Kuba má v plánu rozšířit 11 ze svých 17 rafinerií, které každoročně produkují až 180 milionů litrů etanolu z cukrové třtiny, oznámil kubánský akademik Conrado Moreno.

Rafinerie v současnosti produkují alkohol pro výrobu rumu a dalších nápojů, ale také například léčiva. Ovšem rozšíření výroby by poskytlo Kubě kapacitu, aby za čtyři pět let mohla vyrábět pohonné látky pro automobily, vysvětlil Moreno.

Kubánský vůdce Fidel Castro v sérii článků, které přetiskl oficiální tisk od konce března, kritizoval plány na výrobu kukuřičného etanolu pro vozidla. Podle něho to způsobí nárůst cen farmářských produktů a potrava pak bude příliš drahá pro chudé rodiny celého světa.

Castro se od loňského července neobjevil na veřejnosti. Musel se podrobit operaci zažívacího traktu a od té doby je v rekonvalescenci. Pravomoci dočasně předal svému bratru Raúlovi. V posledních týdnech však o sobě Fidel Castro dává vědět prostřednictvím statí na různá témata, v nichž často kritizuje právě například výrobu biopaliv, ale i jiné záležitosti.

Ovšem zatímco kubánský vůdce výrobu etanolu z obilovin označuje za potenciální globální katastrofu, Moreno poukázal na to, že různorodost výrobků z cukrové třtiny by mohla přinést hospodářské možnosti některým "izolovaným komunitám" na ostrově.

Hlavním producentem etanolu z cukrové třtiny je Brazílie. V březnu podepsala dohodu se Spojenými státy o prosazování produkce etanolu v Latinské Americe a vytvoření mezinárodních standardů kvality, jež by umožnily obchod s ním jako například s ropou.

Právě tato dohoda podnítila Castra k napsání řady kritických článků, jež byly opakovaně čteny v televizi a rozhlase.