Stoupají počty nemocných?
Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo v prvním lednovém týdnu akutními respiračními infekcemi zasaženo přes dvanáct set lidí na sto tisíc obyvatel. „To je oproti předchozímu týdnu vzestup o necelých 44 procent,“ konstatoval Jan Kynčl z ústavu.

Nárůst se týká všech věkových skupin. Je však třeba vzít na zřetel, že přes svátky bývá tradičně hlášeno méně nákaz. Rostou i počty onemocnění podobných chřipce. „Evidován byl nárůst o 56 procent,“ uvedl Kynčl. V úterý bylo v nemocnicích 383 lidí s covidem, z toho 31 na jednotkách intenzivní péče. V následujících týdnech odborníci očekávají nárůst počtu nemocných i hospitalizovaných.

Co očkování?
Očkování proti covidu
ministr zdravotnictví Vlastimil Válek doporučuje hlavně důchodcům, lidem s nadváhou, srdečními či imunitními problémy. „Máme dostatek vakcín, vždy ty nejmodernější, a dokonce na výběr,“ řekl.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Koronavirová pandemie stále není minulostí. Varianta JN.1 se rychle šíří:

Pro virózu, chřipku i pro covid-19 jsou typické celkové příznaky jako teplota, bolest hlavy nebo bolest kloubů
Objevily se nové příznaky covidu. Kdo je má, může trpět nejnovější variantou

Po vakcinaci podle něj lidé sice virus chytit mohou, významně ale sníží pravděpodobnost vážného průběhu nemoci a úmrtí. Lidem s těžkým covidem pak můžou lékaři předepsat antivirotika – Paxlovid či Lagevrio. Stále je možné očkovat se i proti chřipce.

Lidé nad šedesát let a těhotné ženy se mohou nechat očkovat i proti RS virům projevujícím se rýmou či kašlem. Stojí asi pět tisíc korun. Proto je dobré využít benefitů zdravotních pojišťoven, které na různá očkování přispívají.

Jak se co nejrychleji zbavit chřipky? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Jaká je prevence?
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová informovala, že stát nyní neuvažuje o plošných restrikcích. Lidem doporučila dodržovat základní hygienická pravidla. Například si často a důkladně mýt ruce. „A také zvážit používání respirátorů hlavně v místech, kde je větší kumulace lidí. Třeba ve zdravotnických zařízeních, obchodech či dopravních prostředcích,“ podotkla. Při příznacích viróz je podle ní lepší nejít do práce.

Pomůže jídlo?
Důležitá je i pestrá strava. Svrčinová doporučila jíst i více zeleniny a ovoce, kde jsou vitamíny a vláknina. „Jedna porce je velká jako dlaň. Dobré je dát si jich přes den pět. Hned ke snídani si vždy beru papriku či rajče, dopoledne pak ovocnou svačinku,“ nastínila Deníku.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Sezóna respiračních nemocí je v plném proudu:

Sezóna respiračních nemocí je v plném proudu. Vévodí covid či virózy podobné chřipce
V Česku řádí covid i virózy podobné chřipce. Nejhůře je v šesti krajích

V poledne je podle ní dobrá zeleninová polévka, případně salát k hlavnímu jídlu. Odpoledne jablko, pomeranč, mandarinka či třeba banán. „Nebo běžná zelenina, jako zelí či mrkev, která dnes není finančně nákladná. Ovocem nebo zeleninou lze doplnit i večeři,“ uvedla.

Určité pokrmy jsou dokonce posvěcené zahraniční studií, o níž informoval portál Science Alert. Vědci z univerzity v brazilském São Paulu totiž – na vzorku zahrnujícím více než sedm set lidí – zjistili, že dodržování veganské či vegetariánské stravy je spojeno s téměř o čtyřicet procent nižší šancí nakažení covidem. Z výzkumu též vyplynulo, že oslovení lidé na bezmasé stravě jsou víc fyzicky aktivnější než „masožrouti“.