Když byly Ivaně čtyři roky, chytila v mateřské škole černý kašel. Psal se rok 1954 a děti proti němu tehdy ještě nebyly očkované – plošná vakcinace totiž odstartovala až o čtyři roky později. Ač ženě letos bude už 74 let, na nemoc, která ji v dětství značně potrápila, nezapomněla. „Začalo to pokašláváním, které později přerostlo v kašel, kdy jsem se skoro dávila,“ uvedla pro Deník.

Černému kašli neboli pertusi se také dávivý říká, což Ivana považuje za trefné. „Bylo mi zle. Když mě někdo z rodiny vzal do náručí, pozvracela jsem ho. Všechno šlo velmi rychle. Nepamatuji si už přesně, jak dlouho jsem marodila, ale vím, že během pár dnů se můj stav značně zhoršil,“ zavzpomínala.

Jaké jsou příznaky černého kašle? A koho nejvíce postihuje? Více zde:

Černý kašel ohrožuje především děti, u neočkovaných novorozeňat a kojenců může mít rizikovější průběh
Černý kašel se šíří Českem: Jak se projevuje, kdo je nejvíc ohrožen, co očkování

Dětská lékařka jí tehdy předepsala lék, který rodiče zakoupili v lékárně. „Jednalo se o tekutinu v láhvi, která byla na pohled podobná kakau. Jedla jsem ji po lžičkách a pomohla mi. Postupně se mi ulevovalo. Byl to ale tak intenzivní zážitek, který jsem snad s žádnou pozdější nemocí nezažila. Ani se spálou,“ řekla.

Vyrůstala tehdy ve Slaném na Kladensku, kde žila i její širší rodina. Jelikož její rodiče i babička s dědou museli chodit do práce, hlídala ji teta Manča. „Byla moc hodná a pomohla mi i její péče,“ uvědomuje si Ivana.

Zdroj: Youtube

V současnosti je černý kašel opět na scéně. Od začátku roku lékaři v Česku zaznamenali již kolem sedmi set případů. Nemoc postihuje všechny věkové kategorie, nejčastěji ale děti a mladistvé od 12 do 18 let.

Odborníci doporučují očkování

Nákazy se objevily i mezi novorozenci a kojenci, u nichž může mít černý kašel vážný průběh. Malinké děti mají očkování, hrazené z veřejného zdravotního pojištění, proti této nemoci zahrnuto v povinné hexavakcíně, jejíž podávání ale začíná až ve druhém měsíci života novorozence.

A jak je chránit do té doby? „Aby nedošlo k jejich nakažení, doporučujeme nechat se přeočkovat nastávajícím rodičům a blízkým, kteří se v okolí miminek pohybují,“ poradila zakladatelka organizace Loono sdružujícího mediky a mladé lékaře Kateřina Šédová. Přeočkovat se proti černému kašli mohou, po poradě s doktorem, i další dospělí.

V ČR se objevují ohniska vysoce nakažlivého černého kašle u neočkovaných dětí včetně dětí ve školním věku:

Nemocné dítě. Ilustrační snímek
Českem se šíří vysoce nakažlivý černý kašel. Ohniska jsou mezi dětmi

Podle epidemioložky Státního zdravotního ústavu Kateřiny Fabiánové je třeba se s nejvyšší pravděpodobností připravit na pertusový rok. Nabídla srovnání s rokem 2014. Před deseti lety totiž bylo v lednu evidováno přes 240 nákaz černým kašlem.

Za celý tehdejší rok pak bylo hlášeno více než dva a půl tisíce nemocných. „Pokud by nárůst pokračoval stejným tempem, lze předpokládat, že na konci letošního roku by mohly celkové počty dosahovat tří až čtyř tisíc případů,“ podotkla Fabiánová.

V době rozjeté epidemie chřipky se v Česku drží i virózy, které jsou jí podobné:

Česko zasáhla chřipková epidemie. Lidi trápí i covid a další virózy. Jak nemoci rozeznat? Podívejte se v článku.
Vedle chřipky řádí covid a virózy. Lidé mají i ucpané dutiny: Jak viry rozeznat

Upozornila, že v některých oblastech republiky došlo k poklesu proočkovanosti. „Data ukazují zejména na vybrané lokality Královéhradeckého a Jihomoravského kraje, ale konkrétní příčinu poklesu nám systém neodhaluje. V populaci celkově narostl počet vnímavých jedinců, mezi kterými se tato vysoce nakažlivá nemoc následně snadno šíří,“ uvedla.

Jak černému kašli předcházet

Rady epidemioložky Kateřiny Fabiánové

• Udržet dostatečnou proočkovanost ve všech oblastech Česka a také dodržovat včasné očkování kojenců podle národního očkovacího kalendáře tak, aby byli chráněni zejména ti nejzranitelnější. O dostatečné proočkovanosti lze mluvit, pokud je dosahuje 95 až 97 % populace.

• Dodržovat stanovené termíny očkování podle očkovacího kalendáře včetně včasného podání první dávky vakcíny proti pertusi od 9. týdne života. Teprve 14 dní po druhé dávce je dítě chráněno před závažným průběhem onemocnění.

• Pertuse může mít u dětí mladších 3 měsíců atypické projevy. Při podezření na ni je nutné provést cílené vyšetření a včas zahájit adekvátní léčbu jak nemocného, tak jeho kontaktů.

• Nechat vyšetřit by se měl každý, kterého trápí kašel zhoršující se v noci. Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na test covid-19.

• Nejmenší děti chrání před závažným průběhem pertuse po narození očkování matek v těhotenství.

• Kdo potomka čeká, nebo se bude s dítětem často setkávat, měl by se nechat očkovat proti pertusi nejpozději 14 dní před jeho narozením. Svým očkováním zabrání případnému přenosu infekce na miminko.

Zdroj: SZÚ