Předplatit Deník

Kde si dát v Česku pozor na klíšťata? Hrozbou jsou především městské parky

Čím déle je klíště přisáté, tím vyšší riziko přenosu infekce hrozí

Čím déle je klíště přisáté, tím vyšší riziko přenosu infekce hrozí | Foto: Shutterstock

Galerie Další 4 fotografie v galerii   >

Klíšťata jsou rozšířena po celé České republice, dokonce více ve městech než v lesích. Není ale takřka místa, kde by nebyla vůbec. Je proto dobré chránit se před nimi a po každé výpravě do přírody se řádně prohlédnout. Po odstranění klíštěte je třeba sledovat případné příznaky lymské boreliózy či klíšťové encefalitidy. Deník přináší odpovědi na nejdůležitější otázky spojené s tímto parazitem.

Kde se klíšťata vyskytují?
Odborníci upozorňují, že na klíšťata si lidé musejí dávat pozor všude, kde je zeleň. Už to není jako před dvaceti let, kdy se vyskytovala hlavně v jižních Čechách či podél středočeských řek Berounka a Sázava. Jejich počet sice nijak výrazněji neroste, narůstá ale počet míst, kde žijí.

Kde klíšťata nejsou?
Podle expertů už takřka neexistuje oblast, kde by klíšťata nebyla. „Dochází i k zarůstání některých lokalit v blízkosti měst nebo přímo ve městech, což poskytuje vhodné podmínky pro hostitele klíšťat,“ uvedl parazitolog Jan Votýpka z Katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Klíště zlikvidujte spláchnutím do WC, nebo je odešlete do laboratoře ke kontrole
Jak poznat klíšťovou encefalitidu a boreliózu? Únava, bolest hlavy jsou začátek

Je klíšťat víc ve městech, či v lesích?
Podle prvních výsledků projektu Státního zdravotního ústavu „Klíšťata ve městě“ (začal loni a potrvá do roku 2026) žije obecně více klíšťat v městských parcích než v lesích. Za rozšiřování míst, kde se tito roztoči živící se sáním krve savců, tedy i lidí, plazů či ptáků vyskytují, mohou podle odborníků i mírnější zimy způsobené klimatickými změnami.

Která zvířata jsou hostiteli klíšťat?
Hostiteli klíšťat jsou hlavně drobní hlodavci, kterým se dobře žije v městské zeleni nebo kolem obydlené zástavby s křovisky. A též u jídla v popelnicích. Klíšťata se chytají i na ptáky či lesní zvířata.

Zdroj: Youtube

Čím se před klíšťaty chránit?
Klíšťata přenášejí lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Proti lymské borelióze neexistuje očkování. Pomoci mohou repelenty, dostatek vitamínu B (v jídle či potravinových doplňcích), chodit do zeleně v plných botách a ponožkách. Důležité je se po příchodu z přírody prohlédnout a případně nalezené klíště co nejdřív odstranit.

Proti klíšťové encefalitidě funguje očkování. „Je to nejspolehlivější metoda, jak se vyhnout riziku prodělání nemoci a trvalým následkům včetně ochrnutí,“ upozornila lékařka Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí pražské Fakultní nemocnice Bulovka.

Klíšťata přenášejí zejména encefalitidu a boreliózu. Obě zmíněné nemoci napadají nervový systém
Až třetina klíšťat přenáší nemoci. Novým nákazám nahrává i změna klimatu

Nemoc může mít těžký průběh třeba u důchodců. „Často se u nich rozvine těžší neurologické postižení, dochází ke zhoršení funkcí nervového systému i ve smyslu zhoršení paměti, výbavnosti, poruch spánku,“ sdělila lékařka Lenka Petroušová z Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava

Jak poznat problém na kůži?
U lymské boreliózy se na kůži mnohdy objeví červená skvrna s bledým středem. Experti ale varují, že to není pravidlo. Doporučují proto při zvýšené únavě, teplotě či malátnosti navštívit lékaře (který nasadí antibiotika) i v případě, že se skvrna neobjeví. Klíšťovou encefalitidu člověk na kůži nepozná. Projeví se asi dva týdny od přenosu nákazy, kdy připomíná virózu, která do týdne odezní. U někoho tím skončí, u jiného se nemoc rozšíří do mozku až míchy.

Hlavní zprávy

Zprávy odjinud