Podle agentury Reuters se pokusily zajmout místopředsedu sněmovny ze znepřáteleného Hamasu, ale poslanci Fatahu jim v tom zabránili. Množící se útoky Fatahu vůči Hamasu v Předjordánsku vzbuzují obavy z rozšíření násilností z pásma Gazy i do této části palestinských území. Gazu prakticky celou ovládl radikální Hamas.

Z pásma Gazy již po moři i po souši uprchly na západní břeh Jordánu stovky lidí loajálních Fatahu, včetně vysoce postavených členů tohoto hnutí. Obávají se represálií ze strany Hamasu.

Desítky lidí směřují podle agentury AP též k hraničnímu přechodu Erez s Izraelem. Židovský stát oznámil, že několika Palestincům sice z humanitárních důvodů umožnil přejít, ale pak přechod uzavřel.

Motivem dnešního útoku asi 50 ozbrojenců z Fatahu a 200 dalších lidí na parlament a ministerstvo na západním břehu Jordánu byl protest proti násilnému obsazení Gazy. Při incidentu nebyl nikdo zraněn. Místopředsedu parlamentu, který je podle Reuters napojen na Hamas, vyvlekli útočníci ven z budovy.

Členové Brigády mučedníků od Al-Aksá, ozbrojené složky Fatahu, rovněž dnes v Hebronu obsadili budovu ministerstva školství. Stříleli do vzduchu a po zaměstnancích z řad přívrženců Hamasu požadovali, aby přestali pracovat a už se nevraceli.

Jeden z členů Brigády mučedníků od Al-Aksá řekl agentuře AP, že ozbrojenci hodlají převzít kontrolu nad všemi institucemi Hamasu na západním břehu jako odpověď na zabrání Gazy.

Ve městě Nábulus se členové silových složek Fatahu zmocnili budovy městské rady ovládané Hamasem a z okna vyvěsili vlajku svého hnutí.

V Gaze dnes zakázal ředitel palestinské policie svým mužům spolupracovat v pásmu se členy Hamasu a poslouchat jejich rozkazy. Policii již dlouho ovládá Fatah. Ve čtvrti města Gaza, v níž má policie působiště, tak dnes byly podle agentury AFP k vidění pouze ozbrojené jednotky kontrolované Hamasem.

Nepokojů nezůstal ušetřen ani dům zesnulého palestinského vůdce Jásira Arafata, který je jedním z největších symbolů Fatahu v pásmu Gazy. Vilu dnes vyraboval dav. Lidé ukradli nábytek, obklady i Arafatovy osobní věci. Vila je prázdná od začátku takzvané druhé palestinské intifády v roce 2001, kdy se palestinský předák a zakladatel Fatahu přestěhoval do Předjordánska.

Vůdce Hamasu Ismáíl Haníja dnes ve francouzském listu Le Figaro opět vyloučil možnost, že by v pásmu Gazy mohl vzniknout samostatný palestinský stát oddělený od západního břehu Jordánu.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás by měl dnes uvést do funkce nového premiéra Saláma Fajada a členy jeho prozatímního krizového kabinetu. Předchozí vládu národní jednoty v čele s Haníjou rozpustil prezident ve čtvrtek kvůli intenzivním bojům, při nichž se ozbrojenci z Hamasu zmocnili prakticky celého pásma Gazy.

Haníja opakovaně označil novou vládu za nezákonnou.