Antioxidanty proti stárnutí

Hřebíček do Evropy připutoval z východoindonéských ostrovů Maluku. Oblíbené koření jsou ve skutečnosti sušené kalichy s poupětem ze stromu s názvem hřebíčkovec kořenný.

Nejčastěji po hřebíčku sáhneme při vaření a pečení, ale někteří lidé užívají potravinové doplňky z tohoto koření, jako je hřebíčkový extrakt, hřebíčkový olej a mletý hřebíček, k podpoře svého zdraví.

Hřebíček a jeho účinky:

| Video: Youtube

Léčivé vlastnosti hřebíčku nejsou zatím dostatečně prozkoumané, ale předběžné studie naznačují, že látky, které hřebíček obsahuje, mohou lidskému organismu nabídnout zajímavé účinky.

„Hřebíček má zvláště vysoký obsah sloučeniny eugenol, která tvoří 70 až 90 procent hřebíčkového esenciálního oleje. Bylo prokázáno, že eugenol má silné protizánětlivé, protirakovinné, antioxidační a bolest tišící vlastnosti,“ píše web Health zaměřený na zdraví.

Hřebíček je skvělým zdrojem:

  • vitamínu K
  • manganu
  • draslíku
  • beta-karotenu
  • eugenolu

Hřebíček obsahuje také hodně manganu. Tento minerál pomáhá vašemu tělu hospodařit s enzymy, které pomáhají opravovat kosti a vytvářet hormony.

„Mangan může působit i jako antioxidant, který chrání vaše tělo před škodlivými volnými radikály, tedy nestabilními atomy, které způsobují poškození buněk a vedou ke stárnutí,“ uvádí portál o zdraví WebMD.

Dalším antioxidantem, který hřebíček nabízí, je beta-karoten, díky němuž má toto koření sytou hnědou barvu. „Karotenové pigmenty se mohou přeměnit na vitamín A, což je důležitá živina pro udržení zdravých očí,“ upozorňuje WebMD.

Jak uvařit čaj z hřebíčku

Návod na čaj z hřebíčku:

  • do malého hrnce nalijte 1 větší hrnek vody
  • přidejte 1 polévkovou lžíci hřebíčku
  • přiveďte vodu s hřebíčkem k varu
  • nechte 1 až 2 minuty povařit
  • sceďte nápoj do hrnečku, můžete ho ochutit medem i trochou mleté skořice

Čaj z hřebíčku pomáhá při viróze a nachlazení, zlepšuje trávení a také má pozitivní vliv na čištění jater. Můžete pít až dva hrnečky denně, tuto čajovou kůru byste však neměli užívat dlouhodobě. Eugenol, který hřebíček obsahuje, totiž ředí krev.


Nahrává se anketa ...

Zázračný eugenol na záněty, plísně i zápal plic

Jedním z nejznámějších a nejpozoruhodnějších účinků hřebíčku je zmírnění bolesti zubů. Stojí za nimi eugenol, který působí jako přírodní antiseptikum. Vědecké studie zjistily, že ústní vody na bázi hřebíčku mohou pomoci předcházet vzniku zubního plaku, zánětům dásní a dalším problémům. Extrakt z hřebíčku navíc pomáhá snížit hladinu cukru v krvi. 

Jak využít protizánětlivé vlastnosti hřebíčku? Přidejte hřebíček do čaje nebo použijte hřebíčkový olej na problematickou pleť,“ radí web Well + Good. Postačí však i žvýkání hřebíčku.

V tradiční medicíně se hřebíček používá k léčbě různých infekcí, včetně infekcí dýchacích cest. Pomáhá mimo jiné při kašli. „V ájurvédské medicíně se hřebíček používá k potlačení kašle tím, že uvolní krční svaly,“ uvádí web Well + Good, který se zabývá zdravým životním stylem.

Inhalování páry z vody s vařeným hřebíčkem může otevřít ucpané nosní cesty při nachlazení nebo při jiném onemocnění dýchacích cest.

Podle webu Health výzkumy dokonce prokázaly, že ústní voda s hřebíčkem zabíjí v ústech nebezpečné druhy bakterií a některé lidi tak může ochránit před zápalem plic.

Hřebíčkový olej může být i jednou ze zbraní proti patogenům, které způsobují kvasinkovou infekci v těle, nebo proti plísni Aspergillus, která může napadnout plíce, srdce, mozek i další orgány lidí s oslabenou imunitou.

„Eugenol, hlavní účinná látka v hřebíčku, navíc pomáhá při léčení infekce způsobené herpetickými viry a nabízí antivirové účinky proti žloutence typu A a chřipce A,“ upozorňuje web Health.

Slibné výsledky hřebíčku v boji proti rakovině

Poznatky ze studií na zvířatech a ve zkumavkách naznačují, že konzumace hřebíčku a hřebíčkového oleje může mít protirakovinné účinky a pomáhá chránit před záněty a poškozením buněk.

Studie na hlodavcích například ukázaly, že vysoké dávky hřebíčku mohou pomoci snížit růst nádorů u několika typů rakoviny, včetně rakoviny prsu. Některé pokusy ve zkumavce naznačily, že eugenol může bránit také růstu nádoru u rakoviny děložního čípku a jícnu. Studie, které by to potvrdily také u lidí, však zatím chybějí.

Kdo by se měl hřebíčku vyhnout?

Potravinové doplňky s hřebíčkem nebo přehnané dávky hřebíčku by však mohly být nebezpečné pro kojence a děti i pro těhotné a kojící ženy.

I když eugenol v hřebíčku může snižovat hladinu cukru v krvi, pro diabetiky příliš velké dávky hřebíčku nejsou vhodné. Kombinace eugenolu s inzulinovými léky totiž může způsobit, že hladina cukru v krvi klesne příliš nízko.

Podle lékařů by se před přehnaným uživáním hřebíčku měli mít na pozoru také lidé, kteří berou léky proti srážlivosti krve a lidé s poruchou srážlivosti.