„Naštěstí tento léčivý přípravek lze relativně snadno nahradit,“ uvedl vedoucí Pracovní skupiny pro lékovou politiku a kategorizaci léčiv České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Martin Votava. Lékaři podle něj mohou předepsat jiné léky s účinnou látkou metamizol, případně v kombinaci s jinými léky. „U některých pacientů můžeme použít i jiná analgetika,“ dodal.

Kvůli výpadku ve výrobě účinné látky výrobce později dodá léky, které měly dorazit v březnu. „Stabilní stav bude nastolen ve druhé polovině, spíše koncem měsíce května,“ dodal Dvořáček. Podle pověřeného ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Jakuba Velíka ústav jednal i o dodávce cizojazyčné šarže, lék se stejným složením je ale dodáván jen do ČR a na Slovensko. Náhradních léků je podle něj v lékárnách dostatek.

Výpadkům má zabránit povinnost lékáren hlásit zásoby některých léků každý den:

Lékárna, e-shop, léky. Ilustrační foto
Lékárny budou hlásit zásoby některých léků každý den. Uvidí je i pacient

Problém nedostupnosti léků se do větší pozornosti dostal na konci roku 2022, kdy současně chyběla některá antibiotika a dětský sirup proti horečce. Vláda poté schválila zákon, který umožní dodávat cizojazyčné šarže léků se stejným složením. Jen antibiotik bylo dovezeno několik stovek tisíc balení.

Nově by se měli podle Dvořáčka pacienti snadněji dovědět, která lékárna má jimi poptávaný lék skladem. „Od 1. 6. bude k dispozici informace, kde ty zbytkové zásoby jsou. Na tom pracuje jak Státní ústav pro kontrolu léčiv, tak ministerstvo zdravotnictví,“ dodal.