Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze světa

21.4.2018

EU žádá, aby se vyšetřila smrt čtyř Palestinců, zabitých v pátek v Pásmu Gazy

Evropská unie vyzvala izraelskou armádu, ať se zdrží používání síly proti neozbrojeným demonstrantům. Současně vznesla požadavek na úplné vyšetření smrti čtyř Palestinců, kteří zahynuli během posledn í vlny protestů v Pásmu Gazy. 

21.4.2018

Mravní policie v Íránu napadla ženu, prezident Rúhání ji za to zkritizoval

/VIDEO/ Íránský prezident Hasan Rúhání přednesl v sobotu projev, jímž zjevně pokáral morální policii kvůli videu, které se tento týden objevilo na Youtube i na sociálních sítích. Video zachycuje členku íránské morální policie, jak hrubě napadá a sráží na zem ženu kvůli tomu, že její šátek nekryje všechny vlasy. "Ctnost se nepodporuje násilím," uvedl nyní Rúhání.

21.4.2018

Merkelová povzbudila dívky, ať zkusí fyziku a strojírenství

Německá kancléřka Angela Merkelová se ve svém sobotním videozáznamu, které pravidelně umisťuje na internet, zabývala nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil v Německu. V této souvislosti povzbudila dívky, aby studovaly technické obory a vědy jako fyzika a matematika.

21.4.2018

V Nikaragui vypukly nepokoje kvůli sociálnímu zabezpečení, deset mrtvých

Asi deset lidí bylo zabito a dalších 50 zraněno během střetů nikaragujské policie s demonstranty, kteří protestují proti reformě systému sociálního zabezpečení. Násilí vypuklo ve středu, v den, kdy byla uvalena pětiprocentní daň na starobní a invalidní důchody a příspěvek, jímž se mají lidé podílat na sociálním zajištění, se zvýšil na 22,5 procenta. Demonstranti vyšli do ulic s kameny a začali stavět barikády.

21.4.2018

V Ostritzu se koná festival neonacistů, saská policie povolala všechny jednotky

Východoněmecké městečko Ostritz čelí příjezdu stovek neonacistů, kteří se zde účastní kontroverzního dvoudenního hudebního festivalu, který začal včera - ve výroční den narození Adolfa Hitlera. Na festival dohlížejí stovky policistů, jež se snaží zabránit srážkám mezi neonacisty a antifašistickými aktivisty, kteří chtějí demonstrovat proti festivalu.

21.4.2018

Uveďte kladné a záporné stránky života otroků, uslyšeli žáci v texaské škole

Texaská škola se musela omluvit za to, že její učitel zadal žákům osmé třídy při dějepisu jako domácí úkol zaznamenat "kladné a záporné stránky otroctví". Učitel byl poslán na nucenou dovolenou.

21.4.2018

Britská královna slaví 92. narozeniny, její popularita v Británii neklesá

"Při překonávání neúspěchů si vždy zachovala důstojnost, smysl pro povinnost a účes," řekla kdysi o britské královně Alžbětě II. herečka Helen Mirrenová. Britská panovnice slaví v sobotu 21. dubna své dvaadevadesátiny. Je nejdéle sloužící vládkyní na britském trůnu a ve své zemi zůstává stejně populární jako kdykoli předtím. 

21.4.2018

Severní Korea zastavuje jaderné testy, prohlásil Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil, že pozastavil všechny raketové testy a uzavřel zkušební jaderný areál. Jeho prohlášení ocenil americký prezident Donald Trump.

20.4.2018

Při pátečních protestech v Pásmu Gazy byli zabiti další čtyři Palestinci

Při pátečních střetech mezi palestinskými demonstranty v Pásmu Gazy a izraelskými ozbrojenými silami zahynuli čtyři Palestinci, včetně jednoho postiženého a jednoho patnáctiletého chlapce. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Během uplynulého měsíce bylo podle ministerstva zabito už 39 Palestinců.

20.4.2018

V Nigérii došlo k novému výbuchu násilí, nejméně 27 mrtvých

Na dvě vesnice ve státě Zamfara v severní Nigérii zaútočili ve čtvrtek střelci na motocyklech, pravděpodobně z řad místních zlodějů dobytka. Útokem se zřejmě pomstili místním vesničanům za to, že se snaží krádežím dobytka bránit. Útok si vyžádal nejméně 27 lidských životů, uvedla agentura AFP s odkazem na místní zdroje. 

20.4.2018

USA označily ve zprávě o lidských právech Čínu a Rusko za síly nestability

Čína a Rusko jsou síly nestability, prohlásil americký ministr zahraničí John Sullivan v pátek při prezentaci výroční zprávy o dodržování lidských práv, která se v letošním roce zaměřila na zneužití státní moci k destabilizaci. Spojené státy tak přidaly tyto dvě země do skupiny států, jako je Írán a Severní Korea, tedy mezi režimy, jejichž porušování práva představuje globální hrozbu. Informuje o tom AFP.

20.4.2018

Británie stojí o návrat Zimbabwe do Commonwealthu

Británie v pátek rozhodně podpořila opětovný vstup Zimbabwe do Commonwealthu, tedy volného sdružení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho bývalých dominií a kolonií. Africká země podle ní dosáhla od svržení Roberta Mugabeho působivého pokroku pod vládou nového prezidenta Emmersona Mnangagwy.

20.4.2018

Palestinci volí v Gaze novou taktiku - pouštějí draky s Molotovovými koktejly

Palestinci, kteří už čtyři týdny demonstrují u hranice Pásma Gazy s Izraelem, přišli s novou taktikou - snaží se pouštět nad izraelské území dětské létající draky, k nimž přivazují Molotovovy koktejly. Na pátek připravují vypuštění desítek draků nad izraelské území, z nichž mnohé mají nést vzkaz: "V Palestině pro vás není místo".

20.4.2018

Ind se setkal se svou rodinou po čtyřiceti letech, pomohlo video z ulice

/VIDEO/ Šestašedesátiletý Ind Khomdram Gambhir Singh se po čtyřiceti letech vrátil do svého rodného města k rodině, která o něm po celou tu dobu neměla vůbec žádné zprávy. Ke společnému setkání přispělo až video na Youtube, v němž zanedbaný Singh smutně zpíval bollywoodskou píseň. Rodinné setkání se neobešlo bez emocí a slz.

20.4.2018

Ve slovenském Štúrovu našli čtyři stokilové ruské bomby, okolí bylo evakuováno

Slovenští policisté objevili na poli v jihoslovenském městě Štúrovo čtyři funkční letecké bomby z druhé světové války. Kvůli nálezu zahájili evakuaci jedné z ulic města, v němž žije přibližně deset tisíc lidí.

20.4.2018

Princ Charles nahradí královnu Alžbětu II. v čele Commonwealthu

Hlavy států a vlád 53 zemí sdružených ve Společenství (Commonwealthu) zvolily v pátek na závěr svého zasedání v Londýně do funkce formální hlavy Společenství prince Charlese. Schválily tak návrh britské královny Alžběty II., aby jí ve funkci nahradil její nejstarší syn.  

AKTUALIZOVÁNO
20.4.2018

V centru Berlína zneškodnili bombu z války, museli evakuovat tisíce lidí

Nebezpečí už nehrozí. Centrum Berlína dnes kvůli likvidaci letecké pumy z druhé světové války muselo opustit asi 10 tisíc lidí. Kompletně uzavřeno bylo i hlavní nádraží, které se nachází poblíž. Přibližně půltunovou výbušninu se pyrotechnikům podařilo eliminovat kolem půl druhé odpoledne.

20.4.2018

Trump o setkání s Putinem velmi stojí, tvrdí Lavrov. Termín schůzky chybí

Americký prezident Donald Trump má vážný zájem o setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Během nedávného telefonického rozhovoru Trump opakovaně zval Putina na návštěvu Spojených států, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro agenturu Ria Novosti. 

20.4.2018

V Alabamě popravili nejstaršího vraha od roku 1976. Bylo mu 84 let

V americkém státě Alabama popravili nejstaršího odsouzence v moderních dějinách Spojených států. Třiaosmdesátiletý Walter Leroy Moody byl na počátku devadesátých let usvědčen ze dvou vražd, které spáchal pomocí balíčkových bomb, připomněla agentura AP. Dosud nejstarším popraveným po obnovení trestu smrti byl 77letý nájemný vrah John Nixon.

AKTUALIZOVÁNO
20.4.2018

Na nádraží v Salcburku se srazily dva vlaky, na čtyřicet lidí se zranilo

Dnes ráno se na hlavním rakouském nádraží v Salcburku střetly dva osobní vlaky. Podle informací tamních médií po nehodě zůstalo na čtyřicet zraněných. Některá média ale uvádí až padesát.

20.4.2018

Horor na palubě. Před 40 lety zaútočil ruský stíhač na korejské civilní letadlo

Dne 20. dubna 1978 vypálila sovětská stíhačka Suchoj SU-15TM dvě rakety na civilní korejský letoun Boeing 707 se 197 cestujícími na palubě. Přestože jedna z raket urazila letadlu kus levého křídla, piloti Boeingu dokázali nouzově přistát na zamrzlém jezeře. Událost však jakoby předurčila katastrofy a střety, k nimž ještě mělo dojít. 

19.4.2018

Soros podlehl nátlaku Viktora Orbána. Jeho nadace opouští Maďarsko

V pátek vyjde v rakouském deníku Die Presse oficiální zpráva, ve které nadace amerického miliardáře maďarského původu George Sorose Open Society Foundation (OSF) oznámí svůj odchod z Maďarska. S předstihem o tom informovala agentura APA. Die Presse uvádí jako svůj zdroj přímo centrálu OSF v New Yorku. Soros chce sídlo odbočky přesunout z Budapešti do Berlína, kde by měl v létě otevřít novou filiálku.

19.4.2018

Rusové prý v Sýrii našli německý chlór a britské dýmovnice. Zkoumají i rakety

Z místa údajného chemického útoku v syrském městě Dúmá, na který 14. dubna odpověděly Spojené státy, Francie a Velká Británie vypálením 105 raket, odvezla ruská strana dvě nevybuchlé střely s plochou dráhou letu a jiné použité zbraně. Agentura Interfax ve čtvrtek uvedla, že západní vojenskou techniku teď v Rusku zkoumají specialisté.

19.4.2018

Z vatikánské baziliky sv. Petra byly vyzdviženy ostatky kardinála Josefa Berana

V pátek budou pozůstatky převezeny do Prahy a v pondělí uloženy v katedrále sv. Víta. Plní se tak poslední přání kněze a politického vězně, jemuž bývalý režim znemožnil návrat do vlasti za jeho života i po smrti. Komunisté v minulosti převoz nepovolili. Česká strana o něj usilovala dlohodobě, teprve začátkem tohoto roku ho schválil papež František.

19.4.2018

V Tatrách zahynul český skialpinista. Zřítil se z výšky 300 metrů

Pád muže v jednom ze žlabů nejvyššího pohoří Slovenska hlásili ve čtvrtek záchranářům náhodní svědci. Skialpinistu ve Vysokých Tatrách nejspíše smetla lavina. Slovenská Horská záchranná služba informovala na svém webu, že i přes rychlou lékařskou pomoc lyžař nepřežil.

19.4.2018

Izrael slaví 70. výročí nezávislosti. Stáváme se velmocí, řekl premiér

Přesně před sedmdesáti lety vznikl novodobý stát Izrael, který se stal domovem pro příslušníky pronásledovaného židovského národa. Svou historii si země připomíná již od začátku týdne, kdy proběhly některé pietní a vzpomínkové akce. Na ty pak ve středu navázaly oslavy Dne nezávislosti, které potrvají až do čtvrtečního večera.   

19.4.2018

Zemřel muž považovaný za nejstaršího člověka na světě. Podle úřadů měl 121 let

Celino Villanueva Jaramillo žil v chilském přístavu Mehuín. Před časem ztratil všechny dokumenty. Když mu úředníci chtěli vystavit nové, přišli na zajímavou věc: důchodce přezdívaný Don Celino se narodil v roce 1896. Už předtím byl místní celebritou, ale nečekané zjištění z něj udělalo národního hrdinu. A tím zůstává i po svém úmrtí, k němuž došlo tuto středu v důsledku nešťastného pádu z postele. Zprávu o Jaramillově skonu přinesl list The Guardian.

19.4.2018

Kubánci mají nového prezidenta. Castrovým nástupcem je Miguel Díaz-Canel

Raúl Castro, jenž vedl zemi po smrti svého bratra Fidela, už v letošních volbách nekandidoval. Novým kubánským prezidentem (předsedou státní rady) byl po dvoudenním jednání parlamentu zvolen sedmapadesátiletý Miguel Díaz-Canel, který až dosud zastával funkci prvního viceprezidenta.

19.4.2018

Italská policie pozatýkala desítky mafiánů ze sicilské Cosa Nostry

Zadrženo bylo 22 osob z okolí významného bosse Mattea Messiny Denara. Do hledáčku policistů se dostali i Denarovi švagři Gaspare Somo a Rosario Allegra, kteří pro něj zařizovali nejšpinavější práci. Denaro je v seznamu stíhaných mafiánů na prvním místě, zákonu uniká čtvrt století.

19.4.2018

Dobrý byznys s Karlem Marxem. Jeho "nulová" bankovka se prodává za tři eura

Před 200 lety se v německém Trevíru narodil Karel Marx. Nejslavnější kritik kapitalismu je paradoxně ve svém rodném městě předmětem velice dobrého byznysu. Kulaté výročí jeho narození, které připadá na 5. května, připomíná cela řada suvenýrů. Jedním z nich je i falešná bankovka s jeho portrétem v hodnotě nula euro. Zájemci o ní však musí vytáhnout z peněženky rovná tři eura.  

19.4.2018

Kim se připravuje na summit s USA. Své ženě udělil titul první dámy

Vůdce KLDR Kim Čong-un udělil své manželce titul první dámy, který se v silně patriarchální zemi nepoužíval po 40 let. Ri Sol-ču svého chotě často doprovází na oficiálních událostech. Podle analytiků se tak vůdce připravuje na setkání s prezidenty Jižní Koreje a USA. Prezident Jižní Koreje Mun Če-in dnes uvedl, že si KLDR před summity přeje denuklearizaci celého Korejského poloostrova. 

19.4.2018

Přelomový okamžik. V Saúdské Arábii jdou lidé poprvé po 35 letech do kina

/VIDEO/ Saúdská Arábie se chystá otevřít své první kino po 35 letech. Nachází se v Rijádu a ve středu se zde slavnostně promítal komiksový film Černý panter od studia Marvel. Slavnostní gala události s červeným kobercem se však zatím zúčastnili jen pozvaní vládní úředníci a další vybraná společnost. Veřejnost si na film v kině ještě chvíli počká. Informovala o tom agentura Reuters. 

19.4.2018

Kurdové v Sýrii zadrželi teroristu, který se měl podílet na útocích na Dvojčata

Kurdští bojovníci zadrželi na území Sýrie muže, který se údajně podílel na organizování útoků z 11. září 2001 na Dvojčata na americkém Manhattanu. Rodilý Syřan s německým občanstvím byl nejprve členem Al-Káidy, později se přidal k Islámskému státu (IS).

19.4.2018

Medvěd se probouzí ze zimního spánku, video se stalo hitem sítí

/VIDEO/ Medvěd černý v národním parku Glacier na hranicích Kanady a USA se začátkem dubna probudil ze zimního spánku. Roztomilé záběry z webkamery zveřejnil národní park na svém webu, jednotlivé sestřihy si vysloužily tisíce zhlédnutí.

19.4.2018

Pokud schůzka s Kimem nebude přínosná, odejdu, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump má od schůzky se svým severokorejským protějškem Kim Čong-unem velká očekávání. Pokud se však nebude vyvíjet tak, jak chce, jednání opustí. Oba vůdci by se měli sejít v červnu. Trump to oznámil po jednání s japonským prezidentem Šinzó Abe.  

19.4.2018

Muskova raketa Falcon 9 odstartovala. Nahradí Keplerův teleskop

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska odstartovala ze základny na Floridě. Kosmická loď vybavená vesmírným dalekohledem nahradí Keplerův teleskop a bude zkoumat planety mimo naši sluneční soustavu, na kterých by mohl existovat život. Keplerův teleskop dosud objevil tisíce nových planet.

18.4.2018

Poplatek až 840 eur. Rakousko zpřísní svou azylovou politiku

Rakousko chce zpřísnit svou azylovou politiku. Koaliční vláda lidovců (ÖVP) a svobodných (FPÖ) ve středu schválila návrh zákona, podle nějž by příchozí uprchlíci měli zaplatit administrativní poplatek ve výši až 840 eur (v přepočtu přes 21 tisíc korun).

18.4.2018

Velká porážka Mayové. Britský parlament si prosadil setrvání v celní unii

Vláda britské premiérky Theresy Mayové dnes utrpěla v horní komoře britského parlamentu drtivou porážku. Sněmovna lordů se totiž vyslovila pro setrvání v celní unii EU, když poměrem hlasů 348 ku 225 schválila dodatek k zákonu o odchodu z EU.

18.4.2018

K setkání Trumpa s Kimem by mohlo dojít v Praze, spekuluje Bloomberg

Netrpělivě očekávaná schůzka severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem by se mohla uskutečnit v Praze. Napsala to agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenovanou osobu blízkou nedávným rozhovorům Trumpa s japonským premiérem Šinzó Abem. Praha figuruje na seznamu devíti měst, které Bloomberg v souvislosti s uspořádáním schůzky favorizuje.

18.4.2018

Belgické firmy prodávaly Sýrii látku využitelnou k výrobě sarinu. Čeká je soud

Belgické úřady začaly vyšetřovat trojici firem, které vyvážely do Sýrie nejrůznější chemikálie. Mezi nimi i isopropanol, jenž lze použít k výrobě sarinu. S odvoláním na zjištění časopisu Knack o tom informovala televizní stanice RTBF.

18.4.2018

Vraždou slovenského novináře Kuciaka se bude zabývat mezinárodní tým

Zástupci Slovenska, Itálie a organizací Europol a Eurojust se ve středu v Haagu dohodli na zřízení mezinárodního vyšetřovacího týmu. Ten by se měl zabývat vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, píše slovenský deník SME.

18.4.2018

Turecko čekají předčasné volby. Potřebujeme silného prezidenta, řekl Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu oznámil, že se v zemi 24. června uskuteční předčasné parlamentní a prezidentské volby. Své rozhodnutí zdůvodnil potřebou silného prezidenta s rozšířenými pravomocemi, které mu zaručuje novelizovaná ústava.

18.4.2018

Pasažéry boeingu zachránila pilotka, která dříve létala se stíhacím bombardérem

Nebýt kvalifikované a pohotové reakce Tammie Jo Shultsové (56), úterní havárie Boeingu 737-700 společnosti Southwest Airlines by nejspíš neměla jen jednu oběť. Pilotka, která jako jedna z prvních žen létala u námořnictva na stíhacích bombardérech F-18 Hornet, dokázala se strojem rychle sestoupit. Nehrozila už tedy dekomprese, vyvolaná roztržením motoru a následným poškozením trupu. S letounem pak Shultsová navíc bezpečně přistála. Zachránila 143 lidí.

18.4.2018

Nové protiruské sankce nebudou. V Trumpově týmu došlo k roztržce

Spojené státy neuvalí na Rusko novou vlnu sankcí, píše ruská státní agentura TASS s odvoláním na své zdroje. V neděli totiž americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová uvedla, že USA zvažují nové protiruské sankce pro ty, kdo budou podporovat syrský režim.

18.4.2018

Z Central Parku zmizela socha doktora, který prováděl pokusy na otrokyních

Průkopník amerického lékařství James Marion Sims má pověst zakladatele moderní gynekologie. Jeho bronzová socha stojící na severovýchodě newyorského Central Parku však budila vášně, protože tento lékař v 19. století prováděl bez anestetik experimenty na černých otrokyních. Po mnoha protestech ji radnice nechala z parku odstranit.

18.4.2018

Kuba volí prezidenta. Po 59 letech jím nebude nikdo s příjmením Castro

Ve středu začíná na Kubě dvoudenní zasedání parlamentu, na jehož konci má být volba nového prezidenta. V čele státu tak po desetiletích stane někdo jiný než bratři Castrové, přestože současný vůdce Kuby Raúl Castro bude i nadále vůdcem vládnoucí komunistické strany. Funkci prezidenta (předsedy státní rady) by podle zahraničních pozorovatelů mohl zastávat první viceprezident Miguel Díaz-Canel.

18.4.2018

Skandál ve Španělsku. Premiérka Madridu se musela vzdát falešného titulu

Ve Španělsku se rozhořela aféra kolem neoprávněného používání vysokoškolských titulů. Skandál se týká i členů vládnoucí Lidové strany premiéra Mariana Rajoye. Tento týden vrátila magisterský titul premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová. Podle agentury AFP dostávala známky ze zkoušek, na které nechodila, a v závěru studia nenapsala diplomovou práci. Vzápětí nato se k užívání falešného titulu přiznal mluvčí PP Pablo Casado

AKTUALIZOVÁNO
18.4.2018

Průlomová schůzka: Šéf CIA se v KLDR sešel s vůdcem Kim čong-unem

Americký prezident Donald Trump potvrdil dřívější informace deníku Washington Post o průlomové schůzce šéfa CIA Mikea Pompea se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Ředitel CIA, který byl minulý měsíc prezidentem Donaldem Trumpem navržen na funkci ministra zahraničí USA, kvůli schůzce osobně odcestoval na Korejský poloostrov.

18.4.2018

U berlínského nádraží našli bombu z války. Dráhy se připravují na omezení

„Bude to velké a způsobí to problémy,” sdělil v úterý večer policejní mluvčí k nálezu letecké pumy, objevené poblíž hlavního nádraží v centru Berlína. Na nebezpečnou výbušninu narazili dělníci při stavebních pracích. O rozsahu evakuace a plánu na zneškodnění bomby se rozhodne během dneška, podle německé policie je však jisté, že půjde o složitou akci.

18.4.2018

Zemřela bývalá první dáma USA Barbara Bushová. Bylo jí 92 let

Příčinou smrti manželky bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího a matky 43. prezidenta George W. Bushe Barbary Bushové (92) byly podle jejích příbuzných komplikace spojené s vrozenou srdeční chorobou a chronickou obstrukční plicní nemocí. Zemřela v úterý ve svém domě v západní části texaského Houstonu obklopena nejbližší rodinou. Uvedl to deník Houston Chronicle.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT