Vyšetřování vraždy tehdy šestileté JonBenét Ramseyové zůstává dodnes otevřené. Policie za čtvrtstoletí šetření obdržela, přezkoumala či prošetřila na 21 tisíc tipů, dopisů a emailů. Detektivové procestovali 19 států a vyslechli přes tisícovku lidí. Vyšetřovatelé rovněž zpracovali více než 1500 důkazů a odebrali téměř tisíc vzorků DNA. Případ, který před pětadvaceti lety pohnul Amerikou, však zdaleka nemá konec. O výročí tohoto zločinu informoval americký server CNN.

Specialisté na duševní zdraví tvrdí, že hlavním důvodem sebevražd Indek je rozmáhající se domácí násilí.
V Indii se každých 25 minut zabije jedna žena v domácnosti. Důvody jsou děsivé

Záhadný zločin z konce prosince 1996 vzbudil velkou pozornost, a to kvůli kombinaci několika faktorů. Dívka byla známá díky účasti v řadě soutěží krásy a také pocházela z bohaté rodiny. JonBenét se narodila v roce 1990 a v pěti letech už byla několikanásobnou držitelkou řady ocenění. Uspěla například v Little Miss Colorado či America’s Royale Miss. Její matka, Patricia řečená Patsy, byla bývalá Miss Amerika.

Tragické Vánoce

O Vánocích roku 1996 však život nadějné malé krásky ukončila násilná smrt. Nejprve se mělo za to, že JonBenét Patricia Ramseyová 26. prosince zmizela z rodinného domu ve městě Boulder v Coloradu. Rodiče večer uložili dítě do postýlky a když se okolo půl páté ráno matka vzbudila, našla dětský pokoj prázdný a na schodišti podivný dopis. 

 JonBenét Ramsayová

• narodila se 6. srpna 1990 v Atlantě ve státě Georgia v USA
• jmenovala se po svém otci, Johnovi Bennetovi Ramseymu, jméno se vyslovovalo francouzsky
• vyhrála řadu soutěží krásy pro děti, jako například Little Miss Colorado či America’s Royale Miss
• její nevlastní sestra zahynula v roce 1992 při autonehodě ve věku 22 let

Patsy sdělila policii, že v třístránkovém dopise únosce požadoval výkupné, které mělo být za dívku vyměněno. To mělo být ve výši 118 tisíc dolarů (dnes téměř 2,6 milionu korun). Pokud by rodiče výkupné nezaplatili, nebo kontaktovali policii, únosci údajně hrozili, že dítě zavraždí.

Rodiče přesto kontaktovali známé i policii, aby jim pomohli unesené dítě najít. Ještě toho dne však dívčino tělo našli ve sklepě jejich rodinného domu. Zavražděná JonBenét byla zabalená v bílé dece, měla ruce svázené páskou a zalepená ústa. Policie později uvedla, že utrpěla frakturu lebky.

Právě rodiče dívky i její starší bratr byli ze začátku vyšetřování sami podezřelí. Nebyli však nikdy odsouzeni a později byli očištěni díky odběrům DNA. Matka zavražděné dívky zemřela na rakovinu vaječníků v roce 2006. Bratr, který měl v době vraždy devět let, jakoukoli vinu dodnes popírá.

Díky technologiím DNA bylo rovněž zjištěno, že za smrtí holčičky má stát muž, který není příbuzným zavražděné.

Zdroj: Youtube

V roce 2006, tedy deset let po smrti JonBenét, se k vraždě přiznal jednačtyřicetiletý učitel na základní škole John Mark Karr. Tvrdil, že je pedofil a že dívku omámil drogami, znásilnil a zabil. V jeho výpovědi však podle policie byla řada nesrovnalostí. Tuto verzi událostí zpochybnila jak pitva mrtvé dívky, která neodhalila v těle stopy drog, tak i fakt, že v době zločinu muž pobýval v Alabamě.

Čtvrtstoletí od vraždy

Boulderská policie u příležitosti pětadvacátého výročí vraždy JonBenét publikovala nové prohlášení. Uvedla mimo jiné, že aktivně „používá nové technologie za účelem zlepšení vyšetřování“. Informovala také, že pravidelně kontroluje shody vzorků DNA s cílem tento případ vyřešit. 

„Díky ohromným pokrokům technologií DNA bylo několik podezřelých prověřeno systémem za účelem zjištění či vyvrácení shody. Coloradští vyšetřovatelé aktualizovali více než 750 vzorků pomocí nejnovější technologie DNA,“ stojí také v prohlášení.

Prezident John F. Kennedy s manželkou Jacqueline zdraví členy Brigády 2506, rok 1962
Vražda opředená tajemstvím. USA odtajnily dokumenty o útoku na Kennedyho

Smrt malé holčičky je přesto dodnes záhadou. Vyšetřovatelé si neví rady ani s dopisem únosců nalezeným na místě činu, který je neobvyklý ať už svým rozsahem či specifickou výší výkupného.