„Ne všechny léky fungují stejně pro všechny ženy. Tenhle nový přístup znamená, že můžeme začít určovat, jaké léky budou působit pomocí měření dopadů na živou tkáň,“ vysvětlila Hannah Harrisonová, výzkumnice z Manchesterské univerzity, jež tým za výzkumem vedla.

Materiál, který měli vědci k dispozici doposud, podle ní „nedostatečně kopíroval složitost lidské tkáně“, což omezovalo možnosti výzkumu.

Nádor prsu je nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u českých žen. Ilustrační snímek
Úmrtnost na rakovinu prsu klesla. Odhalit nádory včas pomáhá i screening

„Jde v mnoha směrech o skutečný průlom. Můžeme lépe testovat přípravky na prevenci a léčbu rakoviny prsu i zkoumat, jak faktory jako hustota prsní tkáně, o níž víme, že je jedním z rizikových faktorů, odpovídá reakcím na konkrétní hormony a látky,“ uvedla Harrisonová.

Druhá nejčastější rakovina

Rakovina prsu je celosvětově druhým nejrozšířenějším typem rakoviny, uvádí Guardian, zastupuje 11,6 procenta všech nově diagnostikovaných případů. Nejrozšířenější je rakovina plic se 12,4 procenty. Studie univerzity v Oxfordu provedená v Británii loni zjistila, že ženy, u nichž je rakovina prsu odhalena včas, mají nyní o 66 procent větší šanci na přežití než před 20 lety.