Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze světa

3.8.2018

Teroristický útok? Cvičení na letecké základně USA vyvolalo pozdvižení

Základna amerických vzdušných sil Wright-Patterson v Ohiu musela veřejně prohlásit, že na ní ve čtvrtek nedošlo k žádnému incidentu s vraždícím střelcem. Nácvik zásahu proti takovému střelci byl součástí normálního plánovaného cvičení. Někdo z okolí si však myslel, že jde o skutečný útok, a zavolal 911.

3.8.2018

Šéf OSN pro lidská práva: Nechci litovat, že jsem mlčel, když jsem měl mluvit

Mlčením si žádnou úctu nezískáte - žádnou, prohlásil ve čtvrtek vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn, který obhajoval své kritické vystupování v dané funkci. Koncem srpna v ní končí, jeho nástupce zatím není znám.

3.8.2018

Mnangagwa se prohlásil v Zimbabwe vítězem voleb, jeho soupeř výsledek odmítá

Podle zimbabwské volební komise vyhrál prezidentské volby v této africké zemi její současný vůdce Emmerson Mnangagwa. Po sečtení hlasů ze všech 10 provincií prý získal 50,8 procenta hlasů, zatímco opoziční vůdce Nelson Chamisa 44,3 procenta. Podle Chamisy byly volby zmanipulované. V zemi vypukly nepokoje, jež dosud stály šest lidských životů.

DOTYK.CZ
3.8.2018

Operace Sunshine: Před 60 lety podplula americká jaderná ponorka severní pól

Bylo 3. srpna 1958, čtvrt na dvanáct dopoledne. Velící důstojník na jaderné ponorce Nautilus William R. Anderson právě oznámil posádce: "Pro svět, pro naši vlast a pro námořnictvo - severní pól." Vyvrcholila cesta, kterou kdysi předpověděl Jules Verne. Ponorka se 116 muži na palubě dosáhla hluboko pod ledem nejsevernějšího bodu planety.

3.8.2018

Návrat starých časů? V Německu bude opět hlásit večerku ponocný

Bez instituce ponocného neboli nočního hlídače se ve středověku neobešla žádná větší obec. V německém Mannhaimu se k této tradici vracejí a už mají i vhodného kandidáta. Novým „nočním starostou“, jak se obnovená funkce oficiálně nazývá, bude sedmadvacetiletý student Henrik Meier. Ten zvítězil v konkursu nad čtyřicítkou dalších uchazečů.    

2.8.2018

Pomsta po dvaceti letech. V Texasu zastřelili známého kardiologa

/VIDEO/ V Texasu zastřelili známého kardiologa Marka Hausknechta. Chirurg, který ošetřoval i bývalého prezidenta George Bushe staršího, se stal obětí střelce dne 20. července, když jel na kole. Informoval o tom server CNN. Podezřelým je bývalý policista z Houstonu, po kterém nyní vyšetřovatelé pátrají. Důvodem vraždy je podle nich dvacet let stará zášť.  

2.8.2018

Ovlivňování voleb? Rusko v tom pokračuje a není samo, říká šéf tajných služeb

Rusko i nadále pokračuje v úsilí o ovlivňování americké politiky před prezidentskými volbami. Prohlásil to ve čtvrtek šéf tajných služeb Spojených států Dan Coats. Uvedl rovněž, že Trump sám výslovně nabádal zpravodajskou komunitu, aby pro ní byl boj proti zásahům nejvyšší prioritou. Podle něj však není Rusko jedinou zemí podnikající podobné útoky. Informoval o tom server CNN.

2.8.2018

Jemenský přístav Hudajdá opět pod palbou. Nálety si vyžádaly desítky obětí

Jemenský přístav Hudajdá opět zasáhly bomby. Ty si vyžádaly 26 mrtvých a několik desítek zraněných. Zasáhly oblast, kde se nachází městská nemocnice a rušný rybí trh. S odkazem na místní zdravotníky o tom informovala agentura Reuters. Nálety má podle agentury na svědomí koalice vedená Saúdskou Arábii, která pomáhá jemenské vládě v boji proti povstalcům.

2.8.2018

Slavný hrad ze seriálu Hra o trůny je na prodej. Za 14 milionů

/VIDEO/ Máte slabost pro hrady a zámky? Pokud navíc disponujete přebytečnými miliony, můžete si část takového hradu koupit na severu Irska. Bonusem pak může být skutečnost, že tato stavba figurovala v populárním seriálu Hra o trůny. Prodávaná část nemovitosti sestává ze šesti bytových jednotek a je k dispozici v přepočtu za 14 milionů korun. Informoval o tom britský server The Telegraph.

2.8.2018

Pátrání po ukradených klenotech pokračuje. Zapojil se i Interpol

Pátrání po zlodějích, kteří ve středu ukradli královské klenoty z katedrály na jihu Švédska, stále pokračuje. Nyní se však rozšiřuje i na mezinárodní pole. Informoval o tom server švédského listu The Local.

2.8.2018

Papež změnil postoj Vatikánu k trestu smrti. Je nepřípustný, řekl

Papež František změnil postoj římskokatolické církve k trestu smrti. Podle něj je nepřípustný za všech okolností. Jde o obrat, jelikož předchozí katechismus uváděl, že trest smrti je v některých případech povolen. S odkazem na prohlášení Vatikánu o tom informoval server BBC.

2.8.2018

Cestující natočil pád letadla v Mexiku. Vidět je start, hrozivý dopad i panika

/VIDEO/ Úterní havárie letadla v mexickém Durangu dopadla – i přes četná zranění – nakonec dobře, přežilo všech 101 lidí. Den po incidentu se na internetu objevilo video, v němž jeden z pasažérů zachytil na mexickém letišti nejen start letounu, ale rovněž i jeho nešťastný dopad. Slyšet je také panika, jež následně ovládla ostatní cestující.

2.8.2018

Smrt ruských reportérů v Africe: Mohlo jít o vraždu na objednávku

Trojice ruských novinářů byla tento týden zastřelena během přepadení ve Středoafrické republice. Případ znovu rozvířil diskuse o riziku, které ruští novináři podstupují i přesto, že počet nevyjasněných úmrtí při výkonu této profese stoupá. O případu informoval deník Washington Post.

2.8.2018

Evropu sužují extrémní vedra. V Pyrenejích může padnout historický rekord

Starý kontinent v posledních dnech trpí pod návalem extrémních veder. V Praze se údajně čtvrteční teplota může vyšplhat až na 37 stupňů, pořád to však zdaleka není nejvíce. Vůbec nejvyšší výheň totiž hlásí Španělé, Portugalci a Francouzi – na Pyrenejském poloostrově se dokonce předpokládá překročení 48 stupňů.

2.8.2018

Protesty po volbách v Zimbabwe si vyžádaly tři mrtvé. OSN radí zdrženlivost

Poté, co lidé bezprostředně po pondělních volbách začali protestovat v hlavním městě Zimbabwe Harare, nařídila vláda veškeré nepokoje rozehnat. Zásah, v němž vojáci mimo jiné stříleli do davu civilistů, si vyžádal tři mrtvé, což vyvolalo obavy a pohoršení i daleko za hranicemi země.

1.8.2018

Erdogan žádá obnovení trestu smrti, jako záminku uvedl smrt matky a dítěte

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu 1. srpna uvedl, že požádá-li jej parlament, nevidí jinou možnost než obnovit trest smrti. Krátce předtím se vrátil z pohřbu matky a jejího dítěte, zabitých při bombardování, z něhož Erdogan obviňuje kurdské povstalce.

1.8.2018

Kongo hlásí novou epidemii eboly, tentokrát udeřila na východě země

Demokratická republika Kongo oznámila ve středu nové propuknutí epidemie smrtelného virového onemocnění ebola. Pouhý týden poté, co skončila nákaza na severozápadě, vypukla nová na východě země. Zatím si vyžádala dvacet obětí. 

1.8.2018

Eiffelovka je zavřená, jejím zaměstnancům vadí nový systém vstupu na věž

Zaměstnanci Eiffelovy věže zavřeli ve středu odpoledne přístup na věž na protest proti novému systému vstupu, který podle jejich názoru vytváří obrovské fronty. Vchod do věže je blokován od 15 hodin středoevropského času. Zaměstnanci jsou připraveni vstoupit od čtvrtka do stávky.

1.8.2018

Británie usiluje o podporu členských zemí EU, aby se vyhnula "divokému rozchodu"

Británie má stále silnější obavy z toho, že se jednání o brexitu rozpadnou, proto se snaží obejít Brusel a přesvědčit jednotlivé členské státy Evropské unie, aby se spolu s ní vrátily k plánům budoucích ekonomických vazeb. Píše o tom agentura AFP.

1.8.2018

V americkém San Antoniu ukradli žraloka. Odvezli ho v dětském kočárku

Bezpečnostní kamery v akváriu v americkém San Antoniu zachytily kuriózní krádež. Dva muži a žena z nádrže vytáhli žraloka a ven ho propašovali v dětském kočárku. O případu informoval zpravodajský portál Fox News.

1.8.2018

Trump zavelel: Zastavte pátrání po ruském vlivu v prezidentských volbách

Americký prezident Donald Trump vyzval ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, aby ihned zastavil pátrání po ruském vlivu v prezidentských volbách. Informuje o tom agentura AFP. 

1.8.2018

Aktivista Tommy Robinson uspěl s odvoláním, soud ho na kauci propustil

Britský pravicový aktivista Tommy Robinson uspěl se svým odvoláním proti rozsudku za pohrdání soudem a byl ve středu 1. srpna propuštěn na kauci. Třiatřicetiletý Robinson se původně k obvinění doznal a v květnu byl odsouzen na 13 měsíců za to, že natáčel před soudem během probíhajícího procesu. Informuje o tom BBC.

1.8.2018

V Kolíně nad Rýnem objevili knihovnu z druhého století. Postavili ji Římané

Archeologové v Kolíně nad Rýnem odkryli pozůstatky zřejmě nejstarší veřejné knihovny na německém území. Stavba podle odhadů vznikla ve druhém století našeho letopočtu a sloužila k uložení až dvaceti tisíc svitků. Informaci zveřejnil deník The Guardian.  

1.8.2018

Prosím, pomozte. Islamisté zveřejnili videa se zajatým Italem a Japoncem

/VIDEO/ Radikálové zveřejnili další videa se svými vězni. Na nahrávkách, které pořídila islamistická skupina, je vidět a Ital a Japonec, kteří jsou údajně zadržováni v Sýrii a prosí o pomoc. Informovala o tom agentura AP.

1.8.2018

Zloději ve Švédsku ukradli královské klenoty. Odjeli na motorovém člunu

Švédská policie pátrá po zlodějích, kteří v úterý vtrhli do katedrály ve městě Strängnäs poblíž Stockholmu na jihovýchodě země a ukradli dvě královské koruny a další klenoty. Muži poté z místa odjeli na motorovém člunu. Informoval o tom server BBC.

1.8.2018

Stigma diktátora. Rodiště Franca odmítá pohřbít jeho ostatky na místním hřbitově

Radní španělského města Ferrol, které je rodištěm diktátora Francisca Franca, odmítají pohřbít jeho ostatky na místním hřbitově. Dokument o zákazu pohřbení schválili tento týden. Španělský diktátor, který zemřel v roce 1975, je zatím pohřben v památníku v Údolí padlých. Nová španělská socialistická vláda se však před několika měsíci rozhodla jeho ostatky z památníku exhumovat a předat rodině. Monument by se poté měl změnit na místo usmíření.

1.8.2018

Žádné burky a nikáby na veřejnosti. V Dánsku začal platit zákaz

Od středy v Dánsku platí zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Opatření, které tamní vláda schválila letos v květnu, je zaměřené zejména na burky a nikáby. Severská země se tak připojuje například k Francii, Belgii či Rakousku, které už podobné opatření zavedly dříve. Každému, kdo zákaz poruší, hrozí pokuta. Informovala o tom agentura Reuters.

1.8.2018

Na severu Mexika havaroval letoun, poté shořel. Zranilo se 49 lidí

Letoun na severu Mexika musel krátce po startu nouzově přistát v poli, krátce poté jej zachvátily plameny. Na palubě bylo 97 cestujících a čtyřčlenná posádka. Při nehodě sice nikdo nezahynul, ale 49 lidí bylo převezeno do nemocnice, přičemž pilot a několik cestujících utrpěli těžká zranění. Informoval o tom server BBC. 

31.7.2018

Facebook odhalil rozsáhlou manipulační kampaň. Podezírá z ní Rusy

Společnost Facebook v úterý zrušila 32 falešných účtů, které se podle ní podílely na tom, co působilo jako koordinovaná snaha o ovlivnění veřejného mínění před americkými listopadovými volbami. Firma podle svého prohlášení zaznamenala náznaky, že se na této aktivitě podílelo Rusko, ale identifikovat původce této kampaně nedokáže.

31.7.2018

Mars se přiblížil k Zemi. Jde o nejkratší vzdálenost za posledních patnáct let

Planeta Mars sousedící se Zemí jí je v současnosti nejblíž za posledních patnáct let, díky čemuž je možné ji neobyčejně jasně vidět. Astronomové celého světa proto zaměřují své dalekohledy na nebe, kde je Mars vzdálen od Země "jen" 57,6 milionu kilometrů. 

31.7.2018

Udělala bych to znovu, tvrdí palestinská teenagerka o facce izraelskému vojákovi

/VIDEO/ Ničeho nelituji, řekla bych, že to byla normální a přirozená reakce. Každý na mém místě by pravděpodobně udělal totéž, tvrdí Ahed Tamimiová, která strávila osm měsíců za mřížemi kvůli tomu, že udeřila do tváře izraelského vojáka. Její útok se stal známým díky videu, jež se lavinovitě rozšířilo v sociálních sítích.

31.7.2018

Schůzka Pompea a íránského ministra zahraničí? K tomu nedojde, tvrdí Američané

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se nesejde se svým íránským protějškem během jednání jihovýchodních asijských národů, které se uskuteční v v Singapuru. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného úředníka ministerstva zahraničí USA. Stalo se tak den poté, co Donald Trump nabídl Teheránu schůzku bez předběžných podmínek.

31.7.2018

Sebevražední útočníci napadli vládní budovu v Džalalabádu, nejméně 15 mrtvých

V afhgánském Džalalabádu došlo v úterý k dalšímu sebevražednému teroristickému útoku, namířenému proti vládní budově. Zahynulo nejméně 15 lidí a minimálně dalších 15 bylo zraněno. Počet mrtvých i zraněných se může ještě zvýšit. Informuje o tom agentura Reuters.

31.7.2018

Povodně v Barmě si vyžádaly nejméně deset životů, 100 tisíc lidí muselo prchat

Deset lidí zahynulo při náhlých povodních, které zaplavily vesnice ve střední a jižní Barmě. Víc než 100 tisíc lidí muselo opustit své domovy. Informuje o tom CNN s odvoláním na barmské úřady.

31.7.2018

Členové Pussy Riot se z vězení nedostali, záhy po propuštění byli opět zatčeni

Tři členky a jeden člen ruské punkové skupiny Pussy Riot, které moskevský soud poslal v polovině července na 15 dní do vězení, zůstávají nadále za mřížemi. Policie je totiž v pondělí bezprostředně po propuštění z věznice znovu zatkla. Údajně jsou obviněni z organizace nepovoleného shromáždění.

31.7.2018

Útok v Tádžikistánu si připsal Islámský stát, podle policie je ale dílem opozice

K útoku proti zahraničním turistům, k němuž došlo v neděli v Tádžikistánu, se přihlásil Islámský stát. Podle tádžické policie ho však ve skutečnosti spáchala zakázaná islámská opoziční skupina a Írán. Oběťmi útoku se stali dva Američané a švýcarský a nizozemský občan. Na místě byl i jeden francouzský turista, ten ale vyvázl bez zranění.

31.7.2018

Vietnamec unesený z Berlína odletěl slovenským vládním speciálem, tvrdí Německo

Trinh Xuan Tranh, bývalý komunistický funkcionář, jenž byl vloni v Německu unesen mužem "česko-vietnamské" národnosti, pravděpodobně odletěl zpět do Vietnamu slovenským vládním speciálem. Tranhova obhájkyně nazvala případ "jako z dob studené války". Obžalovaný z únosu Long N. H. si pak odsedí téměř čtyři roky za mřížemi.

31.7.2018

Rozšíří se systém občanských průkazů i na Brity? Země nechce další skandál

Do systému, v němž se bude ve Spojeném království žádat o občanské průkazy, by se měli po brexitu nově registrovat mimo občany EU také rodilí Britové. Země tak chce zamezit podobným přehmatům, jaký se udál dříve v letošním roce, kdy byli přistěhovalci s povolením k pobytu neprávem nařčeni z nelegální migrace.

31.7.2018

Jižní Korea a KLDR snižují napětí. Generálové jednali v demilitarizované oblasti

Snížit napětí mezi oběma zeměmi, zamezit riziku dalšího válečného konfliktu. S těmito cíli se sešli v delimilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou generálové obou států. Jednalo o první podobnou schůzku zemských vyslanců od dubnového mezikorejského summitu. O jednání v pondělí informovaly New York Times s odkazem na agenturu AP. 

31.7.2018

Zemětřesení v Indonésii: z vulkánu již bylo evakuováno přes 500 lidí

Více než 500 výletníků a jejich průvodců bylo úspěšně evakuováno ze sopky Rinjani poté, co část země v neděli zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály. Dolů se lidé dostali v pondělí poté, co záchranáři objevili stezku, jež nebyla poznamenána výraznými sesuvy půdy.

31.7.2018

KLDR porušila slib ze summitu. Vytváří balistické střely, ukázaly satelity

Ačkoli se na červnovém summitu v Singapuru americký prezident Donald Trump s vůdcem KLDR Kim Čong-unem dohodli, že Severokorejci ukončí veškerý jaderný program, zdá se, že tvorba balistických raket neustává. Americké orgány o tom informoval nejmenovaný vládní zdroj.

31.7.2018

Trump je připraven setkat se s prezidentem Íránu. V takové schůzky věřím, řekl

Kdykoli bude chtít. Prezident USA Donald Trump v pondělí prohlásil, že je připraven setkat se se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním. Je tak zřejmě připraven urovnat začínající spory, které oba muži svými vyjádřeními nedávno zažehli.

30.7.2018

Klíčové hlasování. Referendum o změně názvu čeká Makedonii na konci září

Přesně 30. září čeká Makedonii referendum, ve kterém si má země odhlasovat schválení dohody o změně názvu z Republika Makedonie na Republika Severní Makedonie. Případná obměna posléze Makedoncům umožní, aby se ucházeli o členství v NATO či v Evropské unii.

30.7.2018

Rusové znovu zavádějí funkci politruků. Putin ji obnovuje po 27 letech

Aby posílili morálku a udrželi disciplínu. Vladimir Putin v rámci ministerstva obrany obnovuje zvláštní politickou správu, jež má dohlížet na armádu i složky s ní spojené, tedy například vzdělávací či kulturní. Vrchním komisařem byl jmenován Andrej Kartapolov, svého času vedoucí protiteroristických operací v Sýrii.

30.7.2018

Indický Ásám chce vypudit "cizince". Sonowal: Svou příslušnost mohou prokázat

Téměř čtyři miliony lidí, které v indickém státě Ásám nalezly útočiště během konfliktu Bangladéše s Pákistánem v sedmdesátých letech, mají obavy z vypuzení. Státní orgány totiž připravují dokumenty, v nichž musí každý občan dokázat, že má ve státě "kořeny" ještě před rokem 1971. V opačném případě mu coby nelegálnímu přistěhovalci hrozí vyhoštění.

30.7.2018

Kdo nese zodpovědnost? V případu zmizelého letu 370 možná zasáhla třetí osoba

Ani pilot, ani řídící věže, tak kdo tedy? V pondělí vydaná zpráva k případu zmizelého malajsijského letu 370 poukazuje na to, že do změny trasy onoho Boeingu 777 možná zasáhla třetí osoba. Konkrétně však nezmiňuje nikoho. Samotná příčina zmizení údajně zůstává i nadále neznámá.

30.7.2018

Soud: O ukončení života pacientů ve vegetativním stavu smí rozhodnout rodiny

Britský Nejvyšší soud vyslovil souhlas s tím, že o ukončení péče o pacienty v trvalém vegetativním stavu mohou rozhodnout jejich rodiny po dohodě s lékaři a není už potřeba právní povolení. Podle soudu to není v rozporu s lidskými právy. Informuje o tom BBC.

30.7.2018

Americké muzeum vrátí Česku vzácný štít z Konopiště, který ukradli nacisté

Renesanční štít, který nacisté během druhé světové války odcizili ze sbírek zámku Konopiště, se po desítkách let vrátí do České republiky. Na svém webu o tom informoval švýcarský židovský týdeník tachles, podle kterého rozhodl po dlouhém ověřování původu památky o jejím navrácení současný majitel - muzeum v americké Filadelfii.  

30.7.2018

Ohnivé peklo v Kalifornii dosud připravilo o život osm lidí. Další se pohřešují

Kalifornii i nadále sužují obrovské požáry, ohnivé peklo pustoší zemi od poloviny července. Podle médií přišlo o život už osm lidí, další se pohřešují. Mezi nejtragičtější patří příběh prababičky a dvou jejích pravnuků i dvou kalifornských hasičů, kteří se vydali bojovat s ohnivým živlem.

30.7.2018

V Tatrách zahynul český horolezec. Zasáhl ho do hlavy kámen

Ve Vysokých Tatrách v pondělí přišel o život český horolezec. Podle mluvčí slovenské vrtulníkové záchranné služby ATE ho zasáhla do hlavy padající skála. Zemřel na místě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT