Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze světa

24.8.2018

Firma, která postavila janovský most, má problém. Spojují ji s mafií

Společnost Società Italiana Condotte D’Acqua Spa, která stojí za stavbou zříceného Morandiho mostu v severoitalském Janově, čelí v posledních letech vyšetřování kvůli napojení na známou mafii ’Ndrangheta. Ta je mimo jiná zmiňována i v případu úkladné vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka.  

24.8.2018

Lennonův vrah se z vězení nedostane. Soud znovu zamítl jeho žádost

Muž, který v prosinci roku 1980 usmrtil populárního hudebníka Johna Lennona, byl se svou žádostí o podmínečné propuštění už podesáté odmítnut. Soud se vyjádřil, že takový krok by se „neslučoval s bezpečností společnosti“. Mark Chapman, jak zní jméno pachatele, bude moci o propuštění na svobodu znovu požádat v roce 2020.

24.8.2018

Uplácel Trump pornohvězdu Stormy Daniels? Jeho právník tvrdí, že ano

Někdejší osobní právník Michaela Cohena prohlašuje, že mu dal americký prezident osobně za úkol uplatit ženy, které měly s Donaldem Trumpem sexuální poměr. Skandální informaci sdělil médiím Cohenův právní zástupce Lanny Davis poté, co jeho klient učinil dohodu s prokuraturou a v úterý se u soudu přiznal k porušení zákona o financování volební kampaně.    

DOTYK.CZ
24.8.2018

Víra hory přenáší. Slavné poutě světových náboženství se konají ve stínu teroru

Fakt, že dva miliony muslimů absolvovaly letos v srpnu svou každoroční pouť do Mekky, zaznamenala i některá česká média. Méně se ví o tom, že prakticky v téže době vrcholila také svatá pouť hinduistů. A začala i jedna z nejvýznamnějších náboženských poutí křesťanů. Poutě na svatá místa jsou v posledních letech stále populárnější, poutníci však bohužel také stále častěji čelí násilí.

23.8.2018

Zpět do Maroka. Španělsko vrátilo migranty, kteří pronikli do enklávy Ceuta

Více než stovka migrantů, kteří ve středu překonali šest metrů vysoký plot s ostnatým drátem, oddělující Maroko od španělské enklávy Ceuta, se ze svého pobytu na území Evropské unie příliš dlouho netěšila. Španělsko je obratem deportovalo a nyní jsou zpět v Maroku.

23.8.2018

Boj za práva žen. Švédsko vydalo manuál feministické zahraniční politiky

Příručka feministické zahraniční politiky, kterou ve čtvrtek zveřejnila na svých internetových stránkách švédská vláda, má představovat určité ponaučení pro ostatní země z přístupu skandinávského národa k celosvětové podpoře práv žen. Manuál v angličtině je určen pro zahraniční vlády a skupiny zabývající se lidskými právy. Má shrnovat čtyři roky práce na prosazování otázky rovnosti mužů a žen v rámci mezinárodní agendy země. 

23.8.2018

Trump se zastal bývalého šéfa kampaně. Svého ex-právníka naopak obvinil ze lži

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru, který ve středu poskytl televizi Fox News, podpořil bývalého šéfa své volební kampaně Paula Manaforta. Toho porota shledala v úterý vinným z daňových úniků a finančních podvodů. Naopak svého bývalého osobního právníka Michaela Cohena, který se přiznal mimo jiné k tomu, že na Trumpův příkaz manipuloval se záznamy o financování voleb, přímo obvinil ze lži a spolupráci s ním bagatelizoval.

23.8.2018

Boj o migranty pokračuje. Šéf Evropského parlamentu se opřel do zemí V4

Italská vláda nadále odmítá vylodění migrantů z lodi Diciotti, dokud si je další členské země EU nerozeberou. Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani při této příležitosti obvinil země Visegrádské skupiny (V4), kam patří i Česká republika, že nejsou solidární s Itálií. Podle něj by totiž měly začít přijímat migranty i z dalších členských zemí, nebo budou potrestány. 

23.8.2018

Brexit bez dohody? Britská vláda je připravena na všechny možnosti

Britská vláda se začíná připravovat na možnost, že země opustí EU bez uzavření dohody o brexitu. Britský ministr pro brexit Dominc Raab dnes na tiskové konferenci představil první sérii dokumentů, které by měly zmírnit případné škody. Zodpovědná vláda musí být připravena na všechny varianty, vysvětlil tento krok Raab. 

23.8.2018

Porošenko se omluvil za nesplněné sliby. Mír v Donbasu je v nedohlednu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyjádřil lítost nad nesplněnými sliby z volební kampaně před čtyřmi lety. Porošenko tehdy slíbil, že boje s proruskými separatisty budou mít rychlý průběh. Konflikt však trvá dodnes a vyžádal si již více než deset tisíc mrtvých. Informovala o tom Česká televize.

23.8.2018

Snaha umlčet tisk? Policie v Drážďanech zasáhla proti novinářům

Německá policie minulý čtvrtek zasáhla proti reportérům veřejnoprávní televize ZDF, kteří natáčeli demonstraci krajně pravicové organizace Pegida v Drážďanech. Jeden z demonstrantů požadoval, aby reportéři přestali akci natáčet. Na veřejnost následně pronikly informace, že demonstrant je zaměstnancem zemského kriminálního úřadu. Ministryně spravedlnosti požaduje prošetření události. Informaci přinesla Česká televize.

23.8.2018

Matka neandertálka, otec denisovan. Vědci našli prvního hybrida obou druhů

Dávno vyhynulí příbuzní moderních lidí, denisované a neandertálci, k sobě měli mnohem blíže, než se až dosud předpokládalo. Vědci totiž zjistili, že spolu mohli splodit děti. Podle odborného časopisu Nature objevili kůstku dívky, jež se narodila přibližně před 50 tisíci let denisovanskému otci a neandertálské matce. 

AKTUALIZOVÁNO
23.8.2018

Útočník nedaleko Paříže ubodal svou sestru a matku. Křičel Alláhu Akbar

/VIDEO/ Dva lidi zabil, jednoho těžce zranil. K útoku Kamela Salhiho, který na předměstí Paříže napadl trojici osob, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Podle francouzských médií však šlo spíše o důsledek rodinného sporu. Muž podle svědků vykřikoval muslimskou frázi „Alláhu Akbar“ (Alláh je veliký). Policie útočníka zastřelila. Informaci zveřejnil britský deník Mirror.

23.8.2018

Manafort unikl uznání viny ve všech bodech o jediný hlas, řekla porotkyně

Dvanáctičlená porota uznala bývalého šéfa Trumpovy volební kampaně Paula Manaforta vinného v osmi z celkových 18 bodů obžaloby. Porotkyně Paula Duncanová televizní stanici Fox News sdělila, že uznání viny ve všech bodech zabránil pouhý jeden hlas.

23.8.2018

Nahrávka vůdce Islámského státu: Vytrvejte v boji, vyzývá stoupence

Teroristé z Islámského státu zveřejnili nahrávku, na které má hovořit vůdce organizace abú Bakr Bagdádí. Stoupence vyzývá, aby setrvali v boji i navzdory nedávným porážkám. Podle agentury Reuters však zatím není najsné, zda je na nahrávce skutečně hlas Bagdádího.

23.8.2018

K Havajským ostrovům se blíží hurikán Lane. Školy i úřady zůstaly zavřené

K pobřeží Havajských ostrovů se blíží hurikán Lane. Úřady občanům doporučily zásobit se jídlem a vodou a uzavřely místní školy i veřejné instituce. Obyvatelé ostrovů mají k dispozici bezpečnostní kryty. Havajský guvernér David Ige požádal prezidenta Trumpa o vyhlášení přírodní katastrofy. 

23.8.2018

Smrt skotského rebela Williama Wallace: na popraviště byl dovlečen úplně nahý

Je teplý letní den 23. srpna 1305. Ulicemi kolem smithfieldského tržiště v Londýně běží pár koní. Za sebou vleče kůl, k němuž je za nohy přivázán nahý muž. Koně ho táhnou tři až šest kilometrů londýnskými ulicemi. Když ho konečně dosmýkají k popravišti, zavalí přihlížející dav nahého odsouzence odpadky a exkrementy. Začíná poprava skotského rebela Williama Wallace.

22.8.2018

Spojené státy deportovaly do Německa posledního nacistu. Soud jej zřejmě nečeká

Poslední známý žijící nacista, který se dlouhá léta zdržoval na území USA, byl v úterý deportován do Německa. Jeho jméno je Jakiv Palij, je mu 95 let a za druhé světové války působil jako hlídač v koncentračním táboře Trawniki. Vzhledem k věku a také nedostatku důkazů je nepravděpodobné, že by se z válečných zločinů ještě někdy musel zodpovídat soudu.

22.8.2018

Sovětská okupace? Nesouhlasíme. Kreml odmítá odškodnit pobaltské státy

Ruský Kreml odmítl jak pojem "sovětská okupace", tak i jakékoli odškodnění za v roce 1940 způsobené škody, které by měl vyplatit pobaltským republikám Estonsku, Litvě a Lotyšsku. Uvedl to ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zástupci všech tří států se však nevzdávají a v případě potřeby se chtějí domáhat mezinárodního práva u OSN.

22.8.2018

Turisté se koupali nazí v římské kašně. Itálie není vaše koupelna, zuří Salvini

/VIDEO/ Dva turisté se v neděli koupali nazí v kašně na Benátském náměstí v Římě, a to přímo ve fontáně poblíž známého Oltáře vlasti. Chování cizinců rozzlobilo italského ministra vnitra Mattea Salviniho, který jim na Twitteru vzkázal, že postrádají vzdělání a Itálie není jejich koupelnou.

22.8.2018

Zpevnit, nebo úplně strhnout. Experti se bojí pádu další části janovského mostu

Most Ponte Morandi, jehož zřícená část usmrtila v italském Janově minulý týden 43 lidí, musí být buď celkově zpevněn, anebo kompletně stržen. Vyplývá tak ze zprávy vládních expertů, kterou ve středu zveřejnila agentura ANSA. Příčinou, kvůli které hrozí nebezpečí i dalším lidem, je vysoký stupeň koroze v nejméně jednom mostním pilíři.

DOTYK.CZ
22.8.2018

Očista internetové žumpy. Umělá inteligence zatočí s falešnými zprávami

Boj s falešnými zprávami, tzv. fake news, šířícími dezinformace připomíná boj s větrnými mlýny, nebo příslovečnou hydru, které, když useknete jednu hlavu, narostou dvě nové. Přestože se s nimi sociální sítě snaží bojovat, vymýtit se je nedaří. Pomoci by jim však mohl algoritmus vyvinutý na Michiganské univerzitě, který dokáže identifikovat falešné zprávy lépe než člověk.

22.8.2018

KLDR pokračuje v jaderném zbrojení, máme vážné obavy, tvrdí report pro OSN

Podle zprávy, kterou Organizaci spojených národů sestavila Mezinárodní agentura pro atomovou energii, je zřejmé, že Severní Korea stále pokračuje ve svém nukleárním programu. Jedná se tak o další prohlášení, které příslib vůdce Kim Čong-una ohledně ukončení jaderného zbrojení zpochybňuje.

22.8.2018

Největší expert Al-Káidy na výbušniny je mrtev. Zabily jej americké drony

Jeden z nejvýznamnějších bombových expertů Al-Káidy Ibrahím Hasan Asírí zemřel loni při náletu dronu v Jemenu. S odkazem na prohlášení vysokého představitele o tom informovala stanice ABC News. Šestatřicetiletý Saúdský Arab byl zodpovědný za několik atentátů, mezi nimiž byl i neúspěšný útok na letadlo nad Detroitem během Vánoc v roce 2009.

22.8.2018

Přes sto migrantů opět proniklo do španělské enklávy. Útočili nehašeným vápnem

/VIDEO/ Více než sto migrantů proniklo ve středu z Maroka do španělské enklávy Ceuta. Ta se nachází na severním pobřeží Afriky. Informovala o tom agentura AP. Uprchlíci také zaútočili na policisty, kteří se je snažili zadržet, přitom použili kyselinu a nehašené vápno, která způsobuje popáleniny. Při potyčce bylo zraněno sedm policistů a několik migrantů.

22.8.2018

Svět se obává hrozby z Terminátora. OSN projedná zákaz vraždících robotů

Apokalyptická vize budoucnosti, ve které zbytky lidstva bojují proti vraždícím robotům, by nemusela být až takovou sci-fi, jako ve filmu Terminátor. Myšlenka, že by neživý stroj rozhodoval o hodnotě lidského života, vyvolává široký odpor, kterým se na konci srpna bude zabývat i OSN.

22.8.2018

Policie v Berlíně zadržela atentátníka. Plánoval bombové útoky

Německá policie zadržela v Berlíně ve středu ráno 31letého Čečence Magomeda-Aliho S., který je podezřelý z plánování atentátů v Německu. Napsala to agentura DPA s odkazem na informace policejního vyšetřovatele. Původní zprávy hovořily o tom, že atentátník je Rus. Na zátah byla nasazena německá protiteroristická jednotka GSG 9 i další policejní složky.

22.8.2018

Kauzy kolem Trumpa pokračují. Navedl mě na trestný čin, tvrdí jeho exprávník

Skandály kolem pracovníků amerického prezidenta Donalda Trumpa neberou konce. Ve středu totiž právní zástupce Michaela Cohena uvedl, že Trump navedl jeho klienta ke spáchání trestného činu. Cohen tehdy pracoval pro amerického prezidenta jako osobní právník. Informovala o tom agentura Reuters. 

22.8.2018

V Nizozemsku najel řidič do budovy radnice. Auto poté explodovalo

Do budovy radnice v nizozemském Bemmelu vjel v noci na středu řidič s autem. Ve vozidle převážel plynovou láhev, která posléze explodovala a auto celé shořelo. Informoval o tom nizozemský server Omroepdelderland.

22.8.2018

Venezuelu postihlo zemětřesení o síle 7,3 stupně. Otřesy byly cítit i v Kolumbii

Severovýchodní pobřeží Venezuely a část Karibiku zasáhlo v úterý silné zemětřesení. Podle americké geologické služby USGS mělo sílu 7,3 stupně Richterovy škály, což je nejvíce od roku 1900. Venezuelští seismologové naměřili 6,3 stupně. Ohnisko zemětřesení se však nacházelo v hloubce asi 123 kilometrů pod povrchem. Informace o případných škodách či zraněných zatím k dispozici nejsou. Informovala o tom agentura AP.

22.8.2018

Babišova vypískání při projevu k 50. výročí okupace si všímá i zahraniční tisk

Český premiér Andrej Babiš byl v úterý v Praze vypískán, když vystoupil u příležitosti 50. výročí sovětské invaze do Československa, všímá si německá tisková agentura DPA. Babiš, kdysi člen Komunistické strany Československa, mluvil při pietním aktu, když se jeho slova utopila v pískotu a pokřiku "Hanba!" od demonstrantů v davu, píše DPA. 

21.8.2018

Exšéf Trumpovy kampaně Manafort je částečně vinný z daňových podvodů

Americká porota uznala Paula Manaforta, někdejšího šéfa Trumpovy volební kampaně, vinným v osmi bodech obvinění. Manafort byl obviněn z defraudací a daňových podvodů.

21.8.2018

Buďte spojenci a zpřísněte sankce vůči Rusku, apeloval Hunt na Evropskou unii

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt požádal o zpřísnění sankcí Evropské unie vůči Rusku a varoval, že "agresivní a zhoubné jednání" Ruska "podkopává mezinárodní řád". Informuje o tom agentura DPA.

21.8.2018

Kamerunská policie rozbila mezinárodní gang pašeráků luskounů

Policie v Kamerunu rozehnala mezinárodní pytláckou tlupu a zatkla šest překupníků, jejichž rukama prošlo víc než 700 kilogramů šupin afrických luskounů. Tyto šupiny jsou velmi žádané v tradiční čínské medicíně kvůli údajným magickým, léčivým a afrodisiakálním účinkům. Luskouní maso se navíc považuje za pochoutku v mnoha asijských a afrických zemích.

AKTUALIZOVÁNO
21.8.2018

Srpen 1968 byl jako hororový film. Politici musí bránit svobodu, řekl Kiska

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, VIDEO/ Slovenský prezident Andrej Kiska připomněl ve svém projevu k 50. výročí okupace Československa pěti armádami Varšavské smlouvy, že okupace vedla k převzetí moci becharakterními jedinci a k šikanování milionů lidí. Za povinnost dnešních politiků označil ochranu svobody. Samotnou okupaci přirovnal k hororovému filmu.

21.8.2018

Loď se 177 běženci přistála na Sicílii. Migranti ale nesmějí opustit palubu

K sicilskému pobřeží dorazila v noci z pondělí na úterý loď italské pobřežní stráže, na jejíž palubě se nachází přibližně 177 migrantů. Těm však ani během úterý nedovolila italská vláda vystoupit z lodi. Informuje o tom agentura DPA.

21.8.2018

Do vstupní brány irského vládního areálu nabourala žena. Byla zatčena

Irská policie informovala v úterý o tom, že do vstupní brány komplexu vládních budov v Dublinu nabourala osobním autem blíže neidentifikovaná řidička. Při incidentu nebyl nikdo zraněn, řidička byla zadržena. Policie zatím nezveřejnila, co k havárii vedlo. Informuje o tom agentura DPA.

21.8.2018

Stěžovala si na hlasitost muslimského svolávání k modlitbě. Půjde do vězení

Indonéský soud odsoudil čtyřiačtyřicetiletou ženu na 18 měsíců do vězení kvůli tomu, že si stěžovala na hlasitost muslimského svolávání k modlitbě. Jde zatím o poslední rozsudek vynesený na základě kontroverzního zákona o rouhání, proti němuž dlouhodobě bojují organizace pro lidská práva. Indonésie je země s největším počtem muslimů na světě.

21.8.2018

USA vydaly do Německa bývalého dozorce koncentračního tábora

Německo převzalo v úterý pětadevadesátiletého Jakiwa Palije, bývalého dozorce v nacistickém koncentračním táboře Trawniki v Polsku, kde bylo v listopadu 1943 povražděno během jednoho dne víc než šest tisíc lidí. Palij žil od roku 1949 ve čtvrti Queens v New Yorku. O to, aby ho zbavila amerického občanství a vyhostila ho ze země, usilovala americká vláda bezmála dvacet let. Infornuje o tom agentura AFP. 

21.8.2018

Ve Švédsku se po srážce s ptákem zřítila stíhačka. Pilot se katapultoval

Na jihu Švédska se pravděpodobně po střetu s hejnem ptáků zřítila stíhačka JAS-39 Gripen. Pilot se katapultoval a byl převezen do nemocnice, jeho stav je údajně "vzhledem k daným okolnostem" dobrý. Nikdo další nebyl při nehodě podle dosavadních informací zraněn, uvedl server RT.  

21.8.2018

Slovenští politici: Je naší povinností chránit svobodu. Komunismus byl zločinný

Porušení Varšavské smlouvy se v srpnu 1968 týkalo celého Československa, proto se k němu dnes vyjadřují také slovenští politici. Prezident Andrej Kiska například uvedl, že povinností všech je ochrana svobody, poslanec Národní rady SR Miroslav Beblavý pak připomněl hrůzný zážitek, s nímž se tehdy musela vypořádat jeho matka.

21.8.2018

Před záplavami v indické Kérale uprchl již milion lidí, mrtvých je nejméně 410

Počet lidí, kteří museli uniknout před ničivými záplavami na jihozápadě Indie, již dosáhl jednoho milionu. Smrt v devastujících vodách již od začátku června nalezlo nejméně 410 jedinců, přičemž je pravděpodobné, že se nejedná o konečnou cifru. Při záchranných akcích vypomáhají i téměř tři tisíce rybářů, těm ale v mnoha případech přeživší nevěří.

21.8.2018

Zbytek janovského mostu bude stržen, první rodiny z okolí získaly nové bydlení

Nikoli rekonstrukce, ale totální demolice. Zbytek mostu Ponte Morandi v italském Janově, jehož část se minulý týden zřítila a usmrtila 43 lidí, půjde s vysokou pravděpodobností k zemi. Hasiči se momentálně snaží zachránit osobní majetek lidí, kteří žili v okolních budovách. Některé rodiny již ve čtvrti Bolzaneto získaly nové bydlení.

21.8.2018

Český řidič, který v Janově přežil pád mostu, opustil nemocnici

Zraněný řidič kamionu pražské dopravní společnosti Sped-it Martin Kučera byl dnes propuštěn z nemocnice v italském Janově a večer dorazí do Prahy. ČTK to řekl jednatel společnosti Václav Zázvůrek. Kamion spadl v úterý z Morandiho mostu na frekventované dálnici na severu Itálie poté, co se část mostu zřítila. Při neštěstí zemřelo 43 lidí.

21.8.2018

Tálibán ostřeloval prezidentský palác v Kábulu, rakety nikoho nezranily

Afghánská policie uvedla, že v době, kdy měl v Kábulu projev prezident Ašraf Ghaní, odpálilo hnutí Tálibán několik raket. Ty dopadly nedaleko jak prezidentského paláce, tak americké ambasády. Zraněn údajně nebyl nikdo. Budova, u níž se věří, že z ní hnutí odpalovalo, byla zničena.

21.8.2018

V Drážďanech byla znásilněna Češka, pachatele policie hledá

V neděli ráno byla v německých Drážďanech znásilněna osmadvacetiletá Češka. Incident se stal v místě zvaném Großen Garten, kam žena mířila z náměstí Lennéplatz. Podle drážďanského rádia byl pachatel tmavé pleti. Policie po něm nyní pátrá, přičemž vyzvala k pomoci i kohokoli, kdo by mohl poskytnout jakékoli užitečné informace.

20.8.2018

S okupací z roku 1968 souhlasí víc než třetina Rusů. Mladí netuší, o co jde

Více než třetina Rusů souhlasí s tím, že vpád sovětských vojsk do Československa v roce 1968 byl správný, zhruba polovina pak nemá tušení, o co se tehdy vlastně jednalo. „Výsledky průzkumu odrážejí návrat Ruska k propagandě z Brežněvovy éry,“ prohlášuje Lev Gudkov z ruského ústavu Levada Center. Mezi mladými lidmi v rozmezí 18 a 35 let má povědomí o okupaci průměrně jeden člověk z desíti.

AKTUALIZOVÁNO
20.8.2018

Na jihu Itálie zabíjel živel. V rozvodněné řece zemřelo jedenáct lidí

Osudným se stal jedenácti turistům výlet do soutěsky poblíž italské obce Civita. Silný déšť totiž dopomohl k tomu, že se řeka rozvodnila a nabyla sílu, načež proud nešťastníky strhl a uvěznil ve svých vlnách. Podle agentury DPA se podařilo zachránit dvanáct lidí. Minimálně tři další se stále pohřešují.

20.8.2018

Kurz chce uzavřít evropské přístavy. Stejného názoru jsou i Muscat či Babiš

Příliv migrantů musí být zastaven. Prohlásil to o víkendu v telefonickém rozhovoru s premiérem Malty rakouský kancléř Sebastian Kurz, který zároveň požaduje, aby před uprchlickými loďmi přibouchly svá vrata všechny evropské přístavy. Podobně se v rozhovoru pro deník Právo vyjádřil i český premiér Andrej Babiš.

20.8.2018

Při záplavách v Indii evakuovali 22 tisíc lidí. Déšť konečně polevil

Poté, co monzunové deště zasáhly stát Kérala na jihozápadě Indie, bylo během neděle evakuováno 22 tisíc lidí. Masivní povodně již od června zabily 370 jedinců, nyní však pomalu ustávají a situace se začíná měnit k lepšímu. Tisíce lidí se však stále nemohou navrátit do svých domovů, mnoho z nich navíc později nebude mít dostatek financí na opravy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT