Ataku větších bolestí v zádech zažije podle České neurologické společnosti během života šedesát až devadesát procent populace. „Nejčastější jsou obtíže z bederní oblasti, následované oblastí krční a hrudní v poměru přibližně 4:2:1,“ uvedla společnost.

Bolesti páteře patří mezi jedny z nejčastějších chronických onemocnění v České republice. Dokládají to data různých výzkumů a průzkumů ve srovnání v čase. Například Evropské výběrové šetření o zdraví v ČR (EHIS). „Nemoci v oblasti bederní páteře a kříže nebo jiné dlouhodobé problémy se zády, uvedlo 21,3 procenta cílové populace,“ okomentovala čísla zpráva z roku 2014. Nemoci bederní páteře se týkaly 17 procent mužů a 19,4 procenta žen.

V roce 2019 to bylo u mužů o procento více, u žen dokonce o pět procent.

close Páteř namáhá vyšší tělesná váha i špatné držení těla. info Zdroj: Deník/Lubomír Stehlík zoom_in Páteř namáhá vyšší tělesná váha i špatné držení těla.

Bolestí zad trpí stále mladší

V minulosti bolesti zad trápily především starší generace. Věk pacientů se ale stále snižuje a mohou za to i špatné zdravotní návyky. Ať už pracovní zátěž či špatné držení těla. A také obezita, která v české populaci roste.

Ale naopak i trend fitness „V dnešní době se lidé málo pohybují, v populaci se zvyšují procenta obézních lidí a takové zatížení těla způsobuje nemalé bolesti páteře. Přeci jen pohyb byl pro člověka vždy přirozenou aktivitou, v současné době to lidé nahrazují sportem, kde ale také cvičí například v posilovnách často nevhodně a tělo opět přetěžují,“ přiblížila primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice AGEL Český Těšín Barbora Zbránková.

| Video: Youtube

Chronické bolesti zad v oblasti beder a kříže představují podle WHO závažný globální problém a bezmála riziko pandemie. „Bolesti zad jsou celosvětově nejčastější příčinou invalidity,“ vysvětlil zástupce WHO pro zdravotní péči Bruce Aylward. Úřad před časem vůbec poprvé vydal příručku s radami pro jednotlivé státy, jak bolest zad léčit a především ji primární péčí a prevencí předcházet.

V současné době trpí chronickou bolestí zad podle údajů WHO asi šest set milionů lidí po celém světě, tedy každý třináctý. Do roku 2050 to má být už každý osmý.

Kromě zhoršeného zdravotního stavu populace se kvůli bolestem zad očekávají i obrovské ekonomické dopady. Odborný magazín Lancet napsal, že náklady na bolest zad za pracovní neschopnosti a podobně se v zahraničí pohybují v miliardách. „Velkou Británii stojí bolest dolní části zad téměř pět milionů liber ročně (150 milionů korun) jen na návštěvách praktických lékařů. Ve Spojených státech amerických činila v roce 2016 cena bolestí dolní části zad a krku 134 milionů dolarů (asi 3,2 miliardy korun),“ přiblížilo periodikum.