Španělské enklávy patří k prioritním cílům teroristů, zdůraznil soudce z Národního soudu, nejvyšší španělské trestní instance, která soudí případy terorismu. Den po atentátech v Alžírsku, při nichž zahynulo nejméně 24 lidí a dalších více než 200 bylo zraněno, připomněl Garzón i španělský tisk, že nad Španělskem visí hrozba Al-Káidy.

Mezinárodní teroristická organizace prohlašuje, že Španělsko je území, které je třeba začlenit do muslimské sféry vlivu. Opírá se přitom o maurskou okupaci části Pyrenejského poloostrova v době od 8. do 15. století.

"Neustaneme, dokud neosvobodíme celou zemi islámu od křižáků, odpadlíků a jejich agentů, dokud znovu nevstoupíme do naší Andalusie, o niž nás oloupili, a do našeho Jeruzaléma," uvedla ve středu skupina, která se k atentátu v Alžírsku přihlásila.

Podle deníku ABC varovaly před dvěma týdny bezpečnostní služby jedné velmoci - buď Spojených států, nebo Velké Británie - několik evropských zemí, včetně Španělska, že jim bezprostředně hrozí teroristický útok Al-Káidy v severní Africe.

Podle různých zdrojů, které citují španělské deníky, je Madrid již od 15. února v nejvyšší pohotovosti vzhledem k procesu s údajnými pachateli madridských atentátů z 11. března 2004, i v souvislosti s nedávnými hrozbami Al-Káidy.

Zpravodajská televize na internetu Hlas kalifátu, která je napojena na Al-Káidu, vysílala 11. března videozáznam s hrozbami vůči Španělsku, Německu a Rakousku.

Podle listu ABC vydalo ministerstvo bezpečnosti pokyn zdvojnásobit kontrolu internetu a osob, které by mohly být napojeny na radikální muslimy. Zároveň byla posílena bezpečnostní opatření v Ceutě a Melille.