Wen řekl, že minulosti je třeba se postavit, aby se vztahy mezi oběma zeměmi mohly zlepšit. Podle agentury AP nicméně dal najevo spokojenost nad tím, že japonští představitelé vyjádřili nad válečnou minulostí lítost. Doufá prý ale, že Japonci přejdou od slov k činům.

"Japonská invaze způsobila Číňanům obrovskou škodu," uvedl mimo jiné Wen. "Hluboké jizvy v srdcích Číňanů nelze popsat," dodal.

Wen přijel do Japonska ve středu jako první čínský premiér od roku 2000. Svou třídenní cestu, které předcházela cesta japonského premiéra Šinzó Abeho do Pekingu, nazval "prolamováním ledů" s odkazem na nepříliš dobré vztahy mezi oběma zeměmi, což je zčásti dáno právě rozdílnými názory na minulost.

Spor Tokia s Pekingem se v poslední době točí především okolo japonské invaze do Číny a její okupace ve 30. a 40. letech minulého století. Čína obvinila Japonsko, že svou agresi nikdy plně neodčinilo. Někteří Japonci zase naopak soudí, že informace o japonských zvěrstvech jsou přehnané.

Rivalita mezi oběma východoasijskými velmocemi panuje též kvůli sporům o nerostné bohatství i snaze hrát v regionu dominantní roli.