Pentagon by už brzy mohl nechat vypracovat studii, která by se touto možností zabývala, píše server Space.com s odvoláním na představitele úřadu.
Zástupci ministerstva tvrdí, že případná studie neznamená, že má armáda už v plánu ve vesmíru něco konkrétního umístit. Pentagon se podle nich nicméně zaměřuje na různé alternativní zdroje energií. A možnost získávat sluneční energii pomocí satelitů na oběžné dráze kolem Země by mohla být jednou z možných metod, jak by se například daly zásobovat vojenské základny či síly přímo na bojištích.
Vojenský výzkum by nicméně mohl pomoci i vývoji systémů, které by mohly získávat energii tímto způsobem také pro civilní využití, uvedl plukovník Michael Hornitschek z Pentagonu, který se bude na výzkumu podílet. Systém by podle něj mohl fungovat za přibližně 20 let, pokud by se pro něj nakonec ministerstvo obrany rozhodlo.
Experti upozorňují, že možnost získávat solární energii přímo v kosmu v sobě ukrývá obrovské možnosti, neboť na rozdíl od pozemských kolektorů by ty v kosmu mohly být trvale vystaveny dopadu paprsků. Nebylo by tak třeba řešit to, co dělat během noci, kdy pozemské přístroje nemohou energii z paprsků čerpat.