Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera jde o naprosto běžnou praxi. Zubaři prý jinou možnost ani nemají.

„Buďme upřímní. Ceny dětské stomatologie byly dlouho drženy tak nízko, že se péče opravdu nevyplatí. Prakticky každý výkon musí lékař doplácet ze svého,“ vysvětluje důvody lékařů Šmucler.

Třeba vytržení dětského zoubku musí lékař zvládnout za pouhé tři minuty. „Jenomže za tak krátkou dobu stihne sotva jen extrakci kývajícího se zoubku. Pokud je ale zub pevný, tak nestačí zabrat ani anestezie,“ ilustruje na konkrétním příkladu problémy s úhradami za dětskou péči Roman Šmucler.

Část zubařů se proto skutečně rozhodla, že na péči o děti věnuje část zisku z ošetření dospělých. Od těch totiž mohou lékaři vybírat alespoň peníze za nadstandardní výkony, například za implantáty nebo keramické korunky. „Od dětí naopak žádné poplatky vzít nesmějí,“ říká Šmucler.

Z původní tisícovky dětských stomatologů, kteří v českých ordinacích působili ještě před dvaceti lety, jich proto dnes zůstalo sotva padesát. „Dělá to už jenom několik svatých žen, které se obrnily obrovskou trpělivostí,“ uzavřel šéf zubařů.

Miliony navíc

Od příštího roku by se ale měla situace zlepšit. Pojišťovny se totiž s komorou domluvily na vyšších úhradách za dětskou péči. Začnou navíc proplácet výkony, které doposud u dětí hrazené nebyly. Třeba takzvanou sedaci – to znamená zklidnění dítěte pomocí medikamentů. Stomatologové ovšem kvůli tomu budou muset projít speciálním školením.

„Úhrady se ale navýší jen těm lékařům, kteří budou ochotni přijímat nové pacienty a kteří je budou ošetřovat hlavně takzvaně na pojišťovnu,“ doplnila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Pojišťovny kvůli tomu pošlou zubařům dokonce o 734 milionů korun víc, než tomu bylo letos.