Pouze deset procent Čechů může s jistotou říci, že absolvuje všechna důležitá vyšetření. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu Health Report STADA, kterého se letos zúčastnilo 32 tisíc lidí z šestnácti zemí Evropy, z toho dva tisíce z Česka.

Průměrně se v Evropě všech stěžejních prohlídek účastní asi patnáct procent lidí. Premianty jsou Nizozemci či Britové s třiceti procenty. Naopak na chvostu je Srbsko, Polsko a Rumunsko, kde na vůbec žádné prohlídky nechodí dva ze tří lidí. Existují také rozdíly mezi pohlavími – muži (53 %) chodí na všechny nebo alespoň některé preventivní prohlídky méně než ženy (62 %).

Víte, že pojišťovny nabízejí benefity? 

Lépe než průměrní Evropané jsou na tom Češi v docházce k zubaři či praktikovi. Na štíru je naopak kožní. Rakovina kůže je přitom problém. „Ročně přibývá na tři a půl tisíce nových pacientů s maligním melanomem a okolo čtyř set jich na jeho následky každý rok zemře,“ upozornil dermatovenerolog Petr Arenberger z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Téměř dvě pětiny Čechů nechodí na žádnou preventivní prohlídku. „Vnímání jejich důležitosti se ale zlepšuje díky osvětovým kampaním ze strany zdravotních pojišťoven a neziskových organizací,“ podotkl generální ředitel STADA pro ČR Martin Šlégl.

Úspěchy mamografu

Přínos prohlídek je nesporný. Kupříkladu úmrtnost na rakovinu prsu se v Česku za dvacet let snížila skoro o třetinu. Podle dat Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR lékaři tuto diagnózu každý rok sdělí asi sedmi a půl tisícům ženám, přičemž ročně jich zhruba 1 700 na nemoc zemře.

U čtyř a půl tisíců žen zdravotníci na rakovinu prsu přijdou právě díky mamografickým screeningům. Ženy od 45 let je mají jednou za dva roky hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Přesto toho ne všechny využívají. Oproti tomu se ale většina účastní gynekologických prohlídek.

Naopak muži značně zaostávají v prevenci onemocnění varlat i prostaty. Na začátku přitom stačí jednoduchý test krve. „V případě včasného zaznamenání vyšší hladiny PSA (prostatický specifický antigen, enzym produkovaný buňkami prostaty - pozn. red.) je možné podstoupit další vyšetření a případný problém řešit mnohem dřív, než se objeví průvodní příznaky,“ popsal Libor Staněk z laboratoře SYNLAB.

Z veřejného zdravotního pojištění mají lidé hrazená různá vyšetření. Podívejte se:

Mininisterstvo zdravotnictví navíc už příští rok spustí plošný screening rakoviny prostaty pro muže nad padesát let. „Iniciovat budeme i řadu dalších screeningových programů,“ slíbil ministr zdravotnictví Vlastmil Válek (TOP 09). Jsou i další novinky. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna letos rozjela plošný záchyt osteoporózy, do něhož jsou zapojeni praktici i gynekologové.

Prevence

Češi

Evropský průměr

Zubní prohlídka

84 %

58 %

Prohlídka u praktického lékaře

69 %

55 %

Rozbor krve

34 %

42 %

Vyšetření tlustého střeva

19 %

26 %

Gastroskopie

13 %

11 %

Kožní vyšetření

11 %

18 %

Gynekologická vyšetření

88 %

68 %

Vyšetření prsu (ženy)

51 %

50 %

Vyšetření prostaty (muži nad 55 let)

33 %

32 %

Vyšetření varlat (muži)

9 %

10 %

Zdroj: Health Report STADA 2023