Obě lékařky vinu od počátku odmítaly. Plzeňský okresní soud je však loni v listopadu potrestal ročním trestem s podmíněnou zkušební lhůtou na osmnáct měsíců. Odvolací senát krajského soudu tresty zpřísnil. Mladší z lékařek vyměřil osmnáctiměsíční trest s podmínečným odkladem na dva roky, starší lékařce pak dvouletý trest se stejně dlouhým podmínečným odkladem. Výkonu lékařské praxe se rozsudek nedotkl. Deníku to řekl mluvčí soudu David Ungr.


Tragický příběh se odehrál v květnu 2014. Pětačtyřicetiletý Pavel V. si tehdy stěžoval na bolest na hrudníku, a s manželkou proto po půl sedmé večer navštívil pohotovost ve Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně. Tam jej vyšetřili, sestra mu naměřila tlak a EKG a nabrala krev. Čerstvě vystudovaná neatestovaná lékařka Pražáková, která měla ten den službu, prý manželský pár uklidnila s tím, že EKG je v pořádku.

Stav muže konzultovala ještě se zkušenou doktorkou Evou Jánskou. Ta se ale spokojila pouze s telefonickou informací. Pacienta neviděla, neměla k dispozici ani záznam EKG, v němž byly přítomné změny, z něhož bylo podle obžaloby evidentní, že se může jednat o akutní koronární syndrom. 

Muž měl být podle znalců předán do péče kardiologa, místo toho byl ale poslán domů. Druhý den zemřel.

Rozhodnutí soudu je již pravomocné, lze proti němu podat pouze takzvané dovolání k Nejvyššímu soudu ČR.