V českých lékárnách lidé dlouhodobě neseženou endiaron na průjmy a střevní potíže. „K přerušení dodávek došlo z výrobních důvodů,“ potvrdila pro Deník Gréta Rakašová z tiskového a informačního oddělení Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Farmaceutická firma, která je držitelem registrace, ústavu nahlásila, že lék bude nedostupný letos i celý příští rok.

Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček upřesnil, že na trhu dlouhodobě chybí účinná látka vhodná k léčbě infekčního průjmu. V endiaronu je totiž kloroxin s dezinfekčním účinkem, jenž podle odborníků vede k zastavení množení a růstu bakterií, hub, plísní a kvasinek.

Zdravotní pojišťovny do konce května vrátí lidem peníze za některé léky:

Zdravotní pojišťovny do konce května lidem vrátí peníze za některé léky, ilustrační foto.
Pojišťovny lidem vrátí peníze za některé léky: Jaké to jsou, pozor u složenek

Zdroj: DeníkDále zabírá proti bakteriím stafylokok či streptokok, giardiím (parazitům způsobujícím průjem u lidí i zvířat), shigellam (bakteriím způsobujícím nakažlivou průjmovitou úplavici) a trichomonádám (jsou v trávicí soustavě obratlovců, někdy parazitují).

U volně prodejných léků, mezi které endiaron patří, má resort podle Dvořáčka méně možností ovlivnit situaci než u těch na předpis. Ministerští úředníci ale v minulosti jednali s lékárníky o alternativách.

Zákazníci si zvykají

Předseda České gastroenterologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně Ilja Tachecí už loni upozornil, že nejde o mimořádnou situaci, neboť léčivo na průjmová onemocnění bylo v minulosti nedostupné už několikrát.

K vazbě škodlivin ve střevě lze využít:

 • Smecta
 • živočišné uhlí
 • rostlinné uhlí
 • Enterosgel

Proti průjmu lze využít:

 • Tasectan
 • Enterol
 • Enditril
 • Imodium
 • Loperon
 • Dr. Max Loperamid

Zdroje: Lékárna.cz, Dr. Max

Důležité podle něj je, že existují náhrady. „Pacienti se mohou poradit se svým lékařem či lékárníkem, který jim doporučí vhodné řešení jejich zdravotního stavu,“ uvedl.

Lékárníci potvrzují, že lidem radí. „Jako náhradu doporučujeme Dr. Max Loperamid nebo živočišné uhlí,“ sdělil Deníku už dříve mluvčí lékárenské sítě Dr. Max Michal Petrov.

Adekvátní dostupné náhrady lidem nabízí i šéfka online poradny Lékárna.cz Pavla Horáková. „K rychlé normalizaci funkce střeva v případě průjmu se hodí Tasectan, Enterol, Enditril či Hidrasec. Střevní peristaltiku (proces střídajícího se stažení a uvolnění hladké svaloviny, díky kterému jde potrava skrze části trávicího traktu - pozn. red.) pomáhá zpomalovat Imodium, Loperon či Lopacut. K vazbě škodlivin ve střevě lze využít Smectu, živočišné nebo rostlinné uhlí,“ vyjmenovala.

Co se děje s tělem při otravě léky:

Otrava léky může mít u každého postiženého odlišné projevy.
Co se děje s tělem při otravě léky? Psychiatr Cimický skončil v nemocnici na ARO

Zákazníci si podle ní nechají poradit a na situaci si už zvykají. Přesto se někteří ptají, zda jsou jiné volně prodejné léky adekvátní náhradou. „Na endiaron byli lidé zvyklí, ale obejdou se bez něj - u velkého množství léků je náhrada jedné účinné látky jinou možná. U endiaronu také,” dodala Horáková.

A co když člověka přepadnou střevní potíže v zahraničí? „V takovém případě je lepší zakoupit lék, který je používán tam,“ poradil už dříve Dvořáček. V každé zemi totiž prodávají léky, které nejlépe zaberou na tamní infekce.

Dostupnost léků

 • Vyhledávač Státního ústavu pro kontrolu léčiv, kde je podrobný přehled obsahující informace o lécích i to, kdy byly dodávky přerušeny a kdy se patrně obnoví. Údaje jsou průběžně aktualizovány.
 • Vyhledávač, který vyvinuli Tomáš Landovský a Roman Vuchtrl ze studia Applifting. Po zadání hledaného léku se zobrazí lékárny, kde ho mají. V konkrétní provozovně si jej lze zarezervovat přes e-recept, případně si nechat poslat mail, až ho tam budou mít.