Palestinští radikálové pohrozili desítkami sebevražedných útoků v případě pozemního zásahu izraelské armády v pásmu Gazy.

"V reakci na útoky směřující na civilní obyvatelstvo v lokalitách okolo pásma Gazy a na nebezpečí, že tyto útoky budou pokračovat, ministr obrany Amir Perec vyhlásil výjimečný stav (na jihu Izraele)," uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení.

Opatření se týká zejména města Sderotu, které bylo terčem většiny útoků. Na ně už izraelská armáda reagovala nálety i pozemními výpady do pásma Gazy. Jen v sobotu při nich na severu pásma přišli o život nejméně tři Palestinci a řada dalších byla zraněna; další tři mrtvé si vyžádal dnešní ranní útok v Bajt Lahjá.

Izraelská armáda v rámci výjimečného stavu může převzít mimo jiné roli policie a může nařídit uzavření škol a veřejných budov, silnic i soukromých a veřejných podniků. Opatření bude uplatňováno v oblasti sedmi kilometrů od pásma Gazy, uvedl izraelský armádní rozhlas.

Izraelský premiér Ehud Olmert dnes oznámil, že armáda přistoupí k tvrdším zásahům v pásmu Gazy, pokud extremistické hnutí Hamas nepřestane raketami ostřelovat jižní oblast Izraele. "Pokud přiměřená opatření, která přijímáme v politické i vojenské sféře, nepřinesou kýžený klid, budeme přinuceni zintenzivnit naši odpověď," prohlásil Olmert v rozhlasovém vysílání.

Po zasedání vlády Olmert dodal, že se kabinet rozhodl "zintenzívnit operační kroky" napadáním "teroristické infrastruktury" a těch, kteří protiizraelské útoky vedou. Také upozornil, že pokud tyto kroky nepřinesou kýžený výsledek, bude muset vláda uvažovat o dalších, tvrdších opatřeních. Vláda se ale zatím neodhodlala nařídit armádě pozemní operaci.

Brzy poté provedl Izrael nálet na dům významného činitele Hamasu. Zahynulo přitom podle agentury AP osm lidí a 13 utrpělo zranění. Samotný Chalíl Hajá ale doma nebyl. Mezi mrtvými je šest jeho příbuzných.

Ostřelování Izraele je připisováno právě příslušníkům extremistického hnutí Hamas, které stojí v čele palestinské vlády. V posledních dnech mezi ním a hnutím Fatah, s jehož zástupci Hamas v kabinetu zasedá, zuřily vnitřní boje, které si v tomto týdnu vyžádaly nejméně 50 životů.

Podle Amose Gilada z izraelského ministerstva obrany chce Hamas převzít úplnou kontrolu nad pásmem Gazy na úkor hnutí Fatah a "vytvořit z oblasti 'Hamastán', což znamená pokus o destabilizaci všech režimů na Blízkém východě, nejde o místní problém".

"Hlavním cílem Hamasu je porazit a pokořit Fatah, který se musí … vzchopit bez ohledu na to, kdo ztratí moc," řekl bývalý generál v záloze. "Hamas vypaluje rakety na Izrael, aby odvrátil pozornost od vnitřní války, kterou vede, a aby se vyhnul obvinění ze zodpovědnosti za občanskou válku tím, že vytváří dojem, že vede svatou válku proti Izraeli."

Brigády Al-Kúds, ozbrojená frakce radikální organizace Islámský džihád, dnes prohlásily, že mají připraveny desítky žen odhodlaných provést "sebevražedné operace" v případě pozemního zásahu izraelských sil v pásmu Gazy.

Americký Bílý dům vyzval Izrael ke zdrženlivosti, zároveň ale zdůraznil nutnost ukončení raketových útoků Hamasu proti židovskému státu.

Papež Benedikt XVI. dnes nové násilnosti na Blízkém východě odsoudil a vyzval k okamžitému ukončení veškerého násilí. "Střety mezi palestinskými frakcemi v pásmu Gazy a raketové útoky proti obyvatelům blízkých izraelských měst, které vyvolaly ozbrojenou odpověď, způsobují krvavé zhoršení situace," řekl papež v projevu k poutníkům na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.