Komora prosazuje, aby i napříště zůstala nějaká jiná hrazená alternativa. Pojišťovnám a ministerstvu proto nyní předkládá kompromisní návrh, aby bylo hrazeno z pojištění aspoň 80 procent z ceny bílé plomby a pacient by si doplatil jen pětinu částky. „Naše zákony nyní říkají, že nějaká plomba by měla být zdarma. Navrhli jsme plombu zdarma ve slušné kvalitě, a to placenou pojišťovnou. Neprošlo to, ministerstvo asi chce trestat pacienty, kteří mají kazy,“ poukázal Roman Šmucler.

Zákaz amalgámových plomb od roku 2026 prosadila EU především kvůli ekologii, protože obsahují rtuť, a ta může kontaminovat vodu či vzduch. Zdravotní důvody pro jejich zákaz ale podle Šmuclera neexistují.

Návštěva zubaře se mnohým zřejmě prodraží. Skončí totiž amalgámové plomby.
Amalgámové plomby skončí. Zubaři se bojí, že náhradu lidem pojišťovny nezaplatí

„Světová stomatologická organizace řekla, že zakazovat amalgámové plomby nedává odborný smysl. Problém je ekologický. V některých zemích neměli takzvané odlučovače amalgámu, my je ale měli. Jediný zásadní problém je tak v krematoriích. Pokud se lidé spalují s amalgámovými výplněmi, měla by mít krematoria speciální filtr, který nemají. Na hlavu nám tak ročně spadne 1,7 tuny rtuti. To je problém hlavně v Praze, kde máme velká krematoria a částečně je město v kotlině. EU řekla, že filtr, který jsme doporučili, se na krematoria dávat nebude, protože by jim to zvýšilo náklady,“ prohlásil.

Používání amalgámu je už dnes omezeno u dětí, těhotných a kojících žen. Zbytku lidí pojišťovny zaplatí bílou plombu na prvních třech párech zubů. Podle prezidenta České stomatologické komory je ale v případě nespolupracujících dětí amalgám vhodnější u různých typů kazů u dásní.

Lidé netuší, že jim ze zákona musí pomoci najít zubaře zdravotní pojišťovna.
Jak najít zubaře? Lidé netuší, že jim ze zákona musí pomoci zdravotní pojišťovna

„Dneska víme, že problém je u dětí. Když máte dítě, které nespolupracuje, dosud kolegové amalgám k zubu vždycky nějak dostali. Ale na bílou plombu potřebujete, aby bylo u zubu takzvané super suché pole, trvá to déle a dítě musí spolupracovat,“ popsal Šmucler.

Výsledkem podle něj je, že čím dál víc dětí končí na vrtání zubů v nemocnicích pod narkózou.

V Tématu Deníku.cz, který moderuje šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička, šéf českých stomatologů mimo jiné ostře odmítl i aktuální změnu zákona, podle níž u nás začnou působit i zubaři ze zemí mimo EU. Celý rozhovor můžete vidět od pondělí 29. dubna na Deník.cz v jeho podcastové sekci.