Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvíře – lék na osamělost

Jsou přítulní, věrní a zapomenete s nimi na pocit samoty. Statistiky potvrzují pozitivní vliv domácích mazlíčků na zdraví seniorů. I proto je v některých zemích běžné vzít si své domácí zvíře s sebou také do domova pro seniory. Přesto se domácí mazlíček nehodí pro každého a jeho pořízení by osamělí senioři měli důkladně promyslet.

13.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv DENÍKU

Sousedka Martiny Jandové z pražského Barrandova je v seniorském věku a patří mezi vášnivé pejskaře. Pro svého psa Bena se doslova obětovala. „Pes byl pro ni nade všechno. Mluvila na něj jako na člověka a skoro to i vypadalo, že mu rozumí. Když pár dní nevycházela z bytu, byli se u ní lidé, co bydlí naproti, podívat. Našli ji v posteli a vypadala opravdu hrozně. Stěžovala si na bolesti na prsou. A proč si nepřivolala sanitku? Bála se, co by bylo s Benem, když by ji přijali do nemocnice," vypráví Martina Jandová.

Lepší vliv na zdraví

Statistiky hovoří daleko příznivěji. Senioři, kteří mají domácího mazlíčka, jsou fyzicky i psychicky daleko zdravější než ti, kteří ho nevlastní.

Jsou také více emociálně stabilní a mají nižší krevní tlak. Průzkumy zároveň potvrzují, že chovatelé mají menší náklady na zdravotní péči a méně navštěvují lékaře.

Americký domov pro seniory The Eden Alternative naplnil zařízení více než sto zvířaty, včetně ptáků, psů, koček, králíků a kuřat. Úmrtnost v průběhu pěti let tu klesla o 15 procent v porovnání s ostatními domy s pečovatelskou službou.

Ne nadarmo canisterapii, tedy terapeutický kontakt psů a lidí, zařazují i některé české domovy seniorů.

Například ve Velkém Meziříčí dochází do zdejšího zařízení jednou týdně cvičitelka s russel teriérem Perrym.

Být v kontaktu se zvířetem, nebo se stát jeho majitelem, je však velký rozdíl. Domácí miláček potřebuje neustálou péči, a člověk by měl sám zvážit, zda má ještě dostatek sil na to, aby se o němou tvář postaral, protože zvíře je na majiteli zcela závislé.

Odborníci proto radí, že zvíře by měl mít jen důchodce, který si na něj ještě troufne, nebo takový, kterému s ním někdo pomůže. Pokud rodina koupí zvíře babičce nebo dědečkovi bez jejich vědomí, může to dopadnout katastrofálně. Nedostatečnou péčí počínaje a již zmiňovanému nechození k lékaři proto, aby nebylo zvíře doma samo, konče.

Když dnes jedenaosmdesátiletá Anna před třinácti lety ovdověla, rodina jí pořídila pejska. A to i přes její počáteční odpor. „Maminka nechtěla a rozmlouvala nám to s tím, že neví, jak dlouho tu bude a co by pak se zvířetem bylo. Poté, co jsme viděli, jak moc na ni doléhá samota, jsme jí psa stejně pořídili. A dokonce ho ještě přežila," vypráví Anna mladší.

Její maminka po zakoupení psa vysloveně pookřála, a díky venčení navázala kontakt s ostatními pejskaři, s nimiž by se jinak nikdy nedala do řeči. V tomto případě vše dopadlo dobře. Často se ale například stává, že staršímu člověku rodina pořídí první rasu, kterou vidí, a to je veliká chyba. Výběr rasy je naprosto zásadní a nelze ho podceňovat.

Zvažte rasu

Vždyť kolik seniorů má dnes foxteriéra nebo jezevčíka. Právě tato psí plemena ale experti vůbec nedoporučují. Mají totiž svéhlavou povahu, jsou hůře zvladatelní a případů, které skončily pokousáním člověka, není zrovna málo. Nevhodné jsou rovněž velké rasy. A to hlavně z důvodu fyzického zvládnutí zvířete.

„Ideální samozřejmě je, když staří lidé žijí s rodinou. Zatímco mladí jsou ve škole nebo v práci, pes dělá stařečkům společnost. Veškeré povinnosti týkající se venčení, opatření krmiva, zajištění veterinární péče, popřípadě úpravy srsti, leží pak na bedrech celé rodiny," uvedla před časem na svém serveru Zvířata a zdraví veterinářka Hana Žertová.

Podle ní se však nemusí pejska vzdát ani senior, který žije sám. Rodina však musí být připravena v případě nouze péči o psa zajistit.

„Pokud se senioři nebo jejich příbuzní obávají denodenního venčení psa, je lepší pořídit prarodičům kočku," radí Hana Žertová.

Dalším krokem vedle by pak mohlo být pořízení štěněte. To totiž mnohdy vyžaduje stejnou péči jako malé dítě. V Americe dokonce vzniklo sdružení, které dává dohromady seniory se psy, které jsou rovněž v pokročilém věku. Jeho zakladatelé si všimli, že starší pejsky už nikdo nechce hlavně z toho důvodu, že jen co by se rodina do nového přírůstku zamilovala, už by se s ním musela kvůli brzkému úmrtí loučit. Starší pejsek také nepotřebuje tak dlouhé procházky a není tak aktivní, takže určitě nehrozí, že by senior musel svého miláčka honit, když mu uteče za veverkou.

Své k svému

A podobnou výzvu k pořízení si staršího psa nyní adresoval seniorům i primátor Zlína Miroslav Adámek.

„Řada starších lidí má obavy z toho, že kdyby si vzali nového psa, mohlo by se stát, že by nastala chvíle, kdy by se o ně nemohli starat. Nebo by je jejich čtyřnozí kamarádi přežili a hrozilo by jim, že ztratí domov. Tento problém jde ale jednoduše vyřešit. V našem útulku máme řadu pejsků, kteří už jsou také v seniorském věku. Bylo by pro ně určitě skvělé, kdyby mohli strávit podzim života v nové rodině, se staršími lidmi, se kterými by si vyšli vstříc. A nepochybuji o tom, že dobré by to bylo i pro seniory, zvláště pro ty, kteří se dlouhé roky o zvířata starali a mají je rádi," říká Miroslav Adámek.

„S potencionálním novým majitelem si popovídáme o tom, jaké podmínky pro převzetí pejska má, a podle toho mu také poradíme, jakého si vybrat. Do paneláku se samozřejmě hodí jiný pejsek než na zahradu k domku," doplňuje vedoucí zlínského útulku Danuše Šmigurová.

Podle ní si mohou zájemci vybraného pejska otestovat. To znamená, že pejska v útulku nejdříve opakovaně navštěvují, venčí ho a poznávají se spolu. Teprve pak se může dotyčný rozhodnout, zda si zvíře vezme domů.

Do domova?

Pokud už člověk nemá tolik sil a na pejska se necítí, doporučují studie koupi například kočky, činčily nebo morčete. Právě morče není příliš náročné na chov a projevuje se vesměs mírnou a snášenlivou povahou.

V jednom ohledu přesto Češi oproti západnímu světu stále zaostávají. Je to v tom, že u nás není možné nastupovat do domů pro seniory s vlastním zvířetem. Většina lidí se tak musí se svým miláčkem při přijetí rozloučit. To je těžké jak pro seniory, tak pro zvířata, vůči nimž to určitě není fér a jejichž další osud je potom nejistý.

Většina českých zařízení se zatím obává, zda by soužití s ostatními lidmi, nebo popřípadě dalšími zvířaty, probíhalo bezproblémově.

V některých zemích, například v Holandsku, je však tato možnost zcela běžná. Je to tedy záležitost vůle, vstřícnosti a dobré organizace. Jestliže to jde jinde, není žádný důvod, aby to nešlo i v Česku.

vhodné pro seniory

PES

Vyžaduje hodně péče a času. Zvážit je také potřeba finanční stránku věci – jednak za krmivo, jednak za případnou veterinární péči, která není levná. Pes je vhodný pro vitálnější seniory, kteří si na něj ještě troufnou. Je také dobré mít spolehlivého příbuzného či známého, který se o pejska postará v případě, že senior pojede třeba do lázní nebo bude muset na několik dní do nemocnice.

KOČKA

Typický mazlík. Oproti psovi se s ní nemusí chodit několikrát za den ven. Navíc není tak finančně náročná.

AKVARIJNÍ RYBIČKY

Jediné, co potřebují, je občasná výměna vody a pravidelné krmení. Nejsou náročné na čas. Navíc, poslední průzkumy potvrzují, že zdravotní stav zlepšuje jen samotné sledování plavajících ryb. Na druhou stranu, na klíně u televize vám spát nebudou.

MORČE NEBO KŘEČEK

Stačí jim pořídit terárium nebo klec s prolézačkami a budou spokojeni. Jedinou nevýhodou je zápach, který se line z jejich „obydlí", pokud se často nečistí.

ANDULKA

Pro seniory se hodí i andulky. Jen pozor, je lepší chovat páreček. U andulek je totiž známá vazba na partnera. Nejlépe uděláte, když nejprve koupíte jednu andulku a za dva až tři týdny přikoupíte druhou. Nechtěných mláďat se bát nemusíte. Andulky bez budky nezahnízdí.

LUCIE SLAVATOVÁ

Autor: Redakce

13.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Perknerová.
40 9

Komentář Kateřiny Perknerové: Chraňte si hrdla i majetek, parlament zasedá

Ilustrační foto
13

Od neděle se mohou na horách tvořit sněhové jazyky

Většina uchazečů o Hrad by pravomoci hlavy státu neposilovala

Pravomoci prezidenta jsou dostatečné, a ústavu proto není třeba měnit, shoduje se většina kandidátů na prezidenta republiky. Nesouhlasí tak s dřívějším názorem současného prezidenta Miloše Zemana. Někteří by přesto dílčí změny přivítali. Navrhují třeba odvolatelnost prezidenta občany, možnost zákonodárné iniciativy hlavy státu nebo zrušení pravomoci zastavit trestní stíhání. 

Mugabe odmítá odstoupit, lidé vyrazí do ulic podpořit armádní převrat

Mezinárodní pozorovatelé situace v Zimbabwe předpokládají, že její obyvatelé vyrazí v sobotu ve velkém počtu do ulic, aby podpořili nekrvavý vojenský převrat, k němuž v tomto týdnu došlo, a současně vyzvali zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho, aby konečně odstoupil.

Argentinské námořnictvo hledá ponorku se 44 lidmi, ztratila kontakt s pobřežím

Argentinské námořnictvo pátrá po jedné ze svých ponorek, která přestala odpovídat na signály z pobřežních plavidel. Naposled byla spatřena ve středu uprostřed zálivu svatého Jiří zhruba 432 kilometrů od východního pobřeží Argentiny. Na její palubě je nejméně 44 lidí.

Škoda bude vyrábět elektromobily v Mladé Boleslavi. Začne v roce 2020

Česká automobilka Škoda Auto bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již od roku 2019 bude firma vyrábět i elektrické komponenty pro plug-in-hybridy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT