Případ, který popisuje zpráva Státního zdravotního ústavu z roku 2015, nemusí být poslední. Podle některých odborníků se totiž v Česku používají zastaralé krevní testy. Pokud někdo přijde darovat krev, podrobí ho lékaři jen tzv. sérologickému vyšetření. Tedy testům, při nichž se zkoumá přítomnost protilátky proti některým infekcím. Jenže tyto zkoušky všechna rizika odhalit nemusí.

ZASTARALÉ TESTOVÁNÍ

„Důvodem je diagnostické okno, tedy období prvních několika dnů až týdnů po nakažení dárce. Během tohoto času nemusejí méně citlivé testy infekci zachytit,“ vysvětluje primář transfuzní stanice pražské Ústřední vojenské nemocnice Miloš Bohoněk.InfografikaZdroj: Deník

České nemocnice by podle něj měly nasadit modernější metody. „Většina evropských zemí už dávno používá molekulárně biologické metody, pomocí kterých se dá zjistit přímo přítomnost daného viru v krvi. Výsledky jsou nesrovnatelně lepší,“ popisuje lékař.

Například u zmíněné žloutenky typu C se riziko sníží o čtvrtinu. „Což vzhledem k promořenosti české populace, která je u tohoto viru asi 10 případů na 100 tisíc obyvatel, není zanedbatelné množství,“ uvádí Bohoněk. U smrtelného HIV viru klesne riziko dokonce na polovinu.

Jenomže ministerstvo zdravotnictví se k zavedení plošného testování modernější metodou nemá. V současnosti sice pracuje na změně vyhlášky o krvi, s povinným přesnějším testováním ale nepočítá.

„Problematiku případné změny v testovacím algoritmu ale budeme dál řešit se zástupci odborných společností, pojišťoven a Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ napsala Deníku mluvčí Gabriela Štěpanyová. Doplnila, že pokud se nemocnice rozhodne pro modernější metodu dobrovolně, ministerstvo ji podpoří.

V HLAVNÍ ROLI PENÍZE

Doposud se k tomu ale rozhodly jen dvě státní nemocnice – kromě Ústřední vojenské nemocnice také Fakultní nemocnice Brno. Modernější metody jsou totiž nákladnější. Podle Lucie Krausové z VZP už dnes pojišťovna zaplatí za sérologická vyšetření ročně téměř 132,5 milionu korun.

Podle primáře Bohoňka se ale všechno dá vyřešit. „Testování by zkrátka nedělalo všech 131 zařízení transfuzní služby, ale jen pár vybraných. Třeba my jsme to začali dělat ve velkém – nejenom pro sebe, ale pro i zahraniční zařízení. Takže nás soubor všech testů nakonec vyjde o třetinu levněji, než kolik běžně stojí pouhý sérologický text,“ řekl. Nemocnice dá asi 83 korun za jedno vyšetření.