Sedmiletý Edvin trpí spastickou kvadruparézou, což je nejtěžší forma dětské mozkové obrny. Jsou při ní postižené nohy i ruce a je doprovázena těžkým mentálním postižením dítěte. „Dvakrát do roka jezdíme na hipoterapii, moc mu pomáhá,“ svěřila se jeho maminka Kateřina Almqvist z Českých Budějovic. Reportérka Deníku s ní hovořila v Bohuslavicích na Jihlavsku, kde se synkem zrovna absolvovala šestidenní hipoterapeutický pobyt. Jezdí tam už pět let, tedy od Edvinových druhých narozenin.

Zpočátku účinkům hipoterapie nevěřila. „Začínali jsme s Vojtovkou (metodou, jejíž základy v 50. letech minulého století položil český neurolog Václav Vojta - pozn. red.), která ale pro děti s mentálním postižením až tolik není. Plno lidí nám radilo začít s hipoterapií. Doporučili nám i místo, kam máme jet. Tak jsme to zkusili. Byla jsem v šoku, jak skvělý to má efekt. Edvínkovi se začaly uvolňovat prsty, cítil materiály, začal sedět rovně, protože jinak se hodně kloní doprava,“ popsala.

Farmingterapie v domově Clementas v Mlékovicích nedaleko od Prahy:

Terapie s hedvábničkou
Díky slepičkám či králíkům si staří lidé vzpomenou na svoje dětství nebo mládí

Hlavní fyzioterapeutka a ředitelka tamního Centra hiporehabilitace Mirákl Kateřina Maříková zdůraznila, že hipoterapie nespočívá v tom, že dospělý posadí dítě na koně a ono se povozí. Jízdy na koni jsou do detailu propracované a pouze jednou ze součástí intenzivního hiporehabilitačního pobytu. „Vše začíná vyšetřením dítěte. Následuje vyhledání vhodného koně, protože každý z nich nabízí jiný pohybový stereotyp,“ vysvětlila.

Celková pohoda

Kůň je na terapii speciálně připraven. „Vede ho trenér nebo proškolený asistent. Na jedné straně je odborně způsobilý fyzioterapeut, který vyhodnocuje každý pohyb, na druhé asistent, který pomáhá děti korekčně polohovat. Důležitý je pro nás dlouhodobý efekt. Ne, aby se situace nezhoršovala, ale aby byl znát posun,“ uvedla Maříková. Pro ni a její kolegy není až tak důležitá diagnóza dítěte, ale jeho aktuální stav.

Hiporehabilitace

Zastřešující a nadřazený název pro všechny aktivity a terapie v oblastech, kde se setkávají kůň a člověk se zdravotním znevýhodněním.

Děti se v rámci pobytů zúčastňují i dalších terapií. Den začíná tím, že čistí koně. „Edvínek se tím učí uvolnit ruku,“ řekla Almqvist. Během dne děti čeká též individuální cvičení, procházka s koňmi a psy (tedy hipoterapie mixovaná s canisterapií) či muzikoterapie.

Edvinově mámě vyhovuje, že terapie pomáhají jak dítěti s postižením, tak celé rodině, včetně zdravých sourozenců. „Je tu celková pohoda. Terapeuti vidí, jak jako rodina fungujeme, jak se k dítěti s postižením chováme, jak ho dovedeme motivovat,“ poznamenala.

Centrum hiporehabilitace na JihlavskuCentrum hiporehabilitace na JihlavskuZdroj: Se svolením Centra hiporehabilitace Mirákl

Před odjezdem si navíc rodiče z Bohuslavic odvážejí instrukce, jak s dítětem doma pracovat, aby zlepšení vytrvalo. „Dostáváme třeba cviky na pánev, aby Edvínek seděl vzpřímeně. Když zase po půl roce přijedeme, Katka Maříková pozná, co jsme dělali a co ne,“ přiblížila Almqvist.

Pobyty si nemůže vynachválit ani maminka jedenáctileté dcery Miy, které lékaři jako dvouleté diagnostikovali svalovou dystrofii, v jejímž důsledku jí postupně ochabují svaly. Centru, kam Jindra Landová s dcerou jezdí, proto pomáhá. „Je tu velmi promyšlená metodika akreditovaná ministerstvem zdravotnictvím. Je náročná na výcvik koní, jejich vodiče i terapeuty,“ sdělila Deníku.

Canisterapie pomáhá dětem i dospělým:

Psí terapeuti na půdě hradecké Speciální školy.
Psí terapeuti Patti a Fany pomáhají nejen dětem, ale i učitelskému sboru

V Miráklu mají ročně v péči přes 150 dětí, přičemž rodičům řeknou, kolikrát je pro konkrétní dítě vhodné se pobytů účastnit. „Nejčastěji je to dvakrát ročně. Některé děti sem ale jezdí i třikrát až čtyřikrát za rok, jiné zase pouze jednou. Ideální je, když začnou v co nejútlejším věku,“ nastínila Maříková.

Chystané výzkumy

Terapií se účastní děti do patnácti let věku. Omezením – kvůli přetížení terapeutických koňů, kterých je v areálu osm – je váhový limit dítěte 60 kilogramů. Centrum funguje celoročně, přičemž šestidenní pobyt s terapeutickým programem vyjde asi na 17 tisíc korun.

Dětem někdy přispívají různé nadace. Hipoterapie totiž není obvykle proplácena z veřejného zdravotního pojištění. „Pojišťovny mohou hradit například jen práci s koňským hřbetem jako pomůckou,“ přiblížila Maříková. To je ale podle ní nedostačující. Usiluje o to, aby hipoterapie dostala samostatný kód, pojišťovny ji hradily a byla dostupná všem dětem, které ji potřebují.

Delfinoterapie pomáhá dětem s autismem:

Ángel Chuecos při delfinoterapii v Turecku.
Delfíni pomáhají dětem s autismem či mozkovou obrnou. Jsou i terapeuty dospělých

Jde jí proto o co největší uznání metody mezi odborníky. „Zadali jsme dva výzkumy, které se uskutečnily loni. Během letošního roku mají být vyhodnoceny. Jeden se týká vlivu hipoterapie na děti se spinální muskulární atrofií a druhý na děti s Downovým syndromem. Rehabilitace je u dětí s Downovým syndromem často podceňována, ale tato diagnóza má několik přidružených symptomů, které mohou dítěti v budoucnu způsobit komplikace,“ zmínila Maříková.

Letos se svým týmem pracuje na nové studii. „Týká se hladiny kortizolu (hormonu stresu - pozn. red.). Tedy toho, jak moc je pro děti stresující fyzioterapie ve srovnání s hipoterapií,“ přiblížila.