Pokud by se jím stal, byl by vůbec prvním šéfem Bílého domu hispánského původu. Právě na podporu početných hispánských přistěhovalců bude bývalý americký velvyslanec při OSN asi nejvíce spoléhat. Příznačně proto oznámil svou kandidaturu v angličtině a ve španělštině v Kalifornii, kde žije nejpočetnější hispánská komunita.

Devětapadesátiletý politik zahájil svou kampaň již před několika měsíci. V porovnání s hlavními favority na místo prezidentského kandidáta za Demokraty - senátory Hillary Clintonovou a Barackem Obamou nebo bývalým členem horní komory Kongresu Johnem Edwardsem - však v celonárodních průzkumech zatím výrazně zaostává. Nezískal si ani tak velkou přízeň sponzorů, kteří by podpořili jeho kampaň. Richardson si je svého handicapu vědom, i navzdory němu se ale chce o post stranického kandidáta poprat.

"Někteří jsou rockové hvězdy," uvedl podle agentury Reuters v narážce na své stranické vyzývatele. "To já nejsem. Nebudu mít jejich peníze, ale budu mít voliče a kampaň pro prosté lidi," prohlásil na tiskové konferenci v losangeleském hotelu Millennium Biltmore, kde v roce 1960 přijal svou nominaci na prezidentský úřad John F. Kennedy.

Právě nedaleko kalifornské metropole se v roce 1947 Richardson narodil americkému bankéři a jeho mexické ženě. V administrativě demokratického prezidenta Billa Clintona působil jako velvyslanec USA při OSN a jako ministr energetiky. Stát Nové Mexiko 14 let zastupoval ve Sněmovně reprezentantů (dolní komoře Kongresu). Podle agentury Reuters se těší pověsti obratného vyjednávače.

Tuto vlastnost chce dát i do služeb celého státu. "Jako prezident ujistím všechny, že Američané jsou vedeni následujícími ideami: nejprve diplomacie a vyjednávání, poté diplomacie a nakonec diplomacie," zavázal se nevtahovat USA do dalších nepopulárních vojenských akcí, jakou je tažení v Iráku.

Během svého vystoupení kritizoval také nový návrh imigračního zákona, na jehož znění se minulý týden dohodla Bushova vláda se senátory. Ocenil jeho záměr legalizovat pobyt zhruba 12 milionů cizinců, pracujících bez povolení v USA, vytknul mu však, že nezajišťuje, aby rodiny těchto migrantů mohly zůstat pohromadě. "Neměli bychom podporovat žádné opatření, které rozděluje rodiny," apeloval Richardson na své příznivce, pocházející převážně z hispánské komunity.