatnou výhodu a tou je výrazné zrychlení procesu odstranění dioptrií. Vše je navíc šetrné a bezbolestné.

Celý zákrok zabere dvě až tři hodiny

„Laser umístí na oko za jednu sekundu tisíc laserových bodů, což je pro srovnání čtyřikrát více než dosud běžné lasery. Vyšší rychlost vede ke zkrácení celého zákroku. Toto zrychlení přináší další zvýšení bezpečnosti a šetrnosti operace tím, že oko není v průběhu operace tak dlouho vystaveno působení okolního prostředí," vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Celý zákrok včetně předběžných vyšetření zabere celkově dvě až tři hodiny. Pacient je během operace při plném vědomí. Jeho oči jsou znecitlivěny anestetickými kapkami.

„Lidé mohou cítit v oku pouze mírný tlak. Při zákroku komunikuje pacient s operatérem, a tak kdyby snad pacient pociťoval nepříjemné pocity či bolest, operatér podá dodatečné anestetikum," vysvětlil Stodůlka.

První den po operaci by oči neměly být namáhány. Lékaři doporučují nechat oči, pokud to půjde, zavřené. První čtyři dny po operaci si pacient do očí musí kapat antibiotické kapky. Poté je potřeba oči zvlhčovat vkapáváním umělých slz.

„Je vhodné se alespoň čtyři týdny vyvarovat koupání v bazénech, aby se do očí nedostala infekce. Pokud pacient dodrží všechna doporučení, komplikace v podstatě nehrozí," ubezpečil Stodůlka. Výsledek operace je v naprosté většině případu trvalý. Jen výjimečně se zákrok musí opakovat.

„U některých pacientů se stává, že časem se jim zrak opět zhorší. Pokud mají například deset dioptrií, mohou za několik let po operaci mít třeba dvě dioptrie. Jestliže taková situace nastane, dodatečnou korekci operace jim provedeme zdarma," řekl Pavel Stodůlka.

Odstranění krátkozrakosti či dalekozrakosti není hrazeno pojišťovnami. Pokud se pro ni rozhodnete, zaplatíte za odstranění dioptrií u jednoho oka částku v rozmezí 16 až 24 tisíc korun.

„Tato cena zahrnuje veškerá předoperační vyšetření včetně léků, které pacient užívá po operaci," upřesnil Pavel Stodůlka.

Operace dioptrií patří v České republice k vyhledávaným zákrokům. Přestože Češi mají v poslední době hlouběji do kapsy, zájem o korekci očních vad podle Stodůlky neklesá.

„Někteří si spočítají, kolik v rozmezí několika let investovali do brýlí, případně do kontaktních čoček a docházejí k závěru, že díky operaci ušetří," uzavřel Stodůlka.

Asiaté vidí obecně hůře než Evropané

Pavel Stodůlka vystudoval medicínu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Dnes má za sebou dlouholetou praxi a je mezinárodně uznávaným lékařem v oblasti oční chirurgie. Jako první oční chirurg na světě provedl operaci centralizace vychýlené lidské čočky. Řadu dalších očních operací realizoval jako první v České republice. Stojí ve vedení soukromé oční kliniky Gemini, která má v současnosti šest poboček v České republice a jednu ve Vídni.

Mimoto Pavel Stodůlka přednáší na mezinárodních lékařských kongresech po celém světě. Získal také řadu prestižních ocenění.

„Před časem jsem se vrátil ze sympozia v Amsterodamu, kde jsme obdrželi druhé místo v soutěži o nejlepší inovační operaci. Vážím si té ceny především proto, že nás hodnotil tým odborníků," neskrýval radost z čerstvě získané ceny Stodůlka.

Na své klinice provádí ročně tisíce očních operací. Jednou z příčin tak vysokého počtu operací může být i to, že lidí s očními vadami stále přibývá.

Očních vad přibývá

„Naši rodiče viděli lépe než my dnes. Těžko říct, čím je to způsobeno. Lví podíl má nejspíš to, že trávíme spoustu času u počítače a televize. Také více namáháme oči pod umělým osvětlením," uvedl některé z možných příčin zhoršování zraku dnešní populace Stodůlka.

Zajímavé je, že lidé v Čechách a obecně v Evropě vidí lépe než lidé z východoasijských států.

„Téměř každý druhý školák tam nosí brýle. Může za to patrně genetické zatížení. Dalším faktorem ovlivňujícím zhoršování zraku je u asijských národů písmo. Připomínám, že nepíší latinkou tak jako my, ale kaligrafickým písmem," vysvětlil Stodůlka.

Horší zrak podle Stodůlky mají obecně spíše lidé s vyšší inteligencí. Není však vědecky prokázáno, jestli mezi vysokou inteligencí a špatným zrakem existuje nějaká přímá úměra. „Vysvětlení tohoto jevu je možná prozaické, inteligentní lidé zkrátka více čtou," objasnil lékař.