Františkovi je padesát. Chce si hlídat své zdraví, aby lékaři včas zachytili případný problém. Nejen on si může udělat krevní testy v pohodlí domova. Získá tím základní přehled o své hladině cukru či cholesterolu v krvi. Testy lze zakoupit na e-shopu či v některých lékárnách.

Existují speciální sady testů pro muže i ženy. Další sady ukazují třeba hodnoty jater nebo odkryjí pohlavně přenosné choroby. „Například u sady Zdravé srdce se posuzuje šest biomarkerů, které mohou značit riziko srdečních a kardiovaskulárních onemocnění,“ nastínila pro Deník Zuzana Francová ze společnosti Macromo, která tyto testy vyvinula a nabízí.

Srdečních selhání přibývá. Lékaři hovoří o epidemii: 

Operace. Ilustrační snímek
Nepodceňujte potíže, varují lékaři. Ze srdečního selhání se stává epidemie

A jak si člověk může test provést? Sám si odebere malé množství krve, vpich provede pomocí automatické lancety. Vzorek krve ve zkumavce vloží do předplacené obálky, kterou odnese na nejbližší pobočku kurýrní služby a odešle do laboratoře.

Do tří dnů se mu v mobilní aplikaci ukážou nejen výsledky, ale i případné doporučení, co dělat pro snížení vysokých hodnot. Při opakovaném testování může i sledovat, jak se hodnoty mění, když třeba upraví jídelníček a začne se víc hýbat.

Preventivní prohlídky

V případě neuspokojivých výsledků je dobré navštívit lékaře, který doporučí vhodnou léčbu. Člověk by ani neměl vynechávat pravidelné preventivní prohlídky u praktika, gynekologa či urologa, zubaře, očaře nebo kožaře.

Praktický lékař mu změří tlak a nechá udělat základní krevní testy. Někde mu i zhodnotí EKG křivku. Je dobré, když zná rodinnou anamnézu a životní styl pacienta. „Díky tomu dokážeme lépe předpovědět individuální rizika mnoha onemocnění včetně kardiovaskulárních či onkologických,“ sdělil ředitel kliniky Health+ Pavel Šnajdr. Podle rizik tam testují další krevní parametry.

Nevíte, na jaké preventivní prohlídky máte nárok? Podívejte se: 

Lékařské vyšetření - Ilustrační foto
Preventivní vyšetření zadarmo? Podívejte se, na co mají pacienti nárok

Pokud si člověk na krevní testy zajde do laboratoří Synlab či Spadia a zároveň je pojištěncem Oborové zdravotní pojišťovny, na výsledky může nahlížet i díky mobilní aplikaci Vitakarta. „Může je tak ukázat či přeposlat i jinému svému ošetřujícímu lékaři bez nutnosti absolvovat v krátké době další odběr,“ uvedla zdravotní ředitelka pojišťovny Jitka Vojtová.

DNA genetické testy

Kdo chce mít obrázek o svém zdraví ještě komplexnější, může přistoupit i k domácím DNA genetickým testům. „Když lidé zkombinují informace z DNA, krevních testů, rodinné anamnézy a sledování životního stylu, mohou činit nejinformovanější rozhodnutí pro své zdraví a prevenci,“ shrnula Francová.

Zdroj: DeníkKvůli genetickým vyšetřením lze zavítat i do ordinací. Třeba si nechat zjistit mutace v genech BRCA1 a BRCA2, které výrazně zvyšují riziko rakoviny prsu či vaječníků. „Díky informaci je možné využít v onkologické léčbě i takzvané PARP inhibitory (léky na léčbu některých typů zhoubných nádorů – pozn. red.),“ vysvětlila klinická genetička z GHC Genetics Tereza Piskáčková. Pokud je člověk nemocný či onemocnění prodělali blízcí příbuzní, vyšetření u lékaře mu hradí jeho zdravotní pojišťovna.

Výběr z domácích testů

Krevní testy Ženské zdraví: zjišťují hladinu cukru a cholesterolu v krvi, funkci štítné žlázy či jater
Cena: 2 990 korun

Krevní testy Mužské zdraví: zjišťují hladinu cukru a cholesterolu v krvi, funkci štítné žlázy či jater, hladinu PSA či testosteronu
Cena: 2 990 korun

DNA genetické testy ze slin: zjišťují rizika v oblastech výživy, sportu, spánku či fyzických znaků
Cena: 3 990 až 49 000 korun (odvislá od počtu výsledků, v nabídce jich je 44 až 334)

zdroj: Bioinformatický startup Macromo